Baltais nams: Krievijas rīcībā ir potenciāli bīstams ierocis kosmosa satelītu iznīcināšanai

ASV ceturtdien publiski apstiprināja, ka Krievijas rīcībā ir jauns un potenciāli bīstams ierocis kosmosa satelītu iznīcināšanai. Vienlaikus amatpersonas uzsvēra, ka tas nevar nodarīt tiešu postījumu Zemei.

Baltā nama Nacionālās drošības padomes koordinators Džons Kērbijs sacīja, ka ASV izlūkdienestu amatpersonu rīcībā ir informācija, ka Krievija ir ieguvusi šādas kaujas spējas, taču šobrīd ierocis vēl neesot darbotiesspējīgs. 

ASV analizē tām pieejamos datus par topošo tehnoloģiju un par šo jautājumu ir konsultējušās ar sabiedrotajiem un partneriem, vēstīja ziņu aģentūra AP.

"Pirmkārt, tā nav aktīva [kaujas] spēja, kas jau būtu izmantota. Un, lai gan Krievijas centieni tikt pie šāda ieroča ir satraucoši, tiešu draudu neviena drošībai nav," sacīja Kērbijs. "Mēs nerunājam par ieroci, ko varētu izmantot, lai uzbruktu cilvēkiem vai radītu tiešus postījumus šeit uz Zemes."

Baltais nams apstiprināja savu izlūkinformāciju pēc tam, kad trešdien Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejas vadītājs, republikāņu pārstāvis Maiks Tērners mudināja Baidena administrāciju deklasificēt informāciju par, viņaprāt, nopietniem draudiem valsts drošībai.

Kērbijs sacīja, ka tad, kad Tērners izplatīja savu paziņojumu, Krievijas militāro spēju pārskatīšanas un deklasificēšanas process bija procesā.

"Mēs esam bijuši ļoti uzmanīgi un apdomīgi attiecībā uz to, ko nolemjam deklasificēt, pazemināt klasifikācijas pakāpi un darīt zināmu sabiedrībai," viņš piebilda.

Krievija ir noraidījusi ASV apgalvojumus par šāda ieroča esamību.

Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs šos apgalvojumus nodēvēja par meliem, kuru mērķis ir panākt, lai ASV Kongress atbalstītu palīdzību Ukrainai.

"Ir acīmredzams, ka Vašingtona cenšas piespiest Kongresu balsot par palīdzības likumprojektu ar viltu… vai ar viltu," sacīja Peskovs, komentējot Krievijas ziņu aģentūru pārraidītās piezīmes. "Redzēsim, kādu viltību izmantos Baltais nams."

Iepriekš tika vēstīts, ka Krievijas rīcībā varētu būt ierocis, kas saistīts ar kosmosu un pārkāptu starptautisko līgumu par kosmosa izmantošanu, kuru ir parakstījušas vairāk nekā 130 valstis, tostarp Krievija. Līgums aizliedz izvietot orbītā "kodolieročus vai cita veida masu iznīcināšanas ieročus" vai "jebkādā citā veidā izvietot ieročus kosmosā".

ASV mediji spekulēja, ka, iespējams, runa ir par kodolieročiem, taču Baltā nama amatpersonas šādu informāciju komentēt attiecās. 

Krievija jau ilgstoši izstrādā tehnoloģijas, kuru mērķis ir neitralizēt ASV militārās un komerciālās kosmosa sistēmas. Spēju uzbrukt pretinieka satelītiem gan no zemes, tā arī gaisa un kibertelpas paredz Krievijas militārā doktrīna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti