Ukraina un tās sabiedrotie sveic SKT lēmumu izdot Putina aresta orderi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Ukraina un tās sabiedrotie atzinīgi vērtē Starptautiskās Krimināltiesas (SKT) lēmumu izdot Krievijas prezidenta Vladimira Putina aresta orderi saistībā ar Ukrainas teritorijā pastrādātajiem kara noziegumiem, taču pagaidām nav skaidrs, vai SKT lēmumu vispār varēs izpildīt.

Ukraina un tās sabiedrotie sveic SKT lēmumu izdot Putina aresta orderi
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Kopš Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā pērn 24. februārī Ukraina un tās ciešākie sabiedrotie regulāri ir paziņojuši, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir personīgi atbildīgs par sava karaspēka pastrādātajām zvērībām Ukrainā. Daudz ir ticis runāts arī par nepieciešamību izveidot īpašu starptautisku tribunālu, kurā izskatītu Krievijas pastrādātos kara noziegumus Ukrainā.

Taču daudziem kā liels pārsteigums nāca vakardienas SKT paziņojums, ka tā ir izdevusi Putina un Krievijas galvenās bērnu tiesību aizstāves Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderus par Ukrainas bērnu piespiedu deportāciju uz Krieviju.

SKT prokurors Karims Hans sacīja, ka Putins ir kļuvis par pirmo ANO Drošības padomes pastāvīgās dalībvalsts līderi, kura arestam ir izdots starptautisks orderis. Tas apliecinot, ka neviens nav augstāks par likumu un nevar palikt nesodīts par nopietniem noziegumiem.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis savā ikvakara videopaziņojumā sacīja, ka SKT ir pieņēmusi vēsturisku lēmumu.

"Teroristu valsts vadītājs un vēl viena Krievijas amatpersona oficiāli ir kļuvuši par aizdomās turamajiem kara noziegumā. Ukrainas bērnu deportācija – tūkstošiem mūsu bērnu nelikumīgi ir pārvietoti uz teroristiskās valsts teritoriju. Kriminālprocesos, ko izmeklē mūsu likumsargi, jau ir fiksēti vairāk nekā 16 tūkstoši gadījumu, kad okupanti deportēja Ukrainas bērnus. Bet patiesais aizvesto bērnu skaits var būt daudz lielāks. Bez teroristiskās valsts augstākā līdera pavēles šādu noziedzīgu operāciju veikt nebūtu iespējams. Bērnu nošķiršana no viņu ģimenēm, atņemot viņiem iespēju sazināties ar saviem tuviniekiem, bērnu slēpšana Krievijas teritorijā, aizvešana uz attāliem reģioniem – tas viss ir acīmredzama Krievijas valsts politika, valsts lēmumi un valsts ļaunums, kas sākas tieši ar šīs valsts pirmo amatpersonu," sacīja Zelenskis.

Eiropas Savienības ārlietu vadītājs Žuzeps Borels SKT lēmumu nodēvēja par sākumu ilgstošam procesam, kura laikā pie atbildības tikšot saukti tie, kuri ir vainojami kara noziegumos Ukrainā. Borels piebilda, ka neviens vainīgais nevar palikt nesodīts.

Arī ASV prezidents Džo Baidens apsveica SKT lēmumu, lai gan viņa valsts nav atzinusi šīs tiesas jurisdikciju.

"Es domāju, ka tas ir pamatoti. Bet jautājums ir par Starptautiskās Krimināltiesas rīcībspēju, jo arī mēs to starptautiski neatzīstam. Bet es domāju, ka tas ir ļoti spēcīgs lēmums. Putins pilnīgi noteikti ir pastrādājis kara noziegumus," medijiem teica Baidens.

Savukārt ANO ģenerālsekretāra Antoniu Gutērreša birojs paziņoja, ka, neraugoties uz SKT izdoto Putina aresta orderi, organizācijas vadītājs arī turpmāk tiksies ar Krievijas prezidentu.

Pagaidām nav skaidrs, kā SKT lēmums ietekmēs Putinu. Krievija nav SKT locekle, tāpēc tai nav jāsadarbojas ar šo institūciju, taču Krievijas prezidentam var būt apgrūtināta ceļošana, jo 123 pasaules valstīm SKT lēmumi ir saistoši.

KONTEKSTS:

Starptautiskā Krimināltiesa (SKT), kas atrodas Nīderlandes pilsētā Hāgā, 17. martā izdevusi Krievijas prezidenta Vladimira Putina un bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderi par ukraiņu bērnu deportāciju.

ANO izmeklētāji paziņoja, ka Krievijas veiktā ukraiņu bērnu piespiedu pārvietošana un deportēšana uz tās kontrolē esošajiem apgabaliem pārkāpj starptautiskās humanitārās tiesības un ir kara noziegums.

Saskaņā ar Ukrainas datiem uz Krieviju ir deportēts vismaz 16 221 ukraiņu bērns, bet patiesais skaitlis varētu būt arī krietni lielāks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti