Krievijai nav izdevies salauzt Mariupoles aizstāvjus, mēģinās nomērdēt badā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien paziņoja par taktikas maiņu cīņā pret pēdējiem Ukrainas pilsētas Mariupoles aizstāvjiem, kas atteikušies padoties un turpina pretoties okupantiem.

Putins, tiekoties ar aizsardzības ministru Sergeju Šoigu, pavēstīja, ka nav vajadzības riskēt ar Krievijas karavīru dzīvību, turpinot uzbrukumus Mariupoles aizstāvjiem, bet viņus nepieciešams iesprostot “Azovstaļ” rūpnīcas teritorijā, lai “ne muša netiktu cauri”.

Krievijas nodoms acīmredzot ir nogaidīt, kad Mariupoles aizstāvjiem beigsies pārtikas, medikamentu un munīcijas krājumi, lai piespiestu viņus padoties.

Kremļa propaganda pasludinājusi Mariupoli par "nacistu perēkli"

Sīvas cīņas par Azovas jūras ostas pilsētu Mariupoli turpinās jau gandrīz divus mēnešus, jo pilsētai ir liela stratēģiska un simboliska nozīme. Mariupoles ieņemšana nozīmētu, ka Krievijai izdevies sasniegt vienu no galvenajiem mērķiem, izveidojot sauszemes koridoru, kas 2014. gadā anektēto Krimas pussalu savieno ar Donbasa separātistu pasludinātajām “tautas republikām” Ukrainas austrumos.

Mariupole bija arī svarīgs Ukrainas rūpniecības centrs un Azovas jūras lielākā osta, tādēļ tās izpostīšana devusi smagu triecienu Ukrainas ekonomikai.

Krievijas karaspēks Mariupolei uzbrucis ar īpašu nežēlību, jo šajā pilsētā dislocēts “Azov” pulks, ko Krievijas propaganda raksturo kā bīstamākos “ukraiņu nacistus”.

Savulaik daļa “Azov” kaujinieku tiešām bijusi saistīta ar neonacistu grupām, bet Ukrainas amatpersonas uzsver, ka “Azov” ideoloģija ir mainījusies un pašlaik tas ir patriotisks, nacionālistisks spēks, kas cīnās pret Krievijas iebrucējiem.

Ukraiņi gatavi cīnīties līdz pēdējai patronai

Okupantiem ir izdevies pārņemt savā kontrolē lielāko daļu Mariupoles teritorijas, bet “Azov” pulks un Ukrainas jūras kājnieku vienības turpina pretošanos “Azovstaļ” metalurģijas kombināta teritorijā. Tā ir milzīga rūpnīca 11 kvadrātkilometru platībā ar daudziem pazemes tuneļiem un bumbu patvertnēm, tādēļ Krievijas uzbrucējiem būtu ļoti grūti to ieņemt tiešā triecienā.

Krievija vairākkārt izvirzījusi ultimātu Mariupoles aizstāvjiem, pieprasot nolikt ieročus un padoties, bet ukraiņu karavīri noraida šīs prasības un pauduši apņēmību cīnīties līdz pēdējai patronai.

Krievijas prezidents Putins ceturtdien atzina, ka neesot jēgas uzbrukt ukraiņu pozīcijām “Azovstaļ” teritorijā, tādēļ labāk nobloķēt šo teritoriju tā, lai “ne muša netiktu cauri”.

Ukraiņi pauduši bažas, ka Krievija pret Mariupoles aizstāvjiem varētu pielietot arī aizliegtos ķīmiskos ieročus.

Krievija novirzīs spēkus uz Donbasu

Ukrainas prezidenta padomnieks Oleksijs Arestovičs uzskata, ka atteikšanās no “Azovstaļ” sturmēšanas ir Krievijas vājuma izpausme.

“Viņi nevar ieņemt “Azovstaļ”, to viņi ir sapratuši. Viņi tur cietuši milzīgus zaudējumus, bet mūsu aizstāvji turpina viņus apturēt,” vēsta Arestovičs.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Viņš uzskata, ka Krievija tagad novirzīs daļu spēku no Mariupoles, lai koncentrētos uz galveno politisko uzdevumu: kaujām Ukrainas austrumos, kuru mērķis ir pāņemt savā kontrolē visu Doneckas un Luhanskas apgabalu teritoriju. Arestovičs ir pārliecināts, ka arī tas Krievijai neizdosies.

Britu militārais analītiķis Ričards Barons spriež, ka kaujai par Mariupoli vairs nav militāras nozīmes, tādēļ Krievija nolēmusi visus spēkus veltīt Donbasa iekarošanai.

“Krievi nevarēja ienākt Mariupolē, iebraukt ar tankiem, tādēļ viņi nolīdzināja pilsētu līdz ar zemi,” sarunā ar “BBC” secina Barons.

Okupanti terorizē civiliedzīvotājus

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis situāciju Mariupolē raksturojis nevis kā karu, bet gan kā Krievijas īstenotu “teroristisku operāciju”. Zelenskis atzinis, ka Ukrainas armijai šobrīd nav pietiekami daudz bruņojuma un resursu, lai izlauztos līdz Mariupolei un atbrīvotu pilsētas aizstāvjus.

Ukrainas amatpersonas aicina Krieviju piekrist humāno koridoru izveidošanai, lai varētu evakuēt civiliedzīvotājus no Mariupoles.

"Šobrīd “Azovstaļ” rūpnīcā slēpjas 300 līdz 1000 Mariupoles iedzīvotāju. Lai viņus saskaitītu, mums vismaz uz dienu būtu jāpanāk ieroču nolikšana. Tad taptu skaidrs, cik tur dzīvo, cik mirušo. Diemžēl turpinās apšaudes, bombardēšana un tā tālāk. Tāpēc precīzu skaitu nav iespējams tagad pateikt," atzīst Mariupoles mērs Vadims Boičenko.

Zelenskis norāda, ka Krievija daudzus Mariupoles iedzīvotājus aizvedusi uz okupēto teritoriju. “Viņi nonākuši dažādās pilsētās, īpaši izveidotās nometnēs Krievijas teritorijā, daļa ir pazuduši. Tā noticis arī ar 2500 līdz 5000 bērnu, kas nosūtīti uz to pusi. Bērni pazuduši bez vēsts. Tā ir šausmīga traģēdija,” secina Zelenskis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti