Rīgas maratonā vides programmā vairos pasākuma ilgtspēju un mazinās oglekļa pēdu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 1 mēneša.

"Rimi" Rīgas maratons pirmoreiz veiks apjomīgu ilgtspējas auditu, lai turpmāko gadu laikā minimizētu un kompensētu Baltijas lielākā masu sporta pasākuma oglekļa pēdu jeb siltumnīcas efektu izraisošu gāzu emisiju, otrdien informēja organizatori.

Apņemoties kļūt par nozīmīgu tautas sporta notikumu ilgtspējas iniciatīvu pionieri Baltijā, "Rimi" Rīgas maratons ievieš praktiskus un nozīmīgus jauninājumus maratona procesā, veicinot arī ilgtspējas izpratni, izglītojot skrējēju komūnu un sabiedrību.

Sabiedrībai maratons asociējas ar skriešanu un veselīgu nedēļas nogali bez auto galvaspilsētas centrā, tomēr jebkuram lielam notikumam, arī maratonam, ir sava pēda, jo tiek patērēti resursi un radīti atkritumi, lai arī tos savāc un pārstrādā, sacīja "Rimi" Rīgas maratona organizatoru komandas vadītājs Aigars Nords. 

"Rimi" Rīgas maratons sadarbībā ar uzņēmumu "Neste" meklēs iespējas turpmāk atstāt arvien mazāku oglekļa pēdu.

"Kopā rēķināsim, kā ražot un drukāt mazāk, kā atkritumus sastrādāt mazāk un pārstrādāt gudrāk, kā digitalizēt vairāk. Esam apņēmušies ne tikai aprēķināt, bet arī kompensēt "Rimi" Rīgas maratona atstāto oglekļa pēdu – tas nozīmē, ka pateicoties "Neste" atbalstam, neskoposimies un ieguldīsim vēl virknē zaļo un ilgtspējīgo projektu," paskaidroja Nords.

Pirmos soļus oglekļa pēdas un ietekmes uz vidi minimizēšanā "Rimi" Rīgas maratons veica, pēdējos gados digitalizējot iekšējos un ārējos organizatoriskos procesus, kā arī optimizējot ražošanas un dalībnieku patēriņa izvēli. Piemēram, maratona dalībnieku materiālu druka ir samazināta līdz minimumam, reģistrācijas apstiprinājumi numuru saņemšana notiek tikai tiešsaistē, dalībnieku somas no pārstrādātiem materiāliem saņem vienīgi skrējēji, kas šādu vēlmi izteikuši, bet trasē ūdeni pasniedz, piemēram, pudelēs nevis glāzītēs, izvairoties no papildus ražošanas, bet pudeles pēc izlietošanas pārstrādājot.

Lai viegli atpazītu ilgtspējas iniciatīvas pasākumā, "Rimi" Rīgas maratons ieviesis "Run for Future by Neste" atpazīšanās zīmi, kas būs redzama uz maratona oficiālās simbolikas, inventāra vai citiem materiāliem..

“Run for Future by Neste” programmas pamatā ir pieci posmi, kurus "Rimi" Rīgas maratona organizatori plāno īstenot līdz 2025. gadam.

  • Audita un analīzes posms “Analizējam!” risināsies līdz 2022. gada maratona noslēgumam, ļaujot pilnībā novērtēt maratona radīto oglekļa pēdu, kā arī fiksējot videi un klimatam draudzīgākās izvēles, kuras organizatori var veikt paši, organizējot apjomīgu masu sporta pasākumu ar tūkstošiem Latvijas un ārvalstu skrējēju, kā arī piedāvāt tās dalībniekiem.
  • Ražošanas un patēriņa minimizēšanas posmā “Minimizējam!” maratonā vēl vairāk samazinās videi ne tik draudzīgos organizatoriskos procesus, nākamo gadu laikā pēc iespējas vairāk cenšoties tikt vaļā no visa liekā.
  • Stāstīšanas, izglītošanas un iesaistes posms “Izglītojam!” paredz vienkāršotu, iesaistošu un maksimāli praktisku izglītošanas procesu. Ilgtspējas procesi var šķist attālināti, abstrakti un teorētiski, tādēļ trāpīgu aktivitāšu izvēlei organizatori pievērsīs īpašu uzmanību.
  • Oglekļa pēdas kompensēšanas posms “Kompensējam!” paredz "Rimi" Rīgas maratonam būt pirmajam tautas sporta notikumam, kas finansiāli kompensēs savu oglekļa pēdu. Lai arī oglekļa pēdas kompensēšana pasaulē ir ierasta prakse, tomēr tā joprojām nav guvusi atsaucību lielajos pasākumos, tostarp sportā un tautas sportā. Oglekļa pēdas apmēru, iespējamo kompensāciju, kā arī vides projektu vai idejas, kur tiks ieguldīta aprēķinātā kompensācija, organizatori izziņos 2022. gada vasarā.
  • Apņemšanās posms “Apņemamies!” 2022. gada rudenī definēs sasniedzamus un izmērāmus "Rimi" Rīgas maratona ilgtspējas mērķus līdz 2025. gadam. Paredzams, ka “Run for Future by Neste” programmā uzstādītie mērķi iekļausies Starptautiskās vieglatlētikas organizācijas ilgtspējas stratēģijā, kā arī veidos pamatu ilgtspējas programmā pasaules čempionāta skriešanā Rīgā, kura rīkošanas tiesības izcīnījusi "Rimi" Rīgas maratona komanda.

Turpinot jau iepriekš iesākto, līdz 1. maijam ikviens arī ir aicināts piedalīties plogingā - videi draudzīgā sporta veidā, kurā dalībnieki skrienot savāks vidē nonākušos atkritumus. Vairāk uzzināt par pasākumu un reģistrēties var "Rimi" Rīgas maratona Virtuālajā skriešanas klubā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti