Ukrainā viesojas Slovākijas premjers – Kijiva cer nolīdzināt asumus un veidot pragmatiskas attiecības

Slovākijas premjerministrs Roberts Fico trešdien ieradies vizītē Ukrainā, kur tikās ar kaimiņvalsts premjerministru Denisu Šmihaļu. Šmihaļs sacīja, ka Kijiva vēlas pragmatiskas attiecības ar Slovākiju, lai gan Fico provokatīvie izteikumi ir radījuši zināmu spriedzi. 

Kā dadzis acī Eiropas Savienībai un Ukrainai pēdējā laikā piesaukta Ungārija. Tomēr līdz ar Roberta Fico nākšanu pie varas Slovākijā arī šīs valsts retorika attiecībā pret Kijivu nav bijusi no tām patīkamākajām.

Fico, kurš iestājas pret militāro palīdzību Kijivai un pret sankcijām, kam pakļauta Krievija, nesen paziņojis, ka Ukraina neesot suverēna valsts un atrodoties pilnīgā ASV kontrolē. Tāpat viņš atkārtoti iebildis arī pret Ukrainas uzņemšanu NATO un aicinājis panākt kompromisu ar Krieviju.

Neraugoties uz to, Ukraina bija aicinājusi Fico apmeklēt Kijivu. Arī Slovākijas premjers uzaicinājis Ukrainas valdības vadītāju Denisu Šmihaļu apmeklēt Slovākiju un atzina, ka ir daži jautājumi, par kuriem abām pusēm ir atšķirīgi viedokļi. 

"Neraugoties uz domstarpībām, mēs plānojam veidot jauna pragmatisma politiku attiecībās ar Slovākiju", sacīja Šmihaļs, kurš tikās ar Fico pierobežas pilsētā Užhorodā.

Šmihaļs pauda cerību, ka tikšanās ar Fico pavērs jaunu lappusi abu valstu attiecībās.

"Protams, ir daži jautājumi, par kuriem mums var būt atšķirīgi viedokļi, tāda ir dzīve," tikšanās laikā sacīja Fico, piebilstot, ka viņš ir uzaicinājis Šmihaļu apmeklēt Slovākiju.

Kā pēc tikšanās pavēstīja Šmihaļs, Slovākija atbalstīs Eiropas Savienības programmu, kas paredz 50 miljardu eiro piešķiršanu Ukrainai. Turklāt Fico apliecināja pilnīgu atbalstu Ukrainas centieniem integrēties Eiropā, uzsvēra Ukrainas premjerministrs.

Tāpat Slovākijas valdība nebloķēs ieroču un ekipējuma iegādi no Slovākijas uzņēmumiem, uzsvēra Šmihaļs.

Dienu pirms tikšanās Fico žurnālistiem sacīja, ka dzīve Kijivā rit normāli, lai gan dažas stundas pirms tam Krievija ar raķetēm apšaudīja pilsētu, ievainojot gandrīz divus desmitus cilvēku.

Tikmēr Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba trešdien atkārtoti vērsies pie Rietumu valdībām, norādot, ka sabiedrotie nepiegādā Ukrainai pietiekami daudz munīcijas un pretgaisa aizsardzības raķešu. 

Viņš atzina, ka joprojām turpinās sarunas ar Vāciju par spārnoto raķešu "Taurus" piegādi Kijivai. 

Vācijas kanclers Olafs Šolcs līdz šim ir noraidījis "Taurus" piegādi Ukrainai, acīmredzot bažījoties, ka iespējamā Vācijas raķešu izmantošana uzbrukumos Krievijas teritorijā varētu saasināt konfliktu. 

Kuleba intervijā kādam Vācijas medijam vēlreiz centās kliedēt šīs bažas. Viņš norādīja, ka šīs raķetes Ukraina vēlas izmantot uzbrukumos Krievijas militārajai infrastruktūrai okupētajā Ukrainas teritorijā, nevis mērķiem Krievijā.

Vācijas valdība trešdien gan nolēmusi piegādāt Ukrainai sešus militāros helikopterus "Sea King Mk41". Ar šādu paziņojumu klajā nākusi Vācijas Aizsardzības ministrija. 

Dažādus helikopterus Ukrainai piegādājušas vairākas valstis, bet šī būs pirmā reize, kad tos piegādā arī Vācija. Reizē ar daudzfunkcionālajiem lidaparātiem Ukrainai tiks piegādātas arī rezerves daļas un papildu aprīkojums.

Ukrainas militārpersonām tiks nodrošināta arī apmācība helikopteru lietošanā. Vācieši norāda, ka šis helikopters palīdzēs ukraiņiem daudzās jomās, sākot ar izlūkošanu virs Melnās jūras un beidzot ar karavīru transportēšanu.

Saskaņā ar Vācijas Aizsardzības ministrijas sniegto informāciju kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā Vācija ir sniegusi Ukrainai militāro palīdzību aptuveni sešu miljardu eiro apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti