Rīta Panorāma

Polija stiprinās Suvalku koridora drošību

Rīta Panorāma

Mainīs "Twitter" logotipu

Spānijas vēlēšanas nepārliecinoša uzvara konservatīvajiem

Spānijas parlamenta vēlēšanās visvairāk balsu saņēmuši konservatīvie, bet uz valdības veidošanu pretendē arī sociālisti

Spānijas parlamenta ārkārtas vēlēšanas svētdien noslēgušās bez izteikta uzvarētāja. Visvairāk balsu saņēmusi konservatīvā Tautas partija, bet līdzšinējā premjera Pedro Sančesa vadītie sociālisti ieņēmuši otro vietu.

Tomēr nedz labējo, nedz kreiso partiju bloks nav ieguvis pietiekami daudz balsu, lai ātri izveidotu valdību. Tādēļ priekšā ir gaidāmas sarežģītas sarunas.

Pagaidu valdības vadīšana oficiāli uzticēta Sančesam, kurš, neraugoties uz sociālistu zaudējumu pirmstermiņa parlamenta vēlēšanās, arī saglabā izredzes veidot nākamo kabinetu.

Karaļa Felipes paziņojumā norādīts, ka Sančess tiek atcelts no amata, bet paliks šajā postenī, līdz augsto amatu ieņems jaunais premjerministrs. Valsts galva nekomentēja politisko situāciju, jo jaunajā parlamentā izveidojies savdabīgs līdzsvars.

Tautas partija ieguvusi 136 vietas, bet sociālistiem būs 122 vietas Spānijas parlamentā, kurā ir 350 deputātu. Tas nozīmē, ka abas partijas atpaliek par vairākiem desmitiem vietu, lai iegūtu absolūto vairākumu, kas tiktu nodrošināts, ja kādam būtu izdevies iegūt 176 vietas.

Tautas partijai tika prognozēts lielāks pārsvars pār sociālistiem, tomēr premjera partijai izdevies salīdzinoši labs vēlēšanu rezultāts.

"Spāņi ir skaidri izteikušies. Spāņi vēlas turpināt iet uz priekšu. Spāņi vēlas turpināt būvēt uz tā, ko mēs esam paveikuši šajā parlamenta sasaukumā. Vakar spāņi ir izteikuši skaidru noraidījumu ultranacionālai koalīcijai un apturējuši to. Tādēļ tā ir ļoti priecīga diena visiem progresīvajiem iedzīvotājiem, kas vēlas, lai Spānija turpinātu attīstīties," apgalvo sociālists, Spānijas valdības ministrs Felikss Bolanjoss.

Tomēr pirmais valdību, visticamāk, mēģinās izveidot Tautas partijas izvirzītais premjera kandidāts Alberto Nunjess Feiho.

"Mūsu pienākums ir nodrošināt, ka Spānija nenonāk neskaidrību posmā. Kā kandidāts no partijas, kas ir ieguvusi visvairāk balsu, es uzskatu par savu pienākumu uzsākt sarunas jau no pirmās minūtes un panākt, ka mēs vadīsim šo valsti saskaņā ar vēlēšanu rezultātiem, pamatojoties uz mūsu uzvaru."

Radikāli labējā partija "Vox" ("Balss") jaunajā Spānijas parlamenta sasaukumā varētu tikt pārstāvēta ar 33 deputātiem, bet kreiso radikāļu koalīcija "Sumar" ("Vienotība") – ar 31 deputātu.

Tagad laiks sarunām un partneru meklēšanai.

Sančesa sociālistiem gan esot nedaudz lielākas iespējas izveidot nākamo koalīciju, nekā uzvarējušajai Tautas partijai.

Lai gan pašreiz pie varas esošie sociālisti premjera Pedro Sančesa vadībā būs otrā lielākā partija nākamajā parlamenta sasaukumā, viņiem varētu būt vieglāk vienoties ar dažādām reģionālajām partijām par valdības apstiprināšanu. Līdzīgs modelis darbojas arī līdz šim. Tam pievienotos arī galēji kreisie no apvienības "Sumar".

Sančess, kurš bijis pie varas piecus gadus, varētu saņemt atbalstu no basku un katalāņu separātistu partijām, kuras ir pret sadarbību ar radikālajiem labējiem spēkiem.

Tātad, lai gan Tautas partijas līderis ir apņēmies mēģināt izveidot koalīciju, vairāki analītiķi pieļauj, ka ir divi scenāriji, proti, vai nu Sančesam izdodas izveidot koalīciju, vai notiek jaunas vēlēšanas.

Gan Tautas partijai, gan sociālistiem varētu būt sarežģīti vienoties ar pārējām partijām par atbalstu. Tādēļ netiek izslēgta arī iespēja, ka divi lielākie politiskie spēki varētu izveidot koalīciju savā starpā. Viens ir skaidrs – jaunās Spānijas valdības veidošana aizņems vairākus mēnešus.

Ārkārtas vēlēšanas Spānijā notikušas vien dažas nedēļas pēc tam, kad Spānija pārņēma prezidentūru Eiropas Savienībā.

Pirmstermiņa vēlēšanas Spānijā tika izsludinātas maija beigās, jo premjera Sančesa sociālisti un viņu koalīcijas sabiedrotie – galēji kreisie – cieta sakāvi pašvaldību vēlēšanās.

Ja nevienai no pusēm neizdosies izveidot koalīciju, tad Spānijā varētu notikt kārtējās pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas, kas laikaposmā no 2015. gada līdz 2019. gadam notikušas jau četras reizes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti