Dienas ziņas

SKT lems par Izraēlas un "Hamās" līderu aresta orderiem

Dienas ziņas

Inaugurēts Taivānas jaunais prezidents Lai Cjinde

Helikoptera avārijā gājis bojā Irānas prezidents

Irānas TV: Prezidents un ārlietu ministrs gājuši bojā helikoptera avārijā

Ir apstiprināts, ka svētdien Irānas ziemeļrietumos notikušajā helikoptera katastrofā gājuši bojā Irānas prezidents Ibrahims Raisi, ārlietu ministrs Hoseins Amirs-Abdollahija un vairāki citi cilvēki, atsaucoties uz Irānas valsts televīziju, ziņo britu raidsabiedrība BBC.  

Irānas TV: Prezidents un ārlietu ministrs gājuši bojā helikoptera avārijā
00:00 / 00:00

Divu ietekmīgu valdības locekļu nāve ir milzīgs trieciens Irānai, kas kā starpniece ir iesaistīta Krievijas karā Ukrainā un teroristu grupējuma "Hamās" karā ar Izraēlu. Drīzumā Irānas pilsoņiem būs jāizraugās jauns prezidents, tāpēc valstī ir gaidāmas iekšpolitiskas cīņas.

Glābēji nav konstatējuši pazīmes, ka avarējušajā helikopterā, kurā lidoja Irānas prezidents  un citas amatpersonas, kāds būtu palicis dzīvs.

Valsts ziņu aģentūra IRNA ziņoja, ka helikopterā atradās arī ajatolla Mohameds Ali Alhašems, ģenerālis Maleks Rahmati. Bojā gāja arī prezidenta aizsardzības vienības komandieris Sardars Sajeds Mehdi Musavi, kā arī vairāki miesassargi un helikoptera apkalpes locekļi, kuru vārdi vēl nav nosaukti, vēsta BBC.

Irānā glābēji pirmdienas rītā atraduši svētdien pazudušo helikopteru, kurā lidoja Raisi un citas amatpersonas, tostarp Irānas ārlietu ministrs Hoseins Amirs-Abdollahians.

"Pēc helikoptera atrašanas līdz šim nav pazīmju, ka helikoptera pasažieri būtu dzīvi," ziņo valsts televīzija.

Savukārt aģentūra "Reuters", atsaucoties uz anonīmu Irānas amatpersonu, vēsta, ka avarējušais helikopters esot pilnībā sadedzis.

"Prezidenta Raisi helikopters avārijā ir pilnībā sadedzis, (..) diemžēl ir bažas, ka visi pasažieri gājuši bojā," sacījusi amatpersona. 

Irānas Sarkanā Pusmēness prezidents Pirs Hoseins Kolivands sacīja, ka "situācija nav laba".

Irānas prezidents Ibrahims Raisi tikšanās laikā ar Azerbaidžānas prezidentu Ilhamu Alijevu, 2024. ga...
Irānas prezidents Ibrahims Raisi tikšanās laikā ar Azerbaidžānas prezidentu Ilhamu Alijevu, 2024. gada 19. maijs

Raisi svētdien apmeklēja Irānas Austrumazerbaidžānas provinci, lai tiktos ar kaimiņvalsts Azerbaidžānas prezidentu Ilhamu Alijevu un atklātu jaunuzbūvētu aizsprostu uz abu valstu robežas. Pēc tikšanās viņš kopā ar ārlietu ministru Hoseinu Amiru-Abdollahianu un vēl vairākām amatpersonām helikopterā devās uz Tebrīzas pilsētu, taču neilgi pēc pacelšanās lidaparāts avarēja.

Helikoptera aptuveno avārijas vietu izdevās noteikt pēc signāliem, kas nāca no helikoptera un kāda apkalpes locekļa mobilā tālruņa. Meklēšanā, kas norisinājās visu nakti, piedalījās vairāk nekā 60 glābēju grupas, tomēr glābēju pārvietošanos kalnainajā un mežainajā apvidū traucēja biezā migla.

Pagaidām nav zināms lidaparāta avārijas iemesls, tomēr ir izskanējuši pieņēmumi, ka to izraisīja sliktie laikapstākļi.

Vēl viens iespējamais avārijas iemesls varēja būt lidaparāta tehniskās problēmas. Avarējušais helikopters bija ASV ražotais "Bell 212".

Nav zināms, cik vecs un kādā stāvoklī bija helikopters, taču aviācijas eksperti ir norādījuši, ka Irāna nevarēja to iegādāties pēc 1979. gadā notikušās islāma revolūcijas.

Notikušā sakarā tiek atgādināts par Irānas vājo gaisa satiksmes drošību, kas lielā mērā ir saistīta ar gadu desmitiem ilgajām rietumvalstu sankcijām pret Irānas Islāma Republiku. Irānas civilā aviācijas flote ir ļoti novecojusi, bet sankciju dēļ valstij nav iespēju iegādāties modernus lidaparātus. Arī iepriekš aviokatastrofās ir gājušas bojā augsta līmeņa Irānas amatpersonas.

63 gadus vecais Ibrahims Raisi pirms ievēlēšanas Irānas prezidenta amatā 2021. gadā bija ietekmīgs garīdznieks, kurš bija pietuvināts Irānas garīgajam līderim un faktiskajam vadītājam ajatollam Ali Hamenei.

Pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados Raisi tika iecelts par tiesnesi slepenā tribunālā, kas notiesāja uz nāvi tūkstošiem politieslodzīto. 2021. gadā Raisi uzvarēja Irānas prezidenta vēlēšanās, lielā mērā pateicoties tam, ka dalībai tajās nepielaida vairākus spēcīgus mēreni noskaņotus kandidātus.

Raisi prezidentūras laikā Irāna piedzīvoja vienus no plašākajiem pret valdību vērstajiem protestiem kopš 1979. gadā notikušās islāma revolūcijas. Irāna arī atkāpās no 2016. gadā parakstītās starptautiskās kodolvienošanās nosacījumiem, bet pēdējos mēnešos tā ar savu sabiedroto starpniecību ir saasinājusi spriedzi Tuvajos Austrumos.

Saskaņā ar Irānas konstitūciju prezidenta pienākumus uzņemsies pirmais viceprezidents Mohammads Mokbars, bet tuvāko 50 dienu laikā būs jāsarīko jaunas prezidenta vēlēšanas.

Zviedrijas Ārlietu institūta eksperts Ruzbehs Parsi prognozēja, ka pirms vēlēšanām režīms centīsies radīt iespaidu, ka nekas to nespēj satricināt, un ka sistēma spēj turpināt darbu. Būšot arī svarīgi, kādus kandidātus pielaidīs dalībai vēlēšanās.

"Jautājums ir, cik lielā mērā režīms ir gatavs iestudēt šīs vēlēšanas. Jo, kad Raisi tika ievēlēts, varasiestādes diskvalificēja visus potenciāli nopietnos viņa pretiniekus, lai nodrošinātu Raisi uzvaru vēlēšanās. Tagad, kad viņa vairs nav, ir jautājums, kas gatavosies kandidēt vēlēšanas un kas režīmam būs jādara, lai panāktu tam vēlamus rezultātus," Parsi sacīja sarunā ar telekanālu "France 24".

Irānas analītiķis Arašs Azizi domā, ka Raisi nāve, visticamāk, neizraisīs režīma pretinieku protestus, taču daudzu miljonu irāņu neapmierinātība ar pašreizējo valdību nekur nepazudīšot.

"Augšgalā notiks cīņa par varu. Neviena no šī režīma frakcijām neveic labu darbu, pārstāvot Irānas tautu. Taču Irānas tauta un pilsoniskās kustības un tautas kustības ilgi nesēdēs malā, un tās noteikti pēc kāda laika atkal liks par sevi manīt un turpinās cīņu par demokrātiju un pārstāvnieciskāku valdību," Azisi teica intervijā raidsabiedrībai "Deutsche Welle".

Atšķirībā no citām valstīm Irānā pirmo viceprezidentu ieceļ, nevis ievēl amatā. Pēc premjerministra amata atcelšanas 1989. gadā viceprezidents pārņēma daļu no premjerministra pilnvarām.

Raisi apstiprināja Mokbaru pirmā viceprezidenta amatā 2021. gada augustā neilgi pēc savas stāšanās amatā. Pirms nonākšanas ietekmīgajā amatā 69 gadus vecais Mokbars 14 gadus vadīja konglomerātu "Setad", kas pārvalda miljardiem dolāru vērtus valsts uzņēmumus.

Irānas Augstākais garīgais līderis ajatolla Ali Hamenei iepriekš mudinājis irāņus "neuztraukties" par Irānas vadību, sakot, ka "valsts darbā nebūs nekādu traucējumu".

KONTEKSTS:

Helikopters, kurā atradās Raisi, Irānas ārlietu ministrs Hoseins Amirs-Abdollahians un citas amatpersonas, Irānā svētdien veica avārijas nolaišanos un pazuda. Avārija notika kalnainā un mežainā apvidū Austrumazerbaidžānas provincē.

Raisi apmeklēja Austrumazerbaidžānas provinci, kur kopā ar Azerbaidžānas prezidentu Ilhamu Alijevu atklāja jaunuzbūvētu aizsprostu uz abu valstu robežas.

Irānas prezidenta komanda lidoja trīs helikopteros, no kuriem divi neskarti sasniedza galamērķi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti