ASV iekšpolitiskās ķildas var ietekmēt palīdzības piešķiršanu Ukrainai

Republikāņu politiķis Kevins Makartijs otrdien kļuva par pirmo ASV Kongresa Pārstāvju palāta spīkeru, kurš ir zaudējis amatu neuzticības balsojumā. Turklāt spīkera gāšana notika ar paša partijas biedru līdzdalību. Republikāņu frakcijas iekšējās nesaskaņas traucēs Pārstāvju palātas darbu, bet tas var ietekmēt ASV turpmāko palīdzību Ukrainai karā pret Krieviju.

Makartija atstādināšanu no Pārstāvju palātas spīkera amata atbalstīja 216 Kongresa apakšpalātas locekļi, bet 210 balsoja "pret".

Radikāļi parādījuši savu spēku

Republikāņu partijai ir neliels balsu vairākums Pārstāvju palātā, taču par Makartija atstādināšanu balsoja arī astoņi radikālā spārna republikāņi. Viens no viņiem bija Mets Geics, kurš ierosināja neuzticības balsojumu.

Geics un viņa sabiedrotie nebija apmierināti ar to, ka Makartijs piesaistīja Demokrātu partijas deputātu balsis, lai pagājušajā nedēļā apstiprinātu likumprojektu par pagaidu finansējuma piešķiršanu, kas ļāva novērst federālās valdības iestāžu darba daļēju pārtraukšanu.

Turklāt likumprojektā nebija iekļauta konservatīvāko republikāņu prasība piešķirt papildu finansējumu ASV dienvidu robežas stiprināšanai, lai apturētu nelegālo migrāciju.

Jāpiebilst, ka likumprojekts arī neparedzēja papildu finansējuma piešķiršanu palīdzībai Ukrainai.

Makartijs pēc amata zaudēšanas paziņoja, ka atkāroti nekandidēs uz spīkera posteni.

ASV iekšpolitiskās ķildas var ietekmēt palīdzības piešķiršanu Ukrainai
00:00 / 03:05
Lejuplādēt

Galvenie pretendenti līdz šim atbalstījuši Ukrainu

Par gaidāmajām problēmām liecināja jau Makartija ievēlēšana šajā amatā gada sākumā, kad viņu ievēlēja tikai 15. balsošanas kārtā. Republikāņiem ir vairākums Pārstāvju palātā, bet jau toreiz Makartija kandidatūru bloķēja vairāki galēji labējā spārna republikāņu deputāti.

Pārstāvju palātā nevarēs notikt jauni balsojumi līdz brīdim, kad būs izvēlēts Makartija pēctecis. Paredzēts, ka balsojums par nākamo spīkeru notiks 11. oktobrī, bet līdz tam laikam iekšējo nesaskaņu plosītā republikāņu frakcija mēģinās vienoties par pieņemamāko kandidātu.

Pašlaik nav izskanējuši iespējamie kandidāti uz Pārstāvju palātas spīkera krēslu, bet nevar izslēgt iespēju, ka ASV trešo augstāko amatu ieņems politiķis, kurš varētu iestāties par militārā un finansiālā atbalsta Ukrainai samazināšanu.

Taču ASV politikas analītiķi norāda, ka galvenie pretendenti uz amatu varētu būt Stīvens Skaliss vai Toms Emers, kuri līdz šim ir stingri atbalstījuši palīdzības piešķiršanu Ukrainai.

ASV prezidenta Džo Baidena administrācija izteica cerību, ka Pārstāvju palātas locekļiem pēc iespējas drīzāk izdosies izraudzīties nākamo spīkeru, lai Kongresa apakšpalāta varētu turpināt strādāt.

Baidena valdība sola turpināt palīdzību Ukrainai

Baltā nama Nacionālās drošības padomes sekretārs Džons Kērbijs paziņoja, ka ASV valdības rīcībā ir līdzekļi, ar kuriem pietiek, lai vēl "pāris mēnešus" sniegtu palīdzību Ukrainai.

Izdevums "The Wall Street Journal" šonedēļ rakstīja, ka ASV Aizsardzības departamentam ir pieejams 5,4 miljardus dolāru vērts bruņojums, ko varētu piegādāt Ukrainai.

Kērbijs kārtējo reizi atgādināja, kāpēc ASV ir būtiski palīdzēt Ukrainai aizstāvēties pret Krievijas agresiju.

"Atbalsts Ukrainai stiprina mūsu nacionālo drošību. Tā ir pareiza rīcība, no kā iegūst ne tikai Ukraina, bet arī ASV. Tā mēs varam novērst plašāku konfliktu, kurā varētu būt nepieciešams iesaistīt amerikāņu karaspēku.

Un tas ir spēcīgs signāls citiem potenciālajiem agresoriem, kuri, iespējams, apsver militāru iebrukumu kaimiņvalstu teritorijās, ka šāda rīcība ir nepieņemama un ka viņi par to samaksās. ASV un starptautiskā sabiedrība sauks viņus pie atbildības," sacīja Kērbijs.

Kērbijs piebilda, ka kavēšanās ar jaunas palīdzības piešķiršanu Ukrainai var iedrošināt Krieviju turpināt karu vēl ilgi, lai mēģinātu mazināt rietumvalstu atbalstu Kijivai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti