Karadarbības atsākšanos Gazas joslā ANO raksturo kā katastrofu

Karadarbības atsākšanos Gazas joslā var nosaukt par katastrofu, piektdien Ženēvā rīkotajā preses konferencē atzina ANO Augstā cilvēktiesību komisāra biroja oficiālā pārstāve Ravina Šamdasani.

ANO pārstāve arīdzan atgādinājusi karojošajām pusēm par to pienākumu ļaut un sekmēt ātru un netraucētu humānās palīdzības piegādi civiliedzīvotājiem visā Gazas joslas teritorijā, kur situācija ir sasniegusi krīzes zemāko punktu.

"Situācijas risinājumu var rast, izbeidzot vardarbību, atbrīvojot bez nosacījumiem visus atlikušos ķīlniekus, apturot nekontrolētas raķešu palaišanas un pārtraucot sprādzienbīstamu ieroču izmantošanu apdzīvotās vietās," teica Šamdasani. "Ātri piegādājot humāno palīdzību adekvātos daudzumos un organizējot piekļuvi tai, Izraēlai izbeidzot patvaļīgās aizturēšanas praksi un veicot konkrētus pasākumus, lai novērstu turpmāku iznīcību, balstoties uz palestīniešu un izraēliešu cilvēktiesību pilnīgu ievērošanu un aizsardzību."

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Pagājušajā nedēļā Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti