Almunja: Ja Katalonija atdalīsies no Spānijas, tai būs jāpamet ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ja Katalonija atdalīsies no Spānijas, tai arī būs jāpamet Eiropas Savienība, tā paziņojis Eiropas Komisijas viceprezidents spāņu politiķis Hoakins Almunja. Tas ir gluži pretrunā ar Katalonijas nostāju. Katalāņi jau vairākkārt ir norādījuši, ka vēlas neatkarību no Spānijas, taču pilnīgi noteikti grib saglabāt dalību Eiropas Savienībā.

Eiropas Komisijas viceprezidenta Hoakima Almunjas teikto citējis izdevums „The Wall Street Journal”. Būdams Katalonijas galvaspilsētā Barselonā, Almunja preses konferencē sacījis, ka - ja kāda dalībvalsts daļa izlemj atdalīties, tad tā nav Eiropas Savienības dalībniece. Taču tas ir dziļi pretrunā ar Katalonijas cerībām un mērķi. Katalonijas premjerministrs Artūrs Mass jau vairākkārt ir izteicies, ka Katalonija vēlas palikt Eiropas Savienībā, jo ir drošs partneris stiprākai politiskajai vienotībai, drošībai un ekonomiskajai izaugsmei.

Ārpus komisāra Hoakima Almunjas teiktā oficiālā Brisele plašākus komentārus pagaidām nav sniegusi, jo kā allaž atturas no valstu iekšpolitiskām lietām, taču aizkulisēs min, ka

Spānijai šis nešaubīgi ir ārkārtīgi jūtīgs jautājums. Spānijas premjerministrs Mariano Rahojs nosūtījis vēstuli Katalonijas premjeram, kurā norādījis, ka ir gatavs tikties ar neatkarības kustības pārstāvjiem, taču tikai un vienīgi, lai debatētu par viņu bažām, nevis vēlmi sarīkot neatkarības referendumu.

Eksperti uzskata, ka Eiropas Savienības kārts un iespēja, ka atdaloties no Spānijas šīs durvis katalāņiem paliek slēgtas, ir spēcīgs arguments, kas var iedragāt neatkarības alkas. Arī paši katalāņi neoficiālās sarunās atzīst, ka liela daļa sabiedrības atteiktos no neatkarības cīņām, ja skaidri un gaiši zinātu, ka tas nozīmētu palikšanu ārpus Eiropas Savienības.

Taču joprojām Katalonija nav atteikusies no idejas par referendumu, kurā noskaidrotu tautas gribu pēc neatkarības, un tam būtu jānotiek jau nākamgad vienlaikus ar līdzīgu referendumu Skotijā, kas arī prasa atdalīšanos no Lielbritānijas.

Iespējams, Katalonijas jautājums savstarpējās līderu sarunās ārpus oficiālā sarunu galda uzvirmos oktobrī Briselē gaidāmajā Eiropas valstu līderu sanāksmē, kad Eiropas galvaspilsētā ieradīsies arī Spānijas premjerministrs Marians Rahojs.

Eiropas valstu un reģionu atšķelšanās pēdējā laikā līdz ar Kataloniju un Skotiju ir ieguvusi jaunu sparu, jo līdz šim lielākoties uzmanības centrā bija pati Beļģija ar vēlmi dalīties franciski runājošo valoņu un flāmu daļā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti