Pasaules panorāma

Časivjaras aizstāvji: Tur lido pilnīgi viss

Pasaules panorāma

Zīmju valodā. Pasaules Panorāma

NATO lielākā gaisa desanta izsēdināšana kopš Otrā pasaules kara

NATO militārajās mācībās notiek lielākā gaisa desanta izsēdināšana kopš Otrā pasaules kara

NATO flangā no Baltijas līdz Balkāniem gaisa desantnieki slīpē savas iemaņas, lai ātri reaģētu uz jebkuriem draudiem alianses teritorijai, lai arī no kurienes tie nāktu. Mācībās īstenota lielākā gaisa desanta izsēdināšana kopš Otrā pasaules kara. Daudzviet Eiropā noslēgumam tuvojas mēnesi ilgās mācības "Swift Response", kurā  kopumā iesaistīti 13 tūkstoši karavīru no 17 valstīm.

Gaisa spēku bāzē Rumānijas rietumos rit mācības. Sabiedroto karavīriem jāatbrīvo militārais lidlauks, kuru ieņēmuši naidīgi spēki. Lai izpildītu uzdevumu, nosacītā pretinieka teritorijā jānogādā karavīri. Tas jāizdara no gaisa.

No 14 militārām transportlidmašīnām izsēdina 1200 karavīrus no Francijas, Vācijas, Spānijas, Nīderlandes un Rumānijas. Bet kopumā gaisa desanta operācijā Rumānijā iesaistīti 1500 karavīru.

"Izpletņlēkšana noritēja ļoti labi. Mums palīdzēja vējš. Viss bija tieši tā, kā plānojām. Šī ir unikāla pieredze. Cenšamies pēc iespējas vairāk trenēties kopā ar sabiedrotajiem," sacīja Rumānijas 495. izpletņlēcēju bataljona virsnieks Roberts Čiokanels.

Treniņu vieta nav izvēlēta nejauši. No loģistikas viedokļa tā ir piemērota tik apjomīgai militārai operācijai. Vieta, kas arī krīzes gadījumā varētu uzņemt sabiedroto spēkus.

NATO mācībās "Swift Response" pārbauda, kā daudznacionālās vienības  spēj sadarboties un cik ātri sabiedrotie var nogādāt vajadzīgajā vietā karavīrus, militāro tehniku un rezerves.

Vingrinājumu Rumānijā vadīja Vācijas bruņotie spēki.

"Pirmie karavīri pieejami 24 līdz 48 stundu laikā. Bet galvenie spēki 72 līdz 96 stundās, gaisā un uz zemes," skaidroja Vācijas ātrās reaģēšanas spēku divīzijas komandieris Dirks Fausts.

"Ar katru vingrinājumu cenšamies pierādīt, ka esam spējīgi izdarīt daudzas lietas, kuras var nākties darīt konflikta laikā. Šim vingrinājumam katru reizi ir atšķirīgas procedūras, tehnikas un mērogi. Svarīgākais vēstījums ir – NATO ir šeit un NATO ir visur, kur nepieciešams cilvēkiem garantēt drošību un drošu vidi," turpināja Rumānijas armijas Sauszemes spēku komandiera vietnieks Daniels Pops.

Gaisa desants bieži vien ir pirmais, kas ierodas notikuma vietā – arī īpašu operāciju veikšanai frontes pirmajās līnijās un lai iefiltrētos ienaidnieka teritorijā. Taktisku apsvērumu dēļ izpletņlēcējus visbiežāk gan izsēdina naktī, nelielās grupās.

"Izpletņlēcēji .. jūs varat viņus ļoti ātri nogādāt apgabalā vai apvidū, lai sāktu operāciju vai to paveiktu, un jums nav vajadzīgs lidlauks. Viņi vienkārši izlec ar izpletni. Tāpēc 

desantnieki joprojām ir ļoti liela vērtība NATO," skaidroja Vācijas ātrās reaģēšanas spēku divīzijas komandieris Dirks Fausts.

Gaisa desanta treniņi norit vēl piecās vietās Eiropā, toskait Igaunijā, Polijā un Zviedrijā. Kā norādīja NATO, šogad šīs ir sarežģītākās militārās mācības un lielākā gaisa desanta operācija kopš Otrā pasaules kara gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti