Ukrainas spožākā uzvara. Majora Slaidiņa atskats uz Hersonas atbrīvošanas operāciju

Pēdējā laikā no Ukrainas frontes pienāk maz labu ziņu, taču ukraiņi ir pārliecināti, ka agri vai vēlu viņiem izdosies padzīt Krievijas karaspēku no visas okupētās teritorijas. To, ka tas ir iespējams, apliecina Hersonas piemērs: kara sākumā tā strauji nonāca Krievijas rokās, taču Ukrainas armijai ar mērķtiecīgām darbībām izdevās piespiest okupantu karaspēku atkāpties no pilsētas. Nacionālo bruņoto spēku majors, Zemessardzes štāba virsnieks Jānis Slaidiņš atskatās uz Hersonas atbrīvošanas operāciju, kas bija viens no lielākajiem Ukrainas panākumiem kara gaitā.

ĪSUMĀ:

 • Pilna mēroga iebrukuma sākumā Ukrainas spēki bija nesagatavoti un pārāk viegli atdeva Hersonu.
 • Lielākā kļūda bija tas, ka netika uzspridzināti tilti pār Dņepras upi.
 • Ukrainas pretuzbrukums un Hersonas atbrīvošanas operācijas sākās 2022. gada augusta beigās.
 • Ukraiņi nevarēja atļauties doties tiešā uzbrukumā, tādēļ izvēlējās pretinieka nokausēšanas stratēģiju.
 • Galvenais mērķis bija iedragāt pretinieka apgādes līnijas, lai okupantu karaspēks nevarētu noturēt ieņemtās pozīcijas.
 • Svarīga loma bija arī izlūkošanai un informatīvā kara paņēmienu izmantošanai.
 • Okupācijas vara publiski solīja aizstāvēt pilsētu, bet klusībā gatavojās Hersonas pamešanai.
 • 2022. gada novembrī okupantu karaspēks bija spiests atkāpties no Hersonas, pilsēta atkal nonāca Ukrainas spēku kontrolē.

Apgabala centra Hersonas atbrīvošana, salīdzinot ar veiksmīgo operāciju Harkivas apgabala atbrīvošanai, bija sarežģīta militāra operācija, kas prasīja ne tikai milzīgu Ukrainas Bruņoto spēku (UKR BS) karavīru enerģiju, bet arī diezgan lielus zaudējumus.

Katra militārā operācija ir unikāla daudzu faktoru dēļ un galvenokārt apvidus dēļ. Ne velti Prūsijas karalis Frīdrihs Lielais ir teicis: "Cik atšķirīgi apvidi, tik atšķirīgas kaujas."

Par iebrukuma sākumu daudz jautājumu, maz atbilžu

Lai pilnīgi izprastu šīs kaujas nozīmi, ir jāsāk ar to, kāpēc Hersona tik ātri un viegli nonāca okupantu kontrolē. Hersonas ieņemšana arīdzan lielā mērā sekmēja Mariupoles aplenkšanu.

Uz jautājumu par Hersonas straujo nonākšanu okupācijas spēku kontrolē ir dažādās iespējamās atbildes: vai tā bija militāra neveiksme, vai UKR BS pretojās efektīvi, vai UKR BS pavēlniecība izdarīja visu, kas tās spēkos, vai tā bija nodevība, pretinieka nenovērtēšana, respekts pret Krievijas armiju.

Galvenais jautājums ir, kāpēc netika uzspridzināti Antonivkas tilts un netālu esošais dzelzceļa tilts pār Dņepras upi, jo iespējamo Krievijas Federācijas Bruņoto spēku (KF BS) uzbrukumu no Krimas pussalas uzskatīja par reālu draudu jau kopš 2014. gada un par pozīciju izveidi jau rūpējās no pussalas okupācijas brīža.

Antonivkas (1) un dzelzceļa (2) tiltu atrašanās vieta kartē
Antonivkas (1) un dzelzceļa (2) tiltu atrašanās vieta kartē

Šobrīd nav skaidras atbildes, kādēļ Ukrainas spēki nebija gatavi šādam scenārijam. Taču, neraugoties uz visām kļūdām, kas tika pieļautas kara sākumā, 2022. gada 11. novembrī Ukrainas karogs atkal plīvoja pār pilsētu.

Kā Hersona nokļuva okupācijas spēku kontrolē

Hersonas pilsēta un apgabals pēc pilna mēroga Krievijas iebrukma bija pirmās Ukrainas teritorijas, kas nonāca pilnīgā KF BS kontrolē, un tam bija vajadzīgas tikai divas nedēļas. Šis fakts Ukrainas sabiedrībā joprojām ir viens no galvenajiem diskusiju tematiem.

2022. gada 24. februārī pulksten 03.45 Krievijas spēki šķērsoja Čongaras robežkontroles punktu. Uzbrukums no Krimas pussalas tika veikts pa vairākām asīm, nesastopot nopietnu UKR BS pretestību. Jau 24. februāra dienas vidū KF BS priekšējās vienības bija sasniegušas Novokahivku, un tas nozīmēja, ka KF BS atrodas dziļi Hersonas apgabalā.

Lielākais zaudējums sekoja nedaudz vēlāk, kad, neskatoties uz smagām aizsardzības kaujām, 25. februārī KF BS rokās nonāca Antonivkas tilts. Tas bija viens no KF BS operatīvajiem mērķiem un deva iespēju attīstīt uzbrukumu tālāk.

Antonivkas tiltu vēlāk, 2022. gada novembrī, atkāpjoties uzspridzināja Krievijas spēki
Antonivkas tiltu vēlāk, 2022. gada novembrī, atkāpjoties uzspridzināja Krievijas spēki

KF BS rokās nonāca arī apgabala apdzīvotās vietas, kuras atradās svarīgu ceļu krustojumos – Heničeska, Kahivka, Novokahivka. KF BS neiesaistījās kaujās par šīm vietām, bet centās tās atgriezt un nobloķēt. Tieši šādu taktiku vēlāk pielietoja arī UKR BS Harkivas operācijas laikā.

Pašā Hersonas pilsētā okupācijas karaspēks parādījās 2022. gada marta sākumā. Neskatoties uz KF BS klātbūtni, pilsētā sākās protesti.

Sākuma periodā nekāda pretdarbība no okupantu puses nebija, vēlāk gan pret protestētājiem tika pielietoti speciālie līdzekļi, piemēram, dūmi un asaru granātas. KF BS ieņēma arī pilsētas domi.

Kauja par Hersonas atbrīvošanu (2022. gada 29. augusts – 11. novembris)

Tagad jau vairāk nekā gadu Hersona un Dņepras upes labais krasts atkal ir UKR BS kontrolē. Šī operācija nenotika tik ātri, un tam par iemeslu ir vairāki svarīgi faktori.

Pirmkārt – tiešs uzbrukums tik lielai pilsētai prasītu milzīgus zaudējumus, turklāt spēku samēram bija jābūt vismaz 5:1. To UKR BS pavēlniecība vienkārši nevarēja atļauties.

Otrkārt – svarīgi bija iznīcināt KF BS apgādes artērijas un nepieļaut spēku pārdislocēšanu uz Dņepras kreiso krastu. Un tieši šajā apstāklī slēpās UKR BS pavēlniecības veiksmes formula. Treškārt – UKR BS pavēlniecība, ņemot vērā esošos resursus, izlēma nogurdināt KF BS.

UKR BS uzbrukuma operācijas sākums Hersonas telpā bija 2022. gada 29. augusts. Kaujas kulminācija tika sasniegta oktobrī, kad sākās izsķirošais uzbrukums. Līdz oktobrim visas aktivitātes var dēvēt par sagatavošanās posmu.

Tajā ietilpa darbības, kas tika vērstas galvenokārt pret Antonivkas tiltu. Liela nozīme UKR BS panākumiem bija ASV piegādāto reaktīvo artilērijas sistēmu HIMARS darbībai, kuras UKR BS saņēma īsi pirms uzbrukuma sākuma un uzreiz sāka to pielietošanu.

2022. gada jūlijā Ukrainas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka gatavojas Ukrainas dienvidu apgabalu atbrīvošanai. 27. jūlijā pēc UKR BS triecieniem ar raķetēm tika pārtraukta kustība pār Antonivkas tiltu.

30. jūlijā UKR BS pavēlniecība ziņoja, ka pārtraukta kustība pār dzelzceļa tiltu. Vislielākā UKR BS aktivitāte sākās gandrīz pēc mēneša  29. augustā ar uzbrukumiem KF BS placdarmam Dņepras labajā krastā.

Pozīcijas pretzubrukuma sākumā 2022. gada 29. augustā
Pozīcijas pretzubrukuma sākumā 2022. gada 29. augustā

 • 1. UKR BS uzbrukuma sākums no Inhulecas upes priekštilta pozīcijas ar galveno nodomu pārgriezt KF BS grupējumu uz pusēm un iziet uz Novokahivku (5). Turklāt pār Inhulecas upi KF BS rīcībā atradās pontonu tilts pie Darivkas (6), kas bija ļoti svarīga apgādes ķēdes artērija.
 • 2. UKR BS pārrāva KF BS fronti pie Tomina Balkas ciema. 
 • 3. UKR BS uzbrukuma mēģinājumi gar Dņepras labo krastu, kur KF BS aizsardzība balstījās uz Zolotaja Balkas ciemu. 
 • 4. Jau pirmaja kaujas dienā UKR BS ieņēma divus svarīgus ciemus – Novodmitrivka un Arhangeļske.

Ukrainas aviācija uzbruka Krievijas kolonnām

Uzbrukuma pirmaja dienā KF BS aizsardzība bija iedragāta trijās vietās. Uz UKR BS panākumiem reaģēja KF Aizsardzības ministrija, vietējā vara un krievu militārie blogeri, kuri izplatīja informāciju par milzīgajiem UKR BS zaudējumiem.

KF BS bija nonākuši sarežģītā situācijā, tilti kustībai nav derīgi, aizmugurē 1 km platā Dņepras upe. KF BS mēģināja reaģēt ātri. Tika piesaistītas inženieru vienības pontontiltu un pārceltuvju būvēšanai.

Nav gan precīzi zināms laiks, kad tilts tika izveidots, bet jau 30. augustā krievu terorists Igors Girkins (Strelkovs) paziņoja, ka UKR BS ir iznīcinājuši pontontiltu.

31. augustā UKR BS pavēlniecība "Dienvidi" informēja, ka turpinājās triecieni pa KF BS apgādes līnijām, nocietinājumiem un munīcijas noliktavām. Neskatoties uz KF BS izvērstajām pretgaisa aizsardzības sistēmām, aktīva bija Ukrainas gaisa spēku taktiskā aviācija, kas deva triecienus pa KF BS kaujas tehnikas kolonām, kuras gaidīja iespēju pārcelties pāri Dņeprai.

Jau 31. augustā parādījās informācija, ka UKR BS vienības ir tikai 20 km attālumā no Hersonas pilsētas. Informācija plašsaziņas līdzekļos par kaujas gaitu kļuva arvien saspringtāka. Kauju gaitu varēja saukt par dinamisku, jo situācija mainījās pa stundām.

Visa kaujas gaita atgādināja regbija spēli, kur abas komandas cenšas izmanevrēt otru, tikai sportisko garu bija nomainījis cīņas spars – vieniem atbrīvot teritoriju, otriem izmisīgi noturēt ieņemtās pozīcijas.

Informatīvā kara nozīme

Informatīvajam karam ir milzīga nozīme. Gan Ukrainas, gan Krievijas militārie blogeri centās pasniegt informāciju, kas neatbilda patiesībai. Abu pušu optimistiskie paziņojumi pārklāja informatīvo telpu.

UKR BS nodoms ar katru dienu kļuva skaidrāks. Pielietotā taktika un panākumu atslēga balstījās uz trieciengrupu iesaisti, artilērijas uguni un nepārtrauktu KF BS aizmugures apšaudi.

1. septembrī UKR BS izdevās iznīcināt pontonu tiltu pār Inhulecas upi pie Darivkas (1), kur tika izmantoti arī Turcijā ražotie bezpilota lidaparāti "TB–2 BAYRAKTAR".

Situācija frontē 2022. gada 1. septembrī
Situācija frontē 2022. gada 1. septembrī

Smagākās kaujas notika KF BS placdarma centrālajā daļā pie ceļa David Brij–Novokahivka. UKR BS turpināja centienus iziet pie Novokahivkas (2). KF BS centieni bija vērsti uz UKR BS priekštilta pozīcijas iznīcināšanu Inhuleca upes austrumu krastā (3), iesaistot kaujas aviāciju.

KF BS turpināja saskarties ar nopietnām apgādes problēmām. UKR BS pavēlniecība 3. septembrī paziņoja, ka iznīcinātas divas KF BS pontonu pārceltuves pie Ļvives un Koazackes. UKR BS aktīvi uzbruka placdarma ziemeļaustrumos, tā cenšoties apdraudēt KF BS frontes aizmuguri.

Jau 4. septembrī KF BS placdarms bija samazinajies, KF BS atkāpjoties no ziemeļaustrumiem. Tomēr šī atkāpšanās nekādā gadījumā nebija bēgšana. KF BS secīgi atkāpās no pozīcijas uz pozīciju, nezaudējot savas kaujas spējas.

Te vietā ir pieminēt savulaik par labāko Otrā pasaules kara karavadoni dēvētā vācu ģenerālfeldmaršala Ēriha fon Manšteina atziņu par atkāpšanos: "Dodot pavēles un rīkojumus, jāvadās no uzskata, ka ar kaujas spējīgu karaspēku veicamas ikkatras grūtības, bet turpretim ar karaspēku, kas savas kaujas spējas ir zaudējis – īpaši atkāpšanās nav izdarāma."

Ukraina izmantoja Rietumu piegādāto munīciju

4. septembrī UKR BS izdevās neliels izrāviens placdarma centrālajā daļā, kur tika sasniegta apdzīvota vieta Bezimene. KF BS, lai nenokļūtu aplenkumā, bija spiesti atstāt apdzīvoto vietu Olhivne. UKR BS veica spēcīgu raķešu triecienu pa Hola Pristaņu.

7. septembrī UKR BS ieņēma Novoznesenski, iedzenot nelielu ķīli KF BS aizsardzībā. UKR BS, neskatoties uz to, ka KF BS rīcībā ir lielāks kaujas tehnikas skaits un dzīvais spēks, turpināja virzīties uz priekšu.

UKR BS priekšrocība bija precīzie artilērijas triecieni, kas samazināja KF BS pārsvaru. Šajā dienā Hersonas okupācijas vara paziņoja, ka pārstāj veikt mēģinājumus remontēt tiltus pār Dņepru. UKR BS tikmēr ar Rietumu piegādāto 155 mm "gudro munīciju" sagrāva KF BS pontonu pārceltuvi pie Kozackes un Darivkas.

Ukrainas Galvenā izlūkošanas pārvalde (GUR) tikmēr ziņoja, ka okupanti gatavo referendumu okupētajos apgabalos un cenšas piesaistīt Eiropas novērotājus no Kremļa sponsorētajiem politiskajiem grupējumiem. Krievijas pārstāvji paziņoja, ka referendums varētu notikt 4. novembrī, "Tautas vienotības" dienā.

Lai salauztu KF BS pretestību placdarma ziemeļaustrumos, 8. septembrī Ukrainas taktiskā aviācija deva vismaz 30 gaisa triecienus. Labi apzinoties, ka placdarma noturēšana galvenokārt ir saistīta ar apgādi, KF BS pavēlniecība mēģināja apgādes problēmas risināt ar transporta helikopteru iesaisti, tomēr šāds risinājums ilgtermiņā nevarēja situāciju būtiski mainīt.

8. septembrī UKR BS izdevās ielauzt KF BS fronti pie Posada Pokrovskes, tomēr tālākais izrāviens vēl nesekoja.

Krievijas spēki uzspridzināja HES aizsprostu

Līdz 12. septembrim būtiskas izmaiņas frontes līnijā nenotika. UKR BS galveno uzsvaru lika uz tālāku uzbrukuma attīstību. Šaja dienā UKR BS pavirzījās uz priekšu gar šoseju Mikolajiva–Hersona (M-14) un ieņēma apdzīvoto vietu Kiselovku 15 km attālumā no Hersonas. Tas deva iespēju UKR BS daudz efektīvāk pielietot artilēriju pa pilsētā esošajām KF BS vienībām.

Lielu ieguldījumu mērķu noteikšanā deva UKR BS vai GUR izlūki sadarbībā ar pretošanās kustību. KF BS atstāja līdz šim laikam sekmīgi aizstāvēto Snuhirivku.

Krievu militārie blogeri ziņoja, ka KF BS pastiprinājuši Hersonas aizsardzību ar 1300 "kadiroviešiem", kurus tā arī nevienam neizdevās ieraudzīt.

13. septembrī notika KF BS mēģinājums slāpēt UKR BS uzbrukumu, uzspridzinot hidroelektrostaciju (HES) pār Inhulecas upi. Pirmā informācija vēstīja, ka KF BS pielietojušas raķetes "X–22", izšautas no stratēģiskās aviācijas, tomēr vēlāk tiek apstiprināts, ka pielietotas ballistiskās raķetes "X–47 KINZAL" un "ISKANDER–M". Dambja viena posma iznīcināšanas dēļ Inhulecas līmenis pacēlās par 2,5 metriem.

Izmantojot to, ka HES posma uzspridzināšana kavē UKR BS virzību placdarma centrālajā daļā, KF BS 13. septembrī cenšas pārdislocēt uz Dņepras kreiso krastu  artilērijas vienības, kurām tagad jāatklaj uguns pa daudz augstāko labo krastu, bet, izmantojot šo iespēju, KF BS liela mērā ir izglābuši tik ļoti nepieciešamās artilērijas sistēmas.

Krievu kara korespondenti ziņoja, ka iznīcināts UKR BS desants pie apdzīvotās vietas Staņislava, kam gan nebija nekāda apstiprinājuma. Ukrainas izlūkdienests informē, ka KF BS saskaras ar būtiskām apgādes problēmām. Palīgspēki, munīcija un cits nepieciešamais pār Dņepru tiek vests ar civiliedzīvotājiem konfiscētajiem peldlīdzekļiem.

Krievijas armija izrādīja lielu pretestību

16.–19. septembrī KF BS turpināja izrādīt spēcīgu pretestību. Placdarmā karojošais KF BS grupējums tiek novērtēts kā efektīvs un nav salīdzināms ar KF BS grupējumu Harkivas telpā. KF BS atjaunoja vairākas prāmju pārceltuves.

Pie sašautā Antonivkas tilta balstiem KF BS izdevies izvilkt degvielas cauruli ar trim virzieniem labajā krastā. KF BS, saņemot spēcīgu aviācijas atbalstu, mēģināja veikt flangu pretuzbrukumu Posad-Pokrovskei, lai likvidētu tiešos draudus Hersonai.

UKR BS ziņo, ka KF BS izdevies stiprināt savu grupējumu, pateicoties rezervēm. Pateicoties KF BS pretgaisa aizsardzībai, turpina dominēt KF BS izveidotais "gaisa tilts" ar transporta helikopteru "Mi –26", dēvētu par "lidojošo autobusu" iesaisti. 19. septembrī UKR BS pie Novokahivkas izdevās nogremdēt baržu ar KF BS kaujas tehniku.

20. septembris ir diena, kad KF BS var palepoties ar veiksmīgu pretuzbrukumu. Būtiski pastiprinatais KF BS Hersonas grupējums turpināja veikt lokālus pretuzbrukumus UKR BS ziemeļrietumu flangam pie apdzīvotās vietas Pravidne, piespiežot UKR BS pāriet aizsardzībā. Iegūtās trofejas tika plaši demonstrētas informācijas avotos.

21. septembrī UKR BS izdevās kārtējo reizi iznīcināt KF BS pārceltuvi pār Inhulecu.

Viltus referendumu farss

23. septembrī okupētajos Hersonas, Zaporižjas, Doneckas un Luhanskas apgabalos sākās viltus referendums par šo teritoriju iekļaušanu KF sastāvā. Ukrainas izlūkdienests secināja, ka Kremlis darīja visu, lai pārliecinātu Rietumus, ka šis balsojums notiek leģitīmi.

Uz kaujas gaitu šis farss gan neatstaja nekādu iespaidu, bet nostādīja Krieviju par izsmieklu pasaules acīs, jo nevienu no okupētajām teritorijām Krievijas spēki pilnībā nekontrolēja, turklāt UKR BS darīja visu, lai šī teritorija samazinātos vēl vairāk.

25. septembrī ar HIMARS triecienu tika kārtējo reizi apšaudīts Antonivkas tilts. Vienlaikus tiek ziņots, ka KF BS atjaunojuši pontona pārceltuvi blakus esošajam dzelzceļa tiltam. Plašsaziņas līdzekļos arvien biežāk no UKR militāro blogeru puses jūtamas informatīvā kara operācijas, kuras mērķētas uz KF BS, uzsvaru liekot uz mobilizēto auditoriju, kuri arvien biežāk parādās KF BS placdarmā.

Oktobrī krievu fronte sāka brukt

Kaujas darbības raksturs palika nemainīgs. Turpinajās šī "regbija spēle", kurš kuru, lai gan kauju darbības attīstība liecināja, ka UKR BS gūs panākumus. Jautājums palika – kad un ar kādu rezultātu, jo acīmredzams bija fakts, ka KF BS nespēj izveidot noturīgas apgādes līnijas, kas bija tik svarīgas placdarma garnizona dzīvotspējai.

Kaujas gan kļuva dinamiskākas. UKR BS turpināja bloķēt KF BS un veica uzbrukumus, iesaistot smago kaujas tehniku. Uzbrukumi tika vērsti pret  KF BS aizsardzības vājākajiem posmiem.

Katrs UKR BS uzbrukums tika sagatavots ar masīvu artilērijas uguni. Tika iesaistīta aviācija un kaujas helikopteri. Oktobra otrajā nedēļā KF BS fronte sāka pakāpeniski brukt.

3. oktobrī UKR BS ieņēma divas apdzīvotās vietas Dučani un 4. oktobrī David Brij, kas deva iespēju UKR BS virzīties pa šoseju uz Novokahivku.

UKR BS artilērija ar HIMARS triecieniem turpināja plosīt KF BS pārceltuves. Spēcīgi triecieni tika vērsti pret Novokahivkas tiltu un Antonivkas tiltu. KF BS turpināja uzturēt "gaisa tiltu", lai nodrošinātu grupējumu ar visu nepieciešamo. Izlidojumi tika veikti no Čaplinkas, 85 km uz dienvidiem no Novokahivkas.

Šo problēmu nevarēja atrisināt, jo UKR BS rīcībā nebija ieroču lidlauka iznīcināšanai, kā tas notika ar "slaveno" Čornobajivku pie Hersonas, kur UKR BS stobra un raķešu artilērija pārvērta lūžņu kaudzē ne tikai KF BS kaujas un apgādes helikopterus, bet arī munīcijas krājumus un vairākus augsta līmeņa KF BS komandierus. Jāsaka, ka šis "gaisa tilts" bija aktīvs līdz pat kaujas beigām.

Krievijai ģenerālis Surovikins nekļuva par glābēju

6. oktobrī parādījās informācija, ka KF BS cenšas izveidot noturīgu aizsardzības līniju placdarma centrālajā daļā, ar galveno uzsvaru nepieļaut placdarma grupējuma sašķelšanu divās daļās un apturētu UKR BS iespējamo pārāvumu un strauju triecienu, izejot uz Novokahivku.

Tas nozīmētu praktiski visa grupējuma iznīcināšanu vai kapitulēšanu. Tas būtu vēl lielāks trieciens nekā placdarma atstāšana. Lai nu kā, KF BS izdevās secīgi atkāpties un panikas nebija nekur.

KF BS centās veikt lokālus pretuzbrukumus ziemeļrietumiem no Hersonas, kaujā iesaistot savas labākās vienības, gaisa desantniekus. Galvenais nodoms bija iegūt laiku aizsardzības līnijas veidošanai placdarma centrālajā daļā.

Krievijas armijas ģenerālis Sergejs Surovikins
Krievijas armijas ģenerālis Sergejs Surovikins

7. oktobrī kļuva zināms, ka par KF BS Ukrainas grupējuma komandieri iecelts armijas ģenerālis Sergejs Surovikins, kuram bija jāmēģina glābt situāciju.

No 7. oktobra līdz 11. oktobrim kaujas smagumpunkts bija placdarma centrālā daļa un austrumu flangs.

10. oktobrī UKR BS veica spēcīgu artilērijas uguns triecienu pa KF BS dislokāciju ap Hersonu. Austrumos no pilsētas KF BS atklāja vēl vienu prāmju pārceltuvi.

Sekmīgi darbojās arī KF BS artilērija, kas spēja kavēt UKR BS kustību. Tieši KF BS artilērijas iznīcināšana bija uzbrukuma pamatā. Dažas dienas UKR BS uzbrukuma temps samazinājās, tika veikta reorganizācija un galvenā uzmanība pievērsta pretinieka artilērijas iznīcināšanai.

13. oktobrī Hersonas okupācijas varas pārstāvji lūdza atbalstu, lai tiktu evakuēti iedzīvotāji.

17. oktobrī notika smagas kaujas placdarma ziemeļaustrumu malā, kur KF BS izmisīgi mēģināja apturēt UKR BS uzbrukumu Berislavas virzienā.

Okupantu vara sāk gatavoties pilsētas pamešanai

18. oktobrī KF BS grupējuma komandieris armijas ģenerālis Surovikins publicēja video uzrunu, paziņodams, ka krievi un ukraiņi esot viena tauta, Ukrainai ir jābūt neatkarīgai no Rietumiem un draudzīgai Krievijai.

Jau nākamajā dienā Surovikins paziņoja, ka ir jāpieņem grūts lēmums Hersonas apgabalā, un vainoja UKR BS civilo objektu apšaudē. Jaunieceltajam KF BS grupējuma komandierim bija skaidrs, ka situācija ir smaga. Krievijas informatīvajā telpā sāka gatavoties informatīvajai kampaņai par Hersonas atstāšanu.

Ukrainas izlūkošana nāca ar paziņojumu, ka iespējama Novokahivkas HES uzspridzināšana. Tas gan KF BS nedotu nekādu priekšrocību, jo Dņepras labais krasts ir daudz augstāks par kreiso un HES spridzināšana KF BS neko nedotu, bet beigtos ar katastrofu.

Šādu gājienu Krievija veica vēlāk, 2023. gada jūnijā, kad uzspridzināja HES aizsprostu.

Placdarma izmērs turpināja samazināties. 20. oktobrī UKR BS ieņēma apdzīvoto vietu Suhanove, līdz Novokahivkai palika 30km. Veiksmīgs UKR BS artilērijas trieciens Antonivkas tilta rajonā iznīcināja trīs baržas. Bojā gāja arī Krievijas TV propagandistu grupa. Pieejamā informācija liecināja, ka placdarmā vēl atrodas ap 45 bataljona taktiskās kaujas grupas, ko KF BS pavēlniecība vēl centās pastiprināt ar mobilizētajiem.

Pašā Hersonā okupanti gatavojās ielu kaujām, pozīciju izbūvē iesaistot vietējos iedzīvotājus. Plaši tiek mīnētas pieejas Hersonai. Pilsētas iedzīvotāju skaits tika lēsts uz 120 000 līdz 140 000 (pirms kara 2021. gadā bija 300 000).

Krievija upurēja mazāk efektīvās vienības

UKR BS kaujas smaguma punkts šajās dienās nemainīgs – placdarma ziemeļaustrumu rajons. UKR BS pusē jūtams kaujas tehnikas trūkums, ko mest izšķirošajos uzbrukumos. KF BS pavēlniecība turpināja pieturēties pie taktikas – jo vairāk dzīvā spēka, jo lielākas izredzes. Krievu rezerves turpināja plūst uz labo krastu.

Šāda rīcība gan kļūs skaidra nedaudz vēlāk. Padomju karavešanas stila ciniskais pragmatisms – upurēt mazāk efektīvās vienības no tikko mobilizētajiem, lai izvestu kaujas spējīgākās vienības, kuras būtu žēl zaudēt.

Ukrainas izlūkošana ziņoja, ka KF teritorijā notiek pastiprināta apmācība, lai pēc iespējas ātrāk stabilizētu fronti gan Ukrainas austrumu, gan dienvidu sektoros.

25. oktobrī UKR BS komandieris ģenerālis Valērijs Zalužnijs ziņoja, ka uzvara nāk smagi. Par to Ukraina maksā ar labāko karavīru dzīvību.

25. oktobrī laikapstakļi placdarmā bija smagi un kavēja UKR BS virzību. Placdarmam samazinoties, KF BS kaujas grupu skaits tiek lēsts uz 22. To kaujas efektivitāte ir visai augsta – 80%. Ukrainas izlūkošana secina, ka placdarmā ieradies liels skaits ar mobilizētajiem.

Tiek veidota aizsardzības līnija Dņepras kreisajā krastā, kuru 2023. gada jūlijā aizskalos HES spridzināšanas dēļ, sākoties UKR BS pretuzbrukumam.

27. oktobrī Krievijas kanāli ziņo, ka KF BS saskārušies ar ukraiņu partizānu darbību, kuri informē UKR BS par kustību, dislokācijas vietām un pārceltuvēm.

Iedzīvotāju evakuācijas aizsegā KF BS veica rotāciju, palēnām izvelkot KF BS elites vienības. UKR BS gar upes labo krastu cenšas rauties uz Novokahivku, bet jāpārvar spēcīga KF BS pretestība.

30. oktobrī KF BS evakuēja par leģendāru vietu kļuvušo Čornobajivkas lidlauku, izvedot visu nepieciešamo. Pieejas lidlaukam tiek mīnētas un nocietinātas. Lidlauks tiek sagatavots aizsardzībai. 31. oktobrī KF BS grupējuma vajadzībām darbojas sešas pārceltuves.

Hersona nekļuva par "otru Staļingradu"

1. novembrī KF BS veica rotāciju pirmajā aizsardzības līnijā, kur tika izvietoti mobilizētie. KF BS kaujas spējīgākās un pieredzējušākās vienības tiek izvietotas otrajā aizsardzības līnijā. Kaujas smagumpunkts pārvirzījies uz placdarma centrālo daļu. KF BS atvairīja spēcīgu UKR BS uzbrukumu pie Snuhirivkas. Virs Hersonas apgabala administrācijas ēkas noņemts Krievijas karogs, okupanti spridzina sakaru torņus.

Pienāk informācija no ukraiņu partizāniem, ka daudzi KF BS karavīri pārģērbušies civilā un mēģina pamest kaujas zonu. Okupanti turpina iedzīvotāju piespiedu evakuāciju, tāpat tiek konfiscēti privātie peldlīdzekļi.

3. novembrī KF informatīvā telpa ziņo, ka KF BS grupēju KF BS grupējums tiek izvests uz upes kreiso krastu. KF BS grupējums, kas vēl atrodas placdarmā, tiek vērtēts kā 20 000–25 000 karavīru liels.

7. novembrī UKR BS uzbrukuma smagumpunkts iepretim Hersonai. Dņepras kreisajā krastā okupanti uzsākuši peldlīdzekļu uzkrāšanu. Šāda informācija pienāk no UKR BS gaisa izlūkošanas.

8. novembrī KF BS uzsāk vienību secīgu atkāpšanos. Tiek spridzināti visi objekti, kas var kalpot kā mobilitāte UKR BS vajadzībām – tilti, caurtekas, ceļi, gājēju tilti utt. Iespēju robežās atjaunotas baržu kustības.

Krievi ir viltības un maskēšanās meistari, un ar to saskaras UKR BS, kuru kustību kavē dažādi šķēršļi, ieskaitot lamatmīnas.

Placdarmā kaujas joprojām smagas, bet KF BS panikas nav un tie turpina atkāpties secīgi, no pozīcijas uz pozīciju, saglabājot kaujas kārtību. Un te par 100% japiekrīt vācu ģenerāļa Manšteina vērtējumam, ko var izdarīt ar kaujas spējīgu karaspēku.

Krievijas informatīvā telpa turpina uzturēt kaujas garu un apgalvo, ka Hersona kļūs par otro Staļingradu. Tā varbūt šķita cilvēkiem, kuriem nav militāras izpratnes, toties militāristiem viss bija skaidrs. Hersona tiks atdota.

Hersona atkal ir brīva!

9. novembrī Krievijas aizsardzības ministra Sergeja Šoigu un ģenerāļa Surovikina paziņojums izskan publiski. Lēmums par atkāpšanos tiek attaisnots ar rūpēm par civiliedzīvotāju un karavīru dzīvības nosargāšanu.

Paziņojumā neviena vārda nav par kaujas tehniku. Tikai vēlāk tapa zināms, ka jau līdz 9. novembrim KF BS uz kreiso krastu spēja izvest ap 200 kaujas tehnikas vienībām.

10. novembrī placdarmā notika smagas kaujas. KF BS sedzējvienības dara visu, lai kavētu UKR BS uzbrukumu.

Kustību traucēja plašie mīnu lauki, kas tiek dēvēti par "velna dārziem". Pienāk ziņas, ka pie Dņepras pārceltuvēm veidojas "korķi". Tikmēr KF BS pavēlniecība dara visu, lai evakuētu pāri upei dzīvo spēku.

11. novembrī Ukrainas karaspēka vienības iegāja atbrīvotajā Hersonā. Uzbrukuma mērķis bija sasniegts.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ieradies Hersonas pilsētā, pāris dienas pēc Hersonas atbrīv...
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ieradies Hersonas pilsētā, pāris dienas pēc Hersonas atbrīvošanas, 2022. gada novembrī

Hersonas atbrīvošanas kopsavilkums

 • UKR BS uzbrukums bija komplekss. UKR BS galveno uzbrukuma virzienu noteica uz Hersonu. Šāds UKR BS manevrs piespieda KF BS pavēlniecību pārdislocēt ievērojamus spēkus no Ukrainas austrumiem, tādējādi atkailinot austrumu flangu, pēc kā UKR BS izdevās atbrīvot Harkivas apgabalu.
 • UKR BS veiktās informatīvā kara operācijas piemānīja KF BS pavēlniecību un tā pārdislocēja lielu daļu kaujas spējīgo vienības, lai aizsargātu Hersonu.
 • Pārdislocējot vienības, KF BS pavēlniecība nonāca neapskaužamā situācija. Karavīru daudzums un kaujas tehnika pārsniedza UKR BS lielumu, bet KF BS nevarēja apgādāt šādu grupējumu. Un atkal šeit pierādījās vecu vecā patiesība – "krievi uzsvaru liek uz masu, ar to domādami gūt panākumus". Pasaules kara vēsturē ir neskaitāmi piemēri tieši no padomju karamākas Otrā pasaules kara laikā, ka uzvaras tiek izcīnītas ne jau ar masu, bet ar pareizu kaujaslauka novērtēšanu un pretinieka vājo vietu noteikšanu.
 • Interesantu lomu cīņā par Hersonu spēlēja arī KF BS veiksmīgās informatīvās operācijas. Tuvojoties novembrim, krievu propagandas kanālos un kara korespondentu ikdienas ziņojumos parādījās informācija, ka Hersona tiks aizstāvēta ar visiem iespējamajiem spēkiem. No otras puses, parādījās ziņas, ka rezervju nav un situācija ir kritiska. Kā rādīja notikumi jau pēc Dņepras labā krasta atbrīvošanas, KF BS vadība jau oktobra sākumā apzinājās, ka kauja par Hersonu ir zaudēta, tāpēc tika uzsākti priekšdarbi karaspēka un kaujas tehnikas evakuācijai.
 • KF BS padzīšana no Dņepras labā krasta nolauza tās uzbrukuma smaili uz Odesu, Mikolajivu un Krivijrihu. Krievu sapnis par Odesas ieņemšanu un Piedņestras sasniegšanu bija izsapņots.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti