Iznācis Leldes Stumbres romāns par disidenti Maiju Silmali

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Izdevniecība "Lauku Avīze" laidusi klajā Leldes Stumbres biogrāfisko romānu "Maija, Cher Ami!", kas veltīts izcilajai tulkotājai, dzejniecei, filozofei, bohēmistei, brīvmāksliniecei, disidentei un brīvdomātājai Maijai Silmalei, arī “franču grupas” dalībniecei, par ko nepamatoti tika notiesāta uz 10 gadiem labošanas darbu kolonijā Taišetā, Sibīrijā.

Grāmata ir beletrizēta Maijas Silmales biogrāfija. Grāmatā Maija Silmale ir tāda, kādu viņu atceras Lelde Stumbre. Autore centusies turēties pie faktiem, bet, kā pati atzīst, "viegli nebija, jo viņa pati, lai gan spēja savākties, koncentrēties un strādāt, tulkojot kādu darbu līdz 16 stundām dienā, tomēr spēja arī salauzt un aizsviest pa gaisu režīmu, pienākumus, sistēmas, kārtību un kontroli. Tas viss gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Maija varēja būt gan nepārspējami haotiska, nervoza un depresīva, gan pilnīgi pretēji – mierīga, līdzsvarota un mērķtiecīga. Tad nu pamēģiniet paši izpētīt un salikt tādu cilvēku pa plauktiņiem, turklāt zinot, ka šim cilvēkam pilnīgi noteikti riebās jebkura veida “plauktiņi””.

Romāna tapšanā autore izmantojusi arhīvu materiālus, autores tekstā ievīti Maijas Silmales vēstuļu un dzejoļu fragmenti.

"Dažiem cilvēkiem vajag tik maz - tikai brīvību dzīvot un strādāt. Par šo "pilnīgi neiespējamo un absurdo" vēlēšanos 60.-70.gadu Latvijā tulkotāja un "franču grupas" dalībniece Maija Silmale savā ļoti īsajā dzīvē cīnījās katru dienu, spītīgi neiekļaudamās toreizējās dzīves pelēkajā plūdumā. Par kādu cilvēku mēs spējam izzināt labi ja 10%, tādēļ mans skatījums uz Maiju, protams, ir nepilnīgs un individuāls, tomēr esmu pārliecināta, ka viņa priecātos, ka iznākusi tieši grāmata, nevis filma, luga vai mūzikls," raksta Lelde Stumbre.

Kopā ar Maiju Silmali šī grāmata ieskatās arī nelielā, bet savā ziņā interesantā un zīmīgā vēstures periodā – no 1956.gada līdz 1973.gadam. Tieši tik ilgi – 17 gadus – Maija nodzīvoja pēc atgriešanās no apcietinājuma un izsūtījuma Taišetā – ārkārtīgi ražīgi un spilgti. Grāmatā kolorīti iezīmēts laikmets, bagātīgi atspoguļota franču literatūra, šansoni, mūzika, ar ko nemitīgi gan domās, gan darbos dzīvoja izcilā tulkotāja Maija Silmale.

Grāmatas atvēršanas svētki notiks 29.martā plkst. 15 muzejā "Rīgas Jūgendstila centrs".

Romāns par Maiju Silmali turpinās izdevniecības "Lauku Avīze" izdoto grāmatu sēriju – biogrāfiskus romānus par spilgtām literārām personībām (2016.gadā ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu izdota Maijas Krekles grāmata "Ilgu putni ar sasietiem spārniem" par Austru Skujiņu).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti