«Ryanair» prasa stingrāku ES rīcību saistībā ar Francijas gaisa satiksmes kontrolieru streikiem

Eiropas lielākā zemo cenu aviokompānija "Ryanair" vēlas panākt, lai Eiropas Savienība piespiestu Francijai atļaut lidojumus savā gaisa telpā arī tad, kad streiko konkrētā sektora gaisa satiksmes dispečeri. Francijas streiki ietekmē arī Baltijas un Somijas lidsabiedrības.

ĪSUMĀ: 

  • "Ryanair" vēršas pie Eiropas Komisijas, lai mazinātu Francijas streiku ietekmi
  • Atceltie reisi šogad ietekmējuši jau teju miljonu pasažieru
  • Francijas streika sekas uz aviosatiksmi izjūt arī "airBaltic" un "Finnair"
  • Streikam gatavojas arī Londonas Hītrovas lidostas drošības darbinieki
  • "British Airways" spiests atcelt 32 reisus Lieldienās

Pirmdien, 27. martā, divi "Ryanair" vadības pārstāvji – operāciju direktors Nīls Makmahons un izpilddirektors Edijs Vilsons – ieradās Briselē, lai paziņotu par petīcijas iesniegšanu Eiropas Komisijas prezidentei Urzulai fon der Leienai, sakot, ka streiki Francijā saistībā ar prezidenta Emanuela Makrona pretrunīgi vērtēto pensiju reformas plānu jau ir noveduši pie vairāku simtu reisu atcelšanas. Reisu atcelšana ietekmējusi teju miljonu pasažieru, un uzņēmumā norāda, ka 80% šo pasažieru nebija nekāda sakara ar kādu no galamērķiem Francijā. 

Galvenā uzņēmuma prasība ir tā, lai Eiropas Komisija piespiestu Franciju pārlidojumus iekļaut savā "minimālā pakalpojuma" definīcijā, kas nosaka gaisa satiksmes dispečera uzdevumus pat tad, kad konkrētajā sektorā notiek šo darbinieku streiks. Piemēram, ja lidojuma laikā notiek kaut kas ārkārtējs, pilots saņemtu dispečera palīdzību.

"Eiropas Komisijas prezidente un Komisija katru reizi apgalvo, ka vienotais tirgus ir Eiropas prioritāte. Sarunās par "Brexit" vienotais tirgus bija Eiropas Komisijas prioritāte. Tomēr ikreiz, kad Francijas gaisa satiksmes dispečeri sāk streiku, vienotais tirgus gaisa satiksmei pār Eiropu tiek traucēts, Eiropas Savienība, Komisija sēž, noskatās un nerīkojas," Latvijas Televīzijai norāda "Ryanair" pārstāvis Dars Breidijs. 

Zemo cenu lidsabiedrībā arī norāda, ka Eiropas Komisijai vajadzētu strādāt pie tā, lai aizsargātu visu Eiropas cilvēku tiesības, kuru iespējas brīvi ceļot tiek apdraudētas.

"Ja mums nav iespēja pārlidot Franciju, tad mēs nevaram izpildīt reisus no Vācijas uz Spāniju, no Itālijas uz Īriju. Mūsu pasažieri paļaujas uz vienoto tirgu arī gaisa satiksmes jomā, bet mēs redzam, ka tirgus ir neaizsargāts,"

papildina Breidijs. Protams, lidsabiedrība var aplidot Francijas gaisa telpu, bet tas radītu papildus CO2 izmešus un atstātu negatīvu ietekmi uz vidi. 

Petīciju jau parakstījuši vairāk nekā 43 000 cilvēku. Ja petīcija saņems kopumā miljonu parakstu no septiņām dažādām Eiropas Savienības valstīm, Eiropas Komisijai petīcija obligāti jāizskata, paziņojumā norāda uzņēmuma izpilddirektors Edijs Vilsons. Viņš arī piebilda, ka šogad gaisa satiksmes dispečeri streikojuši jau 13 dienas un jau ir ieplānoti papildu streiki. Pašlaik pieejamā informācija liecina, ka streiki ar zināmu intervālu turpināsies līdz 1. aprīlim. 

Šī nav pirmā reize, kad šī gada laikā uzņēmums vēršas pie Eiropas Komisijas, lūdzot rast risinājumu. Februāra vidū lidsabiedrības operāciju direktors Nīls Makmahons vērsās pie Eiropas Komisijas prezidentes ar lūgumu stiprināt un saglabāt cilvēku iespējas brīvi pārvietoties.

"Šīs iespējas ir apdraudētas, jo pārlidojumus apgrūtina šie nevajadzīgie streiki. Eiropas Komisijas prezidentei būtu jāaizsargā Eiropas Savienības pilsoņi vai arī, ja viņa nav spējīga šo darīt, tad viņai būtu jāatkāpjas,"

februārī paziņojumā norādīja Makmahons.

Francijas streiki ietekmē arī Baltijas un Somijas lidsabiedrības

Francijā notiekošie gaisa satiksmes dispečeru streiki negatīvi ietekmē arī Latvijas nacionālās lidsabiedrības "airBaltic" maršrutus. Lai izpildītu reisus, tiek meklēti jauni maršruti, kas pagarina lidojuma laiku.

"Iespēju robežās cenšamies regulētās zonas aplidot, lai samazinātu reisu kavēšanās laikus, kas rada lielāku degvielas patēriņu, jo maršruti, kurus izmantojam, lai aplidotu regulētos sektorus, ir garāki nekā maršruti, kurus izmantotu, ja nebūtu streiku,"

norāda "airBaltic".

Līdzīga situācija ir arī Somijas nacionālajā lidsabiedrībā "Finnair", kura norāda, ka streiku dēļ ir nācies atcelt reisus.

"Situācija Francijā, protams, ietekmē mūsu lidojumus uz Francijas lidostām. Satiksmes ierobežojumu dēļ, ko rada dispečeru streiks, esam atcēluši dažus lidojumus un esam arī brīdinājuši pasažierus, ka streiki var radīt arī aizkavēšanos lidostās,

ko izraisa ilgākas drošības pārbaudes un bagāžas apstrāde," Latvijas Televīzijai norāda Somijas lidsabiedrības pārstāvji, uzsverot, ka pasažieri par izmaiņām tiek brīdināti jau laikus.

Lieldienu brīvdienās streikos Londonas Hītrovas lidostas drošības darbinieki

Sagaidāms, ka, tuvojoties Lieldienu brīvdienām, kad daudzi izvēlas ceļot, ceļojuma vietā var nākties saskarties ar galvassāpēm un atceltiem reisiem. Par vismaz 32 reisu atcelšanu Lieldienu brīvdienās paziņojusi Lielbritānijas nacionālā aviosabiedrība "British Airways". 

"Sakarā ar Londonas Hītrovas lidostas drošības darbinieku plānoto streiku, kas ilgs vismaz 10 dienas un kurā piedalīsies ap 1400 darbinieku, esam spiesti ieviest korekcijas savā lidojumu sarakstā," Latvijas Televīzijai norāda lidsabiedrībā. Streiku rīko arodbiedrība "Unite", kura vēlas panākt algu pieaugumu darbiniekiem. Lidsabiedrība uzsver, ka jau piedāvājusi ceļotājiem virkni iespēju, lai mazinātu streika ietekmi uz lidojumu grafiku. Streiks plānots lidostas 5. terminālī, ko izmanto "British Airways", kā arī kravu operatori, kas var ietekmēt arī dažādu sūtījumu laicīgu piegādi. 

KONTEKSTS:

Francijas valdība iecerējusi paaugstināt pensionēšanās vecumu no 62 uz 64 gadiem, kā arī pagarināt darbinieku sociālās apdrošināšanas iemaksu periodu, lai paglābtu esošo pensiju sistēmu no deficīta. Šī brīža pensionēšanās vecums Francijā ir viens no zemākajiem visā Eiropas Savienībā. 

Šī reforma ir ļoti nepopulāra – pret to iebilst gan sabiedrība, gan arī opozīcijas partijas. Visas lielākās valsts arodbiedrības bija sarīkojušas streikus un plāno iziet ielās atkārtoti. Notiek arī lieli protesti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti