Panorāma

Zelenskis: Ukraina virzās uz priekšu visos frontes sektoros

Panorāma

Panorāma

"Vagner" līderis Prigožins ieradies Baltkrievijā

Lukašenko apstiprina, ka Prigožins ieradies Baltkrievijā

Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko otrdien apstiprināja, ka Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" līderis Jevgeņijs Prigožins ir ieradies Baltkrievijā. Nedēļas nogalē Prigožins sarīkoja bruņotu dumpi Krievijā, kuras līderis Vladimirs Putins apsūdzēja viņu nodevībā.

Baltkrievijas mediji ziņoja, ka otrdien no rīta Prigožina privātā lidmašīna nolaidusies Baltkrievijā.

Lukašenko apstiprina, ka saskaņā ar vienošanos par dumpja izbeigšanu Prigožins ir saņēmis drošības garantijas.

Lukašenko noliedza runas, ka Baltkrievijā tiek būvētas militārās nometnes, kur izvietot "Vagner" kaujiniekus.

"Pagaidām mēs nekādas nometnes nebūvējam. Ja viņi gribēs, tad mēs viņus izvietosim. Celiet teltis, lūdzu! Taču pagaidām viņi vēl atrodas Luhanskā savās nometnēs," vēsta Baltkrievijas diktators.

Taču viņš vēloties "uzklausīt "vāgneriešu" pieredzi karā un no tās mācīties".

Lukašenko vēsta, ka pa tālruni sazinājies ar Prigožinu, kurš teicis, ka Putins viņam apsolījis neaiztikt "Vagner" kaujiniekus, kas piedalījušies dumpī.

Krievijas Federālais drošības dienests otrdien paziņoja, ka nolēmis izbeigt krimināllietu pret dumpja organizatoriem, lai gan dumpja laikā "vāgnerieši" notrieca vairākus Krievijas armijas lidaparātus, nogalinot to apkalpes locekļus.

Lukašenko arīdzan pavēstīja, ka Baltkrievijā nav plānots izveidot "Vagner" algotņu vervēšanas punktus.

"Kas gribēs tur dienēt, paši atradīs ceļu," apgalvo Lukašenko.

Viņš arīdzan noliedza baumas par to, ka "Vagner" grupējums tiek pārcelts uz Baltkrieviju, lai sarīkotu kādas provokācijas pirms jūlijā Viļņā gaidāmā NATO samita.

"Mēs netaisāmies rīkot nekādas provokācijas. Ja mums būtu vajadzīga provokācija, tad man rietumu virzienā ir tūkstošiem karavīru. Vajag tikai dot pavēli, un viņi jebkādu provokāciju sarīkos. Taču mums tas nav vajadzīgs. Kam mums tāda provokācija? Ko mēs no tā iegūtu?

Nu, pabiedētu mēs viņus Viļņā, un kas? Dabūtu pretī. Tādēļ nav nekādas vajadzības," prātoja Lukašenko.

Baltkrievijas diktators paziņoja, ka daļa Krievijas kodolieroču esot nogādāti Baltkrievijā, taču "Vagner" kaujiniekus nav plānots iesaistīt šo ieroču apsargāšanā.

Satraukumu par "vāgneriešu" gaidāmo ierašanos Baltkrievijā paudušas Polija, Latvija un Lietuva, kas robežojas ar Baltkrieviju. Pastāv bažas, ka "vāgnerieši" var sēt vēl lielāku nestabilitāti reģionā.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs uzsvēris, ka NATO ir gatava aizstāvēties pret jebkādiem draudiem no Maskavas vai Minskas. Viņš skaidroja, ka NATO Viļņā gaidāmajā samitā vienosies stiprināt savu aizsardzību, lai aizstāvētu visas dalībvalstis, jo īpaši tās, kas robežojas ar Krievijas sabiedroto Baltkrieviju.

Tiek vērtēti arī draudi Ukrainai, jo Prigožins, iespējams, varētu gribēt atgūt kaut kādu uzmanību no Kremļa un no Baltkrievijas teritorijas kopā ar saviem noziedzniekiem censties doties uz Kijivu. Taču te jāmin, ka Ukraina ir nopietni stiprinājusi savu ziemeļu robežu un "vāgneriešiem" šāda karagājiena īstenošanai būtu nepieciešams kārtīgs daudzums militārās tehnikas, kuras vairs tiem nebūs.

KONTEKSTS:

Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" vadītājs Jevgeņijs Prigožins 23. jūnijā paziņoja, ka gatavojas ar varu gāzt Krievijas militāro vadību un viņa vadītās vienības jau iegājušas Krievijas dienvidu teritorijās. 24. jūnijā "Vagner" militārās tehnikas kolonnas virzījās arvien tuvāk galvaspilsētai Maskavai, taču vakarā Prigožins negaidīti pavēstīja, ka nolēmis pārtraukt "vāgneriešu" virzīšanos uz Maskavu. 

Lai gan Krievijas vadonis Vladimirs Putins uzrunā sabiedrībai asi nosodīja Prigožina rīkoto militāro dumpi, to saucot par noziedzīgu avantūru, nodevību un triecienu mugurā, tomēr 24. jūnija vakarā Kremlī pavēstīja, ka "Vagner" kaujinieki tiks atbrīvoti no kriminālatbildības par bruņoto dumpi, bet Prigožins pārcelsies uz Baltkrieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti