Dienas ziņas

Baltkrievijas oficiālo karogu aizstāj ar vēsturisko

Dienas ziņas

Aviosabiedrības novirza lidojumus no Baltkrievijas

Baltijas valstu prezidenti nosoda lidmašīnas sagrābšanu

Baltijas valstu prezidenti aicina pārtraukt Baltkrievijas aviokompāniju lidojumus uz ES un no tās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Triju Baltijas valstu prezidenti videosarunā nosodījuši Baltkrievijas režīma varasiestāžu veikto pasažieru lidmašīnas sagrābšanu un pieprasījuši nekavējoties atbrīvot Minskā aizturēto opozicionāru Romānu Protaseviču. Tāpat prezidenti pauda nepieciešamību pārtraukt Baltkrievijas aviokompāniju lidojumus uz un no Eiropas Savienības (ES).

ĪSUMĀ:

  • Visu triju Baltijas valstu prezidenti šorīt sazinājās īpašā videosarunā par situāciju Baltkrievijā.
  • Prezidenti vienbalsīgi nosodīja Baltkrievijas režīma varasiestāžu rīcību, sagrābjot lidmašīnu.
  • Viņi pieprasīja nekavējoties atbrīvot Minskā aizturēto opozicionāru Romānu Protaseviču.
  • Prezidenti uzskata - Baltkrievijas gaisa telpa pasludināma par nedrošu un šīs valsts lidmašīnas nedrīkstētu ielaist ES.
  • Notikušo aicinās izskatīt arī ANO Drošības padomē.

"Es gribētu uzsvērt to, ka mēs – Latvija, Lietuva un Igaunija – prasām, lai Baltkrievu opozicionārs kopā ar otru pasažieri, kuri tika aizturēti Baltkrievijā, tiktu izlaisti un nonāktu galapunktā, uz kuru viņi lidoja, tātad uz Viļņu. Tā ir mūsu prasība, ko mēs, protams, arī Eiropas Savienības līmenī prasīsim un, protams, Baltkrievijai arī pašai. Mēs neapstāsimies pie tā, ka viņi vienkārši paņem un nolaupa cilvēku,” sacīja Levits.

Latvijas prezidents Egils Levits, Lietuvas prezidents Gitans Nausēda un Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida atzinuši, ka pēc šā bezprecedenta notikuma Baltkrievijas gaisa telpa pasludināma par nedrošu starptautiskajiem lidojumiem un šīs valsts lidmašīnas nedrīkstētu ielaist Eiropas Savienības lidostās.

Viņi norādījuši, ka nekavējoties jāveic neatkarīga starptautiska izmeklēšana.

Pirmdienas, 24.maija, vakarā Briselē plānota Eiropas Padomes tikšanās, pirms kuras Baltijas valstu prezidenti pārrunāja kopīgu valstu nostāju. Kā norādīts Valsts prezidenta kancelejas paziņojumā medijiem, prezidenti uzskata, ka Eiropas Padomes sanāksmē ir jārosina pārlidojumu slēgšana uz/no Eiropas Savienības valstīm pāri Baltkrievijas gaisa telpai. Tāpat jārosina aizliegt Baltkrievijas aviokompāniju lidojumus uz ES valstīm un atgriežoties no tām.

Trīs Baltijas valstu prezidentu videosaruna par situācija saistībā ar Baltkrievijā aizturēto aviokom...
Trīs Baltijas valstu prezidentu videosaruna par situācija saistībā ar Baltkrievijā aizturēto aviokompānijas “Ryanair” pasažieru lidmašīnu

Valsts prezidents Egils Levits
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

ES līmenī esot jānosaka stingras un iedarbīgas sankcijas pret šā sagrābšanas veicējiem un Baltkrievijas režīmu, uzskata Baltijas valstu prezidenti.

“Baltkrievijas gaisa telpa nav vairs droša gaisa telpa. Tādēļ mēs rosināsim Eiropas Savienībai pieņemt lēmumu turpmāk pārlidojumiem uz un no Eiropas Savienības vairs neizmantot Baltkrievijas gaisa telpu.

Mēs uzskatām, ka ir nepieciešams arī kā sankcijas noteikt, lai Baltkrievijas aviokompānijas nevarētu lidot uz un no Eiropas Savienības valstīm.

Būtībā pārtraukt Baltkrievijas aviosabiedrību, sevišķi “Belavia” un citu lidojumus uz un no Eiropas Savienības,” sacīja Levits.

Latvijas lidsabiedrība “airBaltic” pirmdien paziņojusi, ka uz laiku pārtraukusi lidojumus virs Baltkrievijas, kamēr tiek izvērtēts, vai šādi lidojumi ir droši. 

Levits arī uzskata, ka notikusī avioreisa nolaupīšana ir jautājums, kas jāapspriež ANO Drošības padomē, jo Baltkrievija ir pārkāpusi starptautiskās gaisa telpas noteikumus. Kaljulaida informēja Latvijas un Lietuvas prezidentus, ka Igaunija kā šī brīža ANO Drošības padomes locekle arī ir pārliecināta, ka jautājums ir jāskata ANO Drošības padomes līmenī, un jau sagatavo jautājuma izvirzīšanu darba kārtībā, norādīts Valsts prezidenta kancelejas paziņojumā.

Levits uzsvēra, ka lidmašīnas sagrābšana ir rupjš starptautisko tiesību pārkāpums – tas pārkāpj civilās aviācijas drošības noteikumus, “politiskos noteikumus” un cilvēktiesības.

KONTEKSTS:

23.maijā Baltkrievija piespieda nolaisties Minskā aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīnu ar 171 pasažieri, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Pasažieru lidmašīnu līdz Minskas lidostai pavadīja Baltkrievijas iznīcinātāji. Rīkojumu par lidmašīnas pārtveršanu personīgi devis Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko.

Operācijas mērķis bija aizturēt vienu no pasažieriem: Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, vienu no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem, tā bijušo galveno redaktoru Romānu Protaseviču. Lukašenko režīms viņu apsūdz "terorismā", par ko viņam draud pat nāvessods.

Baltkrievijas režīma rīcību nosoda gan Baltkrievijas opozīcija, gan rietumvalstu amatpersonas, kas to raksturo kā valsts atbalstītu gaisa pirātismu, pasažieru lidmašīnas nolaupīšanu un rupju starptautisko civilās aviācijas noteikumu pārkāpumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti