Dienvidāfrikas Republika otro reizi pēc kārtas triumfē Pasaules kausā regbijā

Dienvidāfrikas Republikas (DĀR) vīriešu regbija izlase sestdien Sendenī triumfēja 2023.gada Pasaules kausā regbijā un ar četriem čempiontituliem kļuva par titulētāko valstsvienību.

DĀR finālā ar 12:11 pārspēja Jaunzēlandi.

Pasaules kausa fināla epizodes

DĀR pirmā puslaika ievadā pēc diviem veiksmīgiem soda sitieniem iekrāja sešu punktu pārsvaru, abus realizējot Handrē Polardam, taču arī Jaunzēlandei izdevās tikt pie pirmajiem trīs punktiem, kad soda sitienu precīzi izpildīja Ričijs Mounga.

Divas minūtes vēlāk DĀR tika pie vēl trīs punktiem, Polardam realizējot jau trešo soda sitienu finālā. Neilgi pēc tam Jaunzēlandes izlases kapteinis Sems Keins nopelnīja sarkano kartīti un atstāja jaunzēlandiešus mazākumā.

Tuvojoties pirmā puslaika izskaņai Polards pēc veiksmīga soda sitiena panāca 12:3 DĀR labā, taču 38.minūtē trīs punktus atguva Mounga.

Otrajā puslaikā pēc spēlētām piecām minūtēm dzelteno kartīti DĀR izlasē nopelnīja Sija Kolisi.

Pirmais piezemējums mačā padevās Jaunzēlandei, kad 54.minūtē bumbu ieskaites zonā nogādāja Ārons Smits, taču pēc tam iejaucās video tiesnesis, tika fiksēta spēle uz priekšu un piezemējums netika ieskaitīts. Jaunzēlandiešiem četras minūtes vēlāk tomēr izdevās tikt pie piezemējuma, kuru veica Bodens Barets, bet sekojošais realizācijas sitiens nebija precīzs, un DĀR saglabāja viena punkta pārsvaru (12:11).

Nepilnas septiņas minūtes līdz pamatlaika beigām dienvidāfrikāņus mazākumā atstāja Česlins Kolbe, kurš nopelnīja dzelteno kartīti. Jaunzēlande pēc tam tika pie soda sitiena, kuru neprecīzi izpildīja Džordijs Barets. Atlikušajās minūtēs komandas punktus vairs neguva, dienvidāfrikāņiem svinot uzvaru.

DĀR ar četriem čempiontituliem kļuva par titulētāko izlasi, kamēr Jaunzēlandei ir trīs izcīnīti tituli.

Jaunzēlandes un DĀR izlašu sāncensības sākās pirms 102 gadiem un komandas sestdien aizvadīja savu 106. savstarpējo spēli. "All Blacks" ir ievērojami labāka uzvaru bilanci (62-40), bet četras spēles noslēgušās neizšķirti. Pēdējo reizi pirms finālmača abas komandas tikās augusta beigās pārbaudes spēlē Londonā, ar 35-7 uzvarot dienvidāfrikāņiem.

Līdz šim nozīmīgākā tikšanās bijusi 1995.gada Pasaules kausa finālā Johannesburgā, papildlaikā ar 15:12 uzvarot mājiniekiem pēc Džoela Stranska dropsitiena. Pēc uzvaras finālā Veba Elisa trofeju DĀR kapteinim Fransuā Pīnāram pasniedza Nelsons Mandela, un tas kļuva par vienu no slavenākajiem mirkļiem pasaules sportā.

Abas izlases savās apakšgrupās bija otrās, jo piedzīvoja pa vienam zaudējumam, Jaunzēlandei meistarsacīkšu ievadā ar 13:27 piekāpjoties Francijai, bet DĀR otrajā duelī ar 8:13 atzīstot ranga līderes Īrijas pārākumu. Turpinājumā Jaunzēlande ceturtdaļfinālā ar 28:24 apturēja Īriju un pusfinālā ar 44:6 pārspēja Argentīnu, bet DĀR ceļš uz finālu bija daudz sarežģītāks - uzvara ar 29:28 pār Franciju un ar 16:15 pār Angliju, abos mačos uzvaras punktus ar soda sitieniem gūstot Handrem Pollardam.

Cīņā par trešo vietu Anglija piektdien ar 26:23 uzvarēja Argentīnu.

Pasaules kausa izcīņa vairāk nekā pusotra mēneša garumā norisinājās deviņās Francijas pilsētās, 20 valstsvienībām cīnoties par prestižo trofeju. Pirmajā posmā četrās apakšgrupās izlases aizvadīja viena apļa turnīru, divām labākajām grupas komandām iekļūstot ceturtdaļfinālā.

Francija pasaules meistarsacīkstes uzņēma trešo reizi un otro reizi - kā vienīgā rīkotāja. No deviņiem aizvadītajiem turnīriem pa trim reizēm čempionu kausu, kas nosaukts Viljama Veba Elisa vārdā, virs galvas ir cēluši Jaunzēlandes un Dienvidāfrikas Republikas regbisti, divi tituli ir Austrālijai, bet viens - Anglijai.

Pirms četriem gadiem Japānā notikušajā Pasaules kausā uzvarēja DĀR, kas finālā ar rezultātu 32:12 guva virsroku pār Angliju.