Putina režīms izbeidzis krimināllietu pret «vāgneriešu» dumpja organizatoriem

Krievijas Federālais drošības dienests (FDD) otrdien paziņojis, ka nolēmis izbeigt krimināllietu, kas bija ierosināta pret nedēļas nogalē notikušā bruņotā dumpja organizatoriem. Šī dumpja vadonis bija algotņu grupējuma "Vagner" līderis Jevgeņijs Prigožins, kurš bija apņēmies panākt Krievijas militārās vadības maiņu.

Krievijas vadonis Vladimirs Putins vēl sestdien draudēja, ka dumpja organizatori tiks bargi sodīti un Krievijas Bruņotie spēki saņēmuši pavēli neitralizēt visus, kas iesaistīti dumpja rīkošanā.

Noziedznieki apstājās pusceļā, tātad noziegums nav noticis

Putina režīms pēdējā laikā ir piespriedis bargus sodus opozīcijas aktīvistiem un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem, kas atļāvās kritizēt iebrukumu Ukrainā, taču tagad nolēmis atstāt bez soda "Vagner" kaujiniekus, kas ar ieročiem rokās vērsās pret valdošo varu un notrieca vairākus Krievijas armijas lidaparātus.

FDD paziņojumā teikts, ka dumpja dalībnieki 24. jūnijā esot pārtraukuši noziedzīgās darbības, tādēļ pieņemts lēmums izbeigt krimināllietu.

Krievijas Aizsardzības ministrija tikmēr informē, ka notiekot sagatavošanās darbi, lai "Vagner" smagā kara tehnika tiktu nodota Krievijas armijas rīcībā.

Pēc nedēļas nogalē notikušā bruņotā dumpja Krievijas prezidents Putins cenšas radīt iespaidu, ka Krievijas sabiedrība ir vienota, bet viņš joprojām stingri tur varas grožus. Taču daudzi analītiķi neatkāpjas no viedokļa, ka notikušais neatgriezeniski iedragāja Putina režīmu.

Putins izskatījās ļoti vājš

Eksperti uzskata, ka, neraugoties uz Putina centieniem demonstrēt Krievijas vienotību, ir radušās nopietnas šaubas par viņa varas stabilitāti.

"Manuprāt, vissvarīgākais, ko mēs uzzinām no šīs ļoti dīvainās notikumu virknes, ir tas, ka Putins ir daudz vājāks, nekā mēs domājām, un viņa režīms ir daudz trauslāks, nekā mēs domājām," secina domnīcas "Eiropas politikas analīzes centrs" vadītāja Alīna Poļakova.

"Manuprāt, šī pēdējā Putina runa bija milzīga kļūda, jo viņš izskatījās ļoti vājš.

Šajā ļoti īsajā runā Putins būtībā centās parādīt sevi kā spēcīgu līderi, sakot, ka "Vagner" ir nodevēji, ka tā bija sacelšanās un ka ar viņiem tiks galā. Bet es domāju, ka kaitējums jau ir nodarīts," Poļakova sacīja intervijā raidsabiedrībai PBS.

Baltkrievijā klīst runas par "Vagner" bāzes veidošanu

Poļakova arī piebilda, ka pagaidām nekas neliecina, ka grupējums "Vagner" tiek izformēts un tā vienības varētu pievienoties Krievijas armijai.

ASV Kara studiju institūta pētnieki uzskata, ka ar savu runu Putins centies noturēt "vāgnieriešus" Krievijas Aizsardzības ministrijas paspārnē.

Putins varēja viņus arestēt par valsts nodevību, taču tā vietā piedāvāja piedot un integrēt armijā. Bet tiem, kuri nepievienosies Krievijas armijai un aizbrauks uz Baltkrieviju, lai tur pievienotos Prigožinam, nepiedos, uzskata institūta pētnieki.

Kā zināms, ar Baltkrievijas vadoņa Aleksandra Lukašenko starpniecību panāktā vienošanās starp "Vagner" un Kremli paredzēja, ka Prigožins dosies uz Baltkrieviju, taču vairākas dienas nebija nekādu ziņu par to, uz kurieni Prigožins varētu būt devies.

Baltkrievijas neatkarīgie mediji otrdien ziņo, ka Prigožinam piederoša lidmašīna šorīt piezemējusies Mačuļišču militārajā lidlaukā pie Minskas, taču nekas vairāk nav zināms.

Izskanējusi informācija arī par to, ka Baltkrievijā it kā tiekot celtas nometnes aptuveni 8000 "vāgneriešu", taču līdz šim Baltkrievijas teritorijā nav manītas grupējuma bruņutehnikas kolonnas.

KONTEKSTS:

Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" vadītājs Jevgeņijs Prigožins 23. jūnijā paziņoja, ka gatavojas ar varu gāzt Krievijas militāro vadību un viņa vadītās vienības jau iegājušas Krievijas dienvidu teritorijās. 24. jūnijā "Vagner" militārās tehnikas kolonnas virzījās arvien tuvāk galvaspilsētai Maskavai, taču vakarā Prigožins negaidīti pavēstīja, ka nolēmis pārtraukt "vāgneriešu" virzīšanos uz Maskavu. 

Lai gan Krievijas vadonis Vladimirs Putins uzrunā sabiedrībai asi nosodīja Prigožina rīkoto militāro dumpi, to saucot par noziedzīgu avantūru, nodevību un triecienu mugurā, tomēr 24. jūnija vakarā Kremlī pavēstīja, ka "Vagner" kaujinieki tiks atbrīvoti no kriminālatbildības par bruņoto dumpi, bet Prigožins pārcelsies uz Baltkrieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti