Baltkrievu politologs: Grūti iedomāties, ka Lukašenko ļaus Prigožinam nodarboties ar politiku

Ir ļoti grūti iedomāties, ka Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko atļaus Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" vadonim Jevgeņijam Prigožinam nodarboties Baltkrievijā ar politiku. Tā Latvijas Radio intervijā sacīja Baltkrievijas opozicionārais politologs Valērijs Karbalevičs.

Saruna ar baltkrievu politologu Valēriju Karbaleviču
00:00 / 02:06
Lejuplādēt

Lieto "Telegram"?

Seko mums un saņem svarīgākās ziņas pirmais ✍️ 

👉 Parakstīties uz jaunumu saņemšanu vari šeit!

Par to, kā tika pieņemts lēmums par Prigožina "izraidīšanu" uz Baltkrieviju, kā attīstīsies situācija un vai ir kāda ticama informācija par to, kur varētu atrasties grupējuma "Vagner" līderis, ar Karbaleviču sarunājās Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondents Mihails Ņikulkins.

Latvijas Radio: Vai ir kāda ticama informācija par to, ka Jevgeņijs Prigožins atrodas Baltkrievijā, vai pagaidām nav?

Valērijs Karbalevičs: Man tādas informācijas nav. Kur viņš pašlaik atrodas – vispār nav saprotams. Tāpēc par šo es neko pateikt nevaru.

Vai ir kādas prognozes par to, ko Prigožins varētu darīt Baltkrievijā nākotnē, varbūt Baltkrievijas diktatoram Aleksandram Lukašenko ir kādi plāni attiecībā uz viņu?

Ir ļoti grūti iedomāties, ka Lukašenko atļaus Prigožinam kaut kādā veidā nodarboties Baltkrievijā ar politiku. Tāpēc, ka Baltkrievijā ir tikai viens politiķis.

Turklāt – Prigožins ir nekontrolējams cilvēks. Lukašenko tādi nepatīk. Tāpēc var pieļaut, ka tas ir pagaidu lēmums, pagaidu patvērums un ilgi tas neturpināsies.

Kā jūs uzskatāt, vai Prigožina pārcelšanās uz Baltkrieviju var ietekmēt Krievijas kara pret Ukrainu gaitu?

Nē, kara gaitu drīzāk var ietekmēt pats sacelšanās fakts, šīs politiskās krīzes iestāšanās fakts, kas, iespējams, ietekmēs Krievijas armijas morālo stāvokli. Prigožina pārvietošanās uz Baltkrieviju kara gaitu neietekmēs. Tāpēc ka, ja viņš atbrauks uz Baltkrieviju, viņš atbrauks viens vai ar apsardzi. Grupējumu "Vagner" neviens Baltkrievijā neielaidīs.

Pēc jūsu domām, šī iniciatīva noslēgt vienošanos par dumpja izbeigšanu nāca no Lukašenko vai viņš saņēma norādījumus no Krievijas puses?

Tas bija Putina un Lukašenko kopējais lēmums, kas apmierināja arī Prigožinu. Bija jāatrod tāda persona, kura ļautu saglabāt seju abām pusēm. No visiem iespējamiem variantiem Lukašenko tika izvēlēts kā vislabākais. Tas ir viss.

KONTEKSTS:

Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" vadītājs Jevgeņijs Prigožins 23. jūnijā paziņoja, ka gatavojas ar varu gāzt Krievijas militāro vadību un viņa vadītās vienības jau iegājušas Krievijas dienvidu teritorijās. 24. jūnijā "Vagner" militārās tehnikas kolonnas virzījās arvien tuvāk galvaspilsētai Maskavai, taču vakarā Prigožins negaidīti pavēstīja, ka nolēmis pārtraukt vāgneriešu virzīšanos uz Maskavu. 

Lai gan Krievijas vadonis Putins uzrunā sabiedrībai asi nosodīja Prigožina rīkoto militāro dumpi, to saucot par noziedzīgu avantūru, nodevību un triecienu mugurā, tomēr 24. jūnija vakarā Kremlī pavēstīja, ka "Vagner" kaujinieki tiks atbrīvoti no kriminālatbildības par bruņoto dumpi, bet Prigožins pārcelsies uz Baltkrieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti