Panorāma

Zviedrijas "Swedbank" saņēmusi 75 miljonu eiro sodu

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

Aprit gads kopš Mariupoles teātra spridzināšanas

Ukrainas prezidenta birojs gadu pēc Mariupoles teātra bombardēšanas: Mēs atriebsimies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

"Mēs nekad neaizmirsīsim" un "mēs atriebsimies" – šādus vārdus tieši pirms gada bombardētā Mariupoles Drāmas teātra vainīgajiem ceturtdien veltīja Ukrainas prezidenta birojs. Nežēlīgais uzbrukums Mariupoles teātrim, kas pēc kara sākuma bija daudzu ukraiņu patvērums, kļuvis par Krievijas kara zvērību simbolu. 

Milzu uzraksti ar vārdu "Bērni" teātrim no abām pusēm tika veidoti tā, lai būtu redzami arī no gaisa. Tas netraucēja Krievijas spēkiem no kaujas lidmašīnas uzmest teātrim īpaši spēcīgu bumbu. 

Oficiāls nogalināto skaits aizvien nav zināms, bet pēc mediju aplēsēm tie varētu būt vismaz 600 cilvēku. 

Ukrainiete Marija ir viena no izdzīvojušajiem. Viņa stāstīja: "Es biju izgājusi ārā pabarot savus suņus, un tad notika uzlidojums. Es izdzīvoju, tikai pateicoties kādam blakus esošam vīrietim, kas mani  apsedza ar savu ķermeni. Mums virsū gāzās stikli un betons. (..) Pēc tam, kad atguvu samaņu, centos iekļūt iekšā. Suņi bija mana ģimene, vienīgie, kas bija man palikuši. Nezinu, kas ar viņiem notika. Cerams, ka viņi nomira uzreiz."

Mariupoles drāmas teātris pirmos mēnešus pēc Krievijas iebrukuma sniedza patvērumu teju 1000 pilsētas iedzīvotāju. Tai laikā Donbasa pilsēta tika pakļauta nemitīgām apšaudēm. Ukraiņu mediju izveidotā rekonstrukcijas video redzams, ka teātrī bija ierīkots viss dzīvei nepieciešamais – virtuve, slimnīca, bērnudārzs. Cilvēki šeit pavadīja ilgu laiku.

"Teātris bija pilnībā pārpildīts. Nebija vietas, kur apgulties, cilvēki sēdēja. Visiem bija skaidrs, ka tā bija patvertne. Teātrī bija istabas, kas speciāli atvēlētas ģimenēm ar bērniem. Tā teātra daļa tika pilnībā izpostīta," pastāstīja Marija.

Sabombardētā teātra drupas tagad slēpjas aiz sastatnēm, kas apklātas ar krievu rakstnieku Aleksandra Puškina un Fjodora Dostojevska portretiem, bet, par spīti šiem centieniem notušēt savus noziegumus, ukraiņi tos nekad neaizmirsīs. 

Traģēdijas gadadienā Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paudis, ka Ukraina nekad nepiedos okupantiem par daudzajiem izpostītajiem likteņiem un darīs visu, lai Krievija par tās noziegumiem saņemtu sodu. 

Vairākas starptautiskās organizācijas uzlidojumu teātrim klasificē kā uzbrukumu civilajam objektam, kas pēc starptautiskajiem likumiem ir kara noziegums.

Mariupole pieredzēja mēnešiem ilgu blokādi, iesprostojot simtiem tūkstošu cilvēku bez pārtikas un ūdens, jo okupantu spēki liedza piekļuvi humānajai palīdzībai, līdz pērn maijā krita Krievijas spēkiem. Pilsētas stratēģiskā atrašanās pie Azova jūras to ātri padarīja par iekārojamu mērķi. Okupantu uzbrukumos pilsētā neskarta nepalika gandrīz neviena ēka. 

Pēc Ukrainas aplēsēm pilsētā nogalināti vairāk nekā 20 000 cilvēku. Un tagad Krievija dara visu, lai pārbūvētu to līdz nepazīšanai un iznīcinātu jebkādas liecības par ukraiņu pretestību.

KONTEKSTS:

2022. gada 16. martā Krievijas raķešu triecienā sagrauta Mariupoles teātra ēka. Ukrainas amatpersonas vēsta, ka šajā uzbrukumā nogalināti simtiem cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti