Panorāma

Joprojām izvērtē Avena Latvijas pilsonības saņemšanu

Panorāma

Panorāma

Polija pēc Putina izteikumiem izsauc Krievijas vēstnieku

Polija pēc Putina izteikumiem izsauc Krievijas vēstnieku

Krievijas prezidents Vladimirs Putins izteicis tiešus draudus NATO valstij Polijai – viņš brīdinājis, ka jebkāds uzbrukums Baltkrievijai tiks uzskatīts par uzbrukumu Krievijai. Šādi viņš reaģējis uz Polijas lēmumu stiprināt valsts austrumu robežu, apgalvojot, ka Varšava gatavojoties okupēt Baltkrievijas un Ukrainas teritorijas. Pēc šiem izteikumiem Polija uz Ārlietu ministriju izsaukusi Krievijas vēstnieku. 

Tanku rinda Polijas pilsētā Bidgoščā gaida došanos uz Baltkrievijas robežu. Tā ir Polijas reakcija uz šonedēļ notiekošo "Vagner" kaujinieku ierašanos Baltkrievijā lielā skaitā. Polijas lēmums stiprināt savu robežu šķietami satraucis Kremli, kas sācis izplatīt īpatnējas versijas. Putins izteicies, ka Polija šādi izrāda interesi par tās vēsturiskajām austrumu zemēm, kuras tā zaudēja Staļinam. Vienlaikus viņš apgalvoja, ka "mūsdienu Polijas rietumu teritorijas ir Staļina dāvana poļiem" un ka "par šo dāvanu Krievija vēl atgādinās".

Polija uz šiem izteikumiem reaģējusi ar lielu neizpratni un uz paskaidrojumiem izsaukusi Krievijas vēstnieku.

"Šodien es paudu mūsu stingro nostāju –

šādi pseidovēsturiski centieni attaisnot kara noziedznieku Staļinu, no cita kara noziedznieka – Putina – puses ir rīcība, kuru Polija uztver kā provokāciju ar mērķi eskalēt situāciju,"

sacīja Polijas ārlietu ministra vietnieks Pavels Jablonskis.

"Tā ir vēl viena Krievijas melīgās propagandas izpausme, vēl viena dezinformācijas kampaņa centienos novērst uzmanību no Krievijas agresīvās politikas Ukrainā un citviet. Šie nav pirmie šāda veida komentāri no Kremļa, un Polija uz tiem reaģēs," solīja Polijas prezidenta kancelejas ārlietu biroja vadītājs Marčins Prizdažs. 

Baltkrievija publicējusi vēl vienu video, kurā tās armija kopā ar "Vagner" kaujiniekiem piedalās mācībās netālu no Polijas robežas. Pierobežā dzīvojošie poļi stāsta, ka dzirdējuši helikopteru un šāvienu trokšņus. Polija uz militārajiem manevriem reaģējusi ar lēmumu pie robežas izvietot ap tūkstoti karavīru.

""Vagner" grupējums, kas kļūst arvien aktīvāks Baltkrievijā, ir pieaugošs drauds Polijai un NATO austrumu flangam. Mēs pretojamies jebkādām provokācijām no Baltkrievijas un apzināmies, ka

Baltkrievija un Krievija strādā roku rokā, lai destabilizētu Poliju un Austrumeiropu," 

teica Polijas premjers Mateušs Moraveckis.

Krievija cenšas vilcināt laiku, lai saprastu, ko ar "vāgneriešiem" iesākt, izteicies bijušais CIP direktors Viljams Bērnss. Viņš uzskata, ka grupējums kā tāds Krievijai aizvien ir vērtība, piemēram, konfliktos Āfrikā un Tuvajos Austrumos, un ka Putins centīsies grupējumu nošķirt no tā līdera Jevgeņija Prigožina.

Bērnss neizslēdz iespēju, ka Kremļa saimnieks viņam vēl varētu atriebties, jo, kā viņš saka, "Putins uzskata, ka atriebība ir ēdiens, ko labāk pasniegt aukstu".

KONTEKSTS:

Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" vadītājs Jevgeņijs Prigožins 23. jūnijā paziņoja, ka gatavojas ar varu gāzt Krievijas militāro vadību un viņa vadītās vienības jau iegājušas Krievijas dienvidu teritorijās. 24. jūnijā "Vagner" militārās tehnikas kolonnas virzījās arvien tuvāk galvaspilsētai Maskavai, taču vakarā Prigožins negaidīti pavēstīja, ka nolēmis pārtraukt "vāgneriešu" virzīšanos uz Maskavu. 

Lai gan Krievijas vadonis Vladimirs Putins uzrunā sabiedrībai asi nosodīja Prigožina rīkoto militāro dumpi, to saucot par noziedzīgu avantūru, nodevību un triecienu mugurā, tomēr 24. jūnija vakarā Kremlī pavēstīja, ka "Vagner" kaujinieki tiks atbrīvoti no kriminālatbildības par bruņoto dumpi, bet Prigožins pārcelsies uz Baltkrieviju.

27. jūnijā Krievijas Federālais drošības dienests paziņoja, ka krimināllieta pret vāgneriešiem ir izbeigta, savukārt Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko apstiprināja, ka Prigožins ir ieradies Baltkrievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti