Spēju atrādīšana pirms pasaules meistarsacīkstēm. Sākas Eiropas rallija čempionāta Latvijas posms

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Liepājā piektdien, 16. jūnijā, sāksies Eiropas rallija čempionāta (ERC) sezonas ceturtais posms "Tet Rally Liepāja". Jau 11. reizi notiekošais pasākums šoreiz būs īpašs ar pastiprināto pasaules autosporta elites uzmanību, lai pārliecinātos par Latvijas spējām nākamgad uzņemt pasaules čempionātu. Uzmanības centrā būs arī ERC startējošā pašmāju ekipāža Mārtiņš Sesks/Renārs Francis, kas pēc triumfa Liepājā pērn tiek minēti kā galvenie favorīti arī šogad. 

ĪSUMĀ: 

Rallija maršruts ved cauri Kurzemei 

Rallija bāzes pilsēta būs Liepāja, kur piektdienas vakarā norisināsies atklāšanas ceremonija. Taču braucēji trasē dosies sestdien un svētdien. 

Ātrumposmi paredzēti Tukuma, Talsu, Kuldīgas un Liepājas apkārtnes ceļos. Kopumā divās dienās sportisti spēkosies 10 ātrumposmos – sešos sestdien un četros svētdien – teju 184 kilometru garā distancē. 

Rallija garākie pārbaudījumi gaidāmi sestdien, kad sportisti sacīkstes sāks ar diviem braucieniem 27,56 km garajā Tukuma "dopā". Savukārt sacensības noslēgsies svētdien ar pēdējo tā dēvēto "Power stage" ātrumposmu, kur ātrāko laiku īpašnieki varēs nopelnīt papildu punktus sezonas kopvērtējumam. 

Ātrumposmi bez Latvijas rallija klasikas 

Pēc ilgāka pārtraukuma "Tet Rally Liepāja" programmā atgriezīsies pilsētas ātrumposmi, kas notiks gan Talsos, gan Liepājā. Sestdien ERC ekipāžas pirmo reizi trauksies starp deviņiem pakalniem esošās pilsētas ielās, noslēdzoties ar īsu, dinamisku grants sekciju ārpus Talsu pilsētas teritorijas. Tikmēr sestdienas noslēgumā Liepājas pilsētas ātrumposms notiks Jūrmalas parka teritorijā. 

Savukārt kopumā šogad rallijā liela daļa ceļu posmu būs jauni vai ilgu laiku nebraukti, sarunā ar portālu LSM.lv atklāja rallija rīkotāja "RA Events" direktors Raimonds Strokšs. 

Arī ERC startējošās latviešu ekipāžas stūrmanis Renārs Francis atzina, ka šī gada sacensībās ir iekļauti ceļa posmi, kas iepriekš nav bijuši. "Tāpēc es uztveru šo sacensību kā jebkuru pilnīgi jaunu ralliju – brauksim to kā no jauna, ar paaugstinātu uzmanību un arī baudu," piebilda stūrmanis.

Tikmēr pilots Mārtiņš Sesks norādījis, ka šis posms prasīs daudz jaunu prasmju ne tikai ārvalstu, bet arī vietējiem braucējiem, jo būs arī nebijuši ātrumposmi.

Šāds maršruts veidots, jo Latvijas rallija klasiskie Kurzemes ātrumposmi izbraukti un pasaules rallija čempionāta (WRC) vajadzībām apzināti jau pērn. 

"Es pat teiktu, ka klasika ir nolikta malā, jo klasiku mēs izmēģinājām pagājušajā gadā. Pamēģinājām [ātrumposmus] Strazdi, Vecpili – tur mums viss ir skaidrs, kā mēs to visu sapīsim priekš WRC. Šogad mēs mēģinām otru pusi," sacīja Strokšs. 

Iespēja pierādīt Latvijas gatavību 

Ātrais grants rallijs Kurzemes ceļos notiks jau 11. reizi. Paredzams, ka nākamgad rallijs pārtaps par "Tet Rally Latvia" un kļūs par WRC posmu. Tādējādi Latvija kļūs par pirmo valsti, kurai uzticēta gan Eiropas, gan pasaules čempionāta posma rīkošana.

Līdz ar to šī gada Liepājas rallijs būs ģenerālmēģinājums pēc aptuveni gada gaidāmajam pasaules čempionāta posmam. 

Strokšs iepriekš norādīja, ka šonedēļ gaidāmās sacensības ir "pēdējais eksāmens, lai iegūtu visus akceptus, lai nākamgad pie mums būtu WRC". Proti, Latvijā ieradušās WRC uzraugošās personas, kurām tikšot demonstrēts, kā darbosies daļa no plānotā posma, piemēram, trases norobežošana, rallija vadības centrs, glābēju un drošības dienestu loģistika. 

Arī citas rallija rīkošanā iesaistītās puses, kā, piemēram, pašvaldības, iepriekš atzinušas, ka ERC posms būs iespēja sagatavoties augstākās raudzes sacīkstēm, domājot gan par ārvalstu viesu izmitināšanu, gan izklaidēšanu.

Latviešu ekipāža dalītā otrajā pozīcijā sezonas kopvērtējumā

Ārvalstu viesu sabraukšanu šādu pasākumu laikā ieskicē arī dalībnieku saraksts. Kopumā šogad "Tet Rally Liepāja" tiks pārstāvētas 27 valstis. Starp rallija dalībniekiem atrodami gan braucēji ar WRC pieredzi, gan liepājnieks Sesks. 

Sesks kopā ar stūrmani Franci trasē būs redzami "Škoda Fabia RS Rally2" automašīnā ar piekto starta numuru. Latviešu ekipāža ar jaunākās paaudzes "Škoda" spēkratu sākusi braukt vien šogad, taču sezonas trešajā posmā Polijā pamanījās izcīnīt uzvaru

Pašmāju rallija pilots patlaban ieņem dalītu otro pozīciju sezonas kopvērtējumā. Tikmēr pirmais starta numurs rallijā piešķirts šī brīža sezonas kopvērtējuma līderim, pieredzējušajam jaunzēlandietim Heidenam Padonam, kurš startēs ar "Hyundai i20 N Rally2" spēkratu. Otrais numurs piešķirts norvēģim Madsam Ostbergam ("Citroën C3 Rally2"), kurš līdzīgi kā Padons savulaik pieredzi guvis arī WRC.

Sezonas kopvērtējumā pēc trim rallijiem ar 85 punktiem lielākā vadībā izvirzījies Padons, bet Seskam un Ostbergam ir 48 punkti. Citi braucēji gan cieši seko. 

Pēc Liepājas rallija šosezon vēl gaidāmi četri posmi: Zviedrijas, Itālijas, Čehijas un Ungārijas. 

Par gaidāmo ralliju Padons norādīja: "Pēc pagājušā gada pieredzes ar nepacietību gaidu ātros "Tet Rally Liepāju" ātrumposmus, kurus patiesi izbaudīju. Šogad arī paši atrodamies labākā situācijā nekā pērn – esam daudz vairāk sagatavojušies un mums ir piemērotāks auto. Mūsu mērķis ir kāpt uz goda pjedestāla, bet

skaidrs, ka, pateicoties plašajai konkurencei, tas nebūs no vieglākajiem uzdevumiem. Sesks noteikti būs tas braucējs, kuru visi centīsies panākt, un tas nozīmē, ka konkurence būs spraiga."

Seska/Franča ekipāža apņēmīga būt par latiņu citiem

Seska ekipāžas dominējošā uzvara pērn šajās sacīkstēs parādīja, ka Kurzemes puses ātrajos ceļos kādam ārzemniekam ir grūti noķert mājinieku. Sesks pagājušajā gadā uzrādīja ātrāko laiku visos 12 ātrumposmos

Sagaidāms, ka vidējais ātrums būs liels arī šī gada rallijā, taču latviešu ekipāžai tā esot priekšrocība, atzinis stūrmanis Francis, uzsverot, ka ekipāža ir gatava turēt tempu

Tuvojoties rallijam, daudz runāts par to, ka Sesks kā mājinieks un pagājušā gada Liepājas rallija uzvarētājs varētu būt atskaites punkts citiem braucējiem. Taču pats Sesks norādījis uz to, ka būtiski pārvest punktus no visiem rallijiem: "Rallijs ir neparedzams, un rezultātu var ietekmēt arī ārējie apstākļi, piemēram, lietus. Mūsu mērķis ir atvest punktus no visiem rallija posmiem, un šis nav izņēmums."

Seska/Franča ekipāža ātrumposmā
Seska/Franča ekipāža ātrumposmā

Sesks sacensību nedēļā bijis kluss par gaidāmo startu, bet mediju uzmanība braucējam – liela. Sportista komandā portāls LSM.lv uzzināja, ka pilots vēlas ar medijiem runāt pēc tam, kad būs zināmi rallija rezultāti. Arī ERC rīkotājiem Sesks atklājis, ka pēdējās nedēļās izvairījies no medijiem, lai būtu vieglāk sagatavoties sacīkstēm.

Jaunākie ārvalstu braucēji izmantos iespēju startēt Latvijas čempionāta posmos

Iespējams, nedaudz klusāk par ERC posmu, līdztekus Eiropas čempionāta posmam "Tet Rally Liepāja" ietvaros norisināsies arī Latvijas rallija čempionāta sezonas "dubultposms" – katrā no rallija dienām notiekot attiecīgi sezonas ceturtajam un piektajam posmam. 

Latvijas rallija čempionāta ieskaitē dalību sacensībām pieteikušas 22 ekipāžas, pārstāvot 11 dažādas valstis. Pašmāju čempionāts šogad sacensības aizvadīs pēc tādas pašas programmas kā ERC dalībnieki, tomēr Latvijas čempionāta ieskaitē uzvarētājs tiks noteikts gan pēc sestdienas, gan svētdienas rezultātiem atsevišķi.

Šoreiz gan Latvijas rallija čempionāta ieskaitē sacentīsies tikai "LRČ2", "LRČ3", "LRČ4" un "LRČ Junioru" ieskaites dalībnieki. "LRČ2" klasē piedalīsies arī Sesks.

Latvijas ralliji kļuvuši par vietu, uz kuru no visas pasaules dodas jaunie piloti, lai rallijos startētu ar Latvijas Automobiļu federācijas izsniegtu licenci, kas to ļauj darīt no agrāka vecuma.

Lielākajā daļā valstu pilotiem jāsasniedz pilngadība, lai drīkstētu piedalīties rallijos. Piemēram, 2022. gada pasaules rallija čempiona Kalles Rovanperas karjeras pirmsākumi arī meklējami Latvijā – pirms WRC kroņa iegūšanas soms divreiz izcīnīja Latvijas čempiona titulu. 

Šogad "Tet Rally Liepāja" šādu iespēju izmantos pieci piloti no četrām dažādām valstīm – viens no Latvijas čempionāta sezonas līderiem, norvēģis, Karls Peders Nordstrands, beļģis Tomass Martens, itālis Džovanni Trentins, kā arī turki Kans Alakočs un Kerems Kazazs, norādīja sacensību rīkotāji.

"Tet Rally Liepāja" notikumus un spilgtākos mirkļus no abām sacensību dienām atspoguļos arī portāls LSM.lv.

Rallija organizatori aicina skatītājus ievērot drošību; Kurzemē vairāki satiksmes ierobežojumi

Sacensību organizatori norādījuši, ka skatītājiem svarīgi ir atbildīgi ievērot visus drošības nosacījumus. 

"Saprotam, ka rallija sacensībām gribas sekot pēc iespējas tuvāk, lai sajustu ātrumu un jaudu, bet svarīgi atcerēties, ka rallijs ir dinamisks sporta veids un ir būtiski ļoti atbildīgi ievērot visus drošības nosacījumus. Tostarp skatītājus aicinām ieņemt savu vietu laikus, vismaz 30 minūtes pirms konkrētā ātrumposma sākuma, kā arī, izvēloties vietu, noteikti ievērot izvietotos drošības marķējumus," teikts organizatoru paziņojumā. 

Tāpat rallija rīkotāji atzīmēja, ka valstī ir izsludināts ugunsnedrošais periods un mežu teritorijās ir ārkārtēji augsts ugunsbīstamības risks, tādēļ rallija līdzjutēji aicināti respektēt vides drošības vajadzības un neradīt uguns apdraudējuma situācijas.

Vienlaikus nedēļas nogalē būs ieviestas vairākas satiksmes izmaiņas. Organizatori arī aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību izmaiņām reģionālo autobusu kustības maršrutos un laikos, kas ātrumposmu un ceļu slēgšanas dēļ var tikt izmainīti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti