Panorāma

JRT vēsture grāmatā "Kā lēna un mierīga upe ir atgriešanās"

Panorāma

Ukrainas armijas virspavēlnieka amatā – Oleksandrs Sirskis

Zelenskis atlaiž Zalužniju

Zelenskis atlaidis Zalužniju, par Ukrainas armijas virspavēlnieku iecēlis ģenerāli Sirski

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ceturtdien pēc tikšanās ar Bruņoto spēku virspavēlnieku ģenerāli Valēriju Zalužniju paziņoja, ka ir pienācis laiks pārmaiņām, tādēļ pieņemts lēmums par Zalužnija atbrīvošanu no amata.

Zelenskis vēsta, ka Zalužnija vietā par Ukrainas Bruņoto spēku virspavēlnieku iecelts ģenerālis Oleksandrs Sirskis, kurš līdz šim bija Ukrainas Sauszemes spēku komandieris.

Zelenskis norādīja, ka Sirskis ir sekmīgi sevi parādījis gan aizsardzības operācijās, 2022. gada pavasarī vadot galvaspilsētas Kijivas aizstāvēšanu, gan uzbrukuma operācijās, kad 2022. gada rudenī viņš vadīja sekmīgo Ukrainas spēku pretuzbrukumu Harkivas apgabalā.

"Ukrainas bruņotajos spēkos ir miljons cilvēku, kas ir saukti aizstāvēt mūsu valsti," norādīja Zelenskis. "Ir nepieciešama cita pieeja rotācijas kārtībai, cita pieeja frontes vadīšanai, cita pieeja mobilizācijai un rekrutēšanai, viss, kas dos lielāku labumu karavīriem un atgriezīs ticību," uzsvēra prezidents.

"Dārgie tautieši, šodien Ukrainas Bruņoto spēku vadībā stājas jauna komanda.

Es vēlos, lai skatījums uz karu būtu vienāds gan vadībai, gan mūsu karavīriem Robotinē, gan Avdijivkā, gan Ģenerālštābā. "

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis (no labās) ar sauszemes spēku komandieri ģenerāli Oleksandr...
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis (no labās) ar sauszemes spēku komandieri ģenerāli Oleksandru Sirski, 2023. gada septembrī Doneckas apgabalā

Nepieciešamas izmaiņas stratēģijā

Zalužnijs pēc tikšanās ar Zelenski pavēstīja, ka cīņa pret Krievijas iebrucējiem turpinās, bet 2024. gada uzdevumi atšķiras no 2022. gada uzdevumiem.

"Tādēļ visiem ir jāmainās un jāpielāgojas jaunai realitātei. Lai varētu uzvarēt kopā," vēsta Zalužnijs.

"Tika pieņemts lēmums, ka nepieciešamas izmaiņas pieejā un stratēģijā," atzina Zalužnijs.

Zelenskis no savas puses pateicās Zalužnijam par divu gadu laikā veikto ieguldījumu Ukrainas aizsardzībā.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis (no kreisās) ceturtdien tikās ar Bruņoto spēku virspavēlnie...
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis (no kreisās) ceturtdien tikās ar Bruņoto spēku virspavēlnieku Valēriju Zalužniju un abi esot vienojušies, ka karaspēka vadībā pienācis laiks pārmaiņām

"Esmu pateicīgs par katru uzvaru, ko izcīnījām kopā, un izsaku pateicību arī visiem ukraiņu karavīriem, kuri varonīgi iznes kara smagumu uz sevis," teica Zelenskis.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

"Apspriedām, kādi atjauninājumi nepieciešami Ukrainas Bruņotajiem spēkiem. Apspriedām arī to, kas varētu būt Ukrainas Bruņoto spēku atjaunotajā vadībā," vēsta Zelenskis.

"Pašlaik ir īstais laiks šādām pārmaiņām," uzskata Zelenskis, kurš piedāvājis Zalužnijam arī turpmāk būt daļai no komandas.

Nekāds konkrēts amats, ko turpmāk varētu ieņemt Zalužnijs, gan nav minēts.

Runas par Zalužnija atlaišanu klīda jau labu laiku

Ukrainā runas par prezidenta Zelenska un Bruņoto spēku virspavēlnieka Zalužnija nesaskaņām klīda jau labu laiku. Abiem bijis atšķirīgs skatījums uz to, kā efektīvāk cīnīties pret Krievijas iebrucējiem.

Zelenskim un Zalužnijam bija domstarpības par plāniem mobilizēt vēl līdz pat 500 000 karavīru, lai pastiprinātu spiedienu uz Krievijas pozīcijām. Ukrainas armijā karavīru vidējais vecums ir 43 gadi, un daudzi ir fiziski un garīgi izsmelti no gandrīz divus gadus ilgās karadarbības.

Zalužnijs aicināja likt uzsvaru uz mūsdienīgāku, kompaktāku armiju, kas plašāk izmantotu dronus un citus modernās karadarbības līdzekļus.

Ukrainas armijas iespējas frontē apgrūtina arī tas, ka joprojām kavējas Rietumu ieroču piegādes.

Zalužnijs sabiedrībā ir populārāks par Zelenski

Zelenska komandai noteikti nav paticis tas, ka Zalužnijs publicēja esejas Rietumu medijos, kurās atzina, ka karš pret Krieviju ir nonācis strupceļā un neviena no pusēm pašlaik nevar gūt izšķirošu pārsvaru.

Zelenskis kā valsts līderis centies izplatīt optimistiskāku vēstījumu, ka Ukraina turpina gūt panākumus cīņā pret okupantiem. Taču fakts, ka ilgi gaidītais 2023. gada Ukrainas pretuzbrukums nav devis gaidītos rezultātus, deva pamatu prognozēm, ka būs jāatrod kāds vainīgais.

Ģenerālim Zalužnijam bija ļoti liels atbalsts Ukrainas sabiedrībā; piemēram, viena no aptaujām rādīja, ka Zalužnijam uzticas 88% respondentu, bet Zelenskim attiecīgais rādītājs bija 62%.

Tāpat saskaņā ar aptauju datiem vairāk nekā 70% respondentu negatīvi vērtētu Zalužnija atlaišanu.

Izskanējušas arī versijas, ka Zelenska komanda bija satraukta par "pārāk lielo" Zalužnija popularitāti, jo nākotnē Zalužnijs varētu kļūt par konkurentu Zelenskim. Līdz šim Zalužnijs gan nav devis nekādus mājienus, ka gribētu pretendēt uz politiskiem amatiem.

Zelenskis deva priekšroku Sirska pieredzei

Kad pastiprinājās runas par iespējamo Zalužnija atlaišanu, kā galvenie pretendenti uz viņa pēcteča lomu tika minēti Sauszemes spēku komandieris Sirskis un Ukrainas militārā izlūkdienesta vadītājs Kirilo Budanovs.

Zelenskis devis priekšroku Sirskim, kurš ir vecāks un pieredzējušāks par Budanovu. 58 gadus vecais Sirskis savu militāro karjeru sāka vēl padomju laikā un turpināja pēc Ukrainas neatkarības iegūšanas.

2014. gadā, kad Krievija uzkurināja bruņoto konfliktu Ukrainas austrumos, Sirskis uzņēmās vadīt "pretterorisma operācijas" (Ukraina tā sauca cīņu pret Krievijas atbalstīto separātistu bandām).

2022. gada februārī, kad Krievija sāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, ģenerālis Sirskis vadīja galvaspilsētas Kijivas aizsardzību, bet 2022. gada septembrī viņš vadīja sekmīgās Ukrainas pretuzbrukuma operācijas, kuru rezultātā ukraiņiem izdevās atbrīvot lielu daļu Harkivas apgabala teritorijas.

Taču ierindas karavīru vidū Sirskis nav īpaši populārs, jo daudzi viņu uzskata par padomju tipa komandieri.

Viņš pārāk ilgi turējis spēkus pret apšaudēm Bahmutā, kad Ukrainai vajadzēja atkāpties.

Sirskis apgalvo, ka viņa prioritāte ir karaspēka morāle; viņš regulāri apmeklē karavīrus frontē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti