Dienas ziņas

Skultes pievienošana Saulkrastiem neatbilst Satversmei

Dienas ziņas

Karavīru ģimenes saņem datorus

JRT būvdarbu laikā atrod laika kapsulu

JRT būvdarbu gaitā atrasta laika kapsula ar 19. gadsimta vēstures liecībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jaunā Rīgas teātra (JRT) būvdarbu gaitā Lāčplēša ielā 25, Rīgā, veicot pagrabstāva izbūvi, atrasta kapsula, kas satur vairākas 19. gadsimta vēstures liecības – rakstiskus vēstījumus un laikrakstu. Kapsulas saturs nodots Latvijas Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldei izvērtēšanai. Sadarbībā ar ekspertiem tiks pieņemts lēmums par tālāko rīcību, informēja VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Kā skaidroja VNĪ, kapsulas iemūrēšana, visticamāk, notikusi vēsturiskās teātra ēkas būvniecības gaitā 19. gadsimta beigās, kas savulaik celta kā Rīgas Latviešu amatnieku palīdzības biedrības nams. “Lai neradītu ietekmi uz atrasto vēstures liecību saglabātību, kapsulas saturs nekavējoties nodots izvērtēšanai ekspertiem. Apsveram iespēju kapsulas satura konservācijai un eksponēšanai atjaunotajā teātrī pēc būvdarbu pabeigšanas,” norādīja Griškevičs.

Starp senajām liecībām, kas atrastas laika kapsulā, ir laikraksts “Mājas Viesis”, Rīgas Latviešu amatnieku palīdzības biedrības gada pārskati, pat galda dziesmas, ēdienkarte un biļetes.

JRT būvdarbu gaitā atrastā laika kapsula
JRT būvdarbu gaitā atrastā laika kapsula

Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde uzteica VNĪ par operatīvo reakciju un norādīja, ka šādi atradumi vienmēr ir gan intriga, gan savu laiku raksturojoša vērtība. “Mēs uzreiz reaģējām uz jaunatklājumu un veicām pirmatnējo apsekošanu,” stāsta Rīgas reģiona galvenā inspektore Ināra Bula. “Tā kā kapsulā ir papīra izstrādājumi un tiem noteikti ir vairāk nekā simts gadu, tad veicām apskati tikai no ārpuses. Lai artefaktus izceltu no metāla kārbas, uzreiz tika pieaicināta profesionāla papīra, rokrakstu un poligrāfijas restauratore Dace Dubrovska – to ieteica mūsu Restaurācijas daļa. Kad artefakti būs izņemti, tad tiks lemts par to restaurāciju un turpmāko statusu.”

Ievērojot būvniecības tradīcijas, arī VNĪ, būvuzņēmējs un Jaunais Rīgas teātris tuvāko nedēļu laikā plāno kapsulas iemūrēšanu jaunbūves pamatos, tādējādi nododot vēstījumu nākamajām paaudzēm.

JRT būvdarbu gaitā atrastā laika kapsula
JRT būvdarbu gaitā atrastā laika kapsula

VNĪ arī atzīmēja, ka šobrīd JRT būvniecības darbi sekmīgi norisinās saskaņā ar plānoto un arhitektes Zaigas Gailes vēsturiskās teātra ēkas pārbūves ieceri. Pabeigta pāļu izbūve jaunajam teātra ēkas apjomam – izvēlētās dziļo pamatu izbūves tehnoloģijas ir sevi attaisnojušas un nodrošinājušas kaimiņu ēkām maksimāli saudzīgu dziļo pamatu iestrādi. Šobrīd notiek ēkas pazemes daļas – modernu darbnīcu izbūve gan fasādes, gan pagalma zonā. Jaunās – daudz plašākās teātra ēkas aprises būs redzamas jau šā gada vasaras beigās – līdz tam plānots pabeigt pagalma apjoma galveno būvkonstrukciju izbūvi. Gada beigās paredzēts uzsākt jumta izbūves darbus. VNĪ norādīja arī, ka Covid-19 apstākļos tālāko darbu gaitā var rasties izaicinājumi, kas saistīti ar būvmateriālu piegādēm, darbaspēka pieejamību, garākiem saskaņošanas termiņiem ar saistītājām iestādēm vai citiem ārējiem apstākļiem.

KONTEKSTS:

Plānots, ka JRT Lāčplēša ielas namā varētu atgriezties līdz 2022. gada rudenim.

VNĪ noslēdzis līgumu ar iepirkuma konkursa uzvarētāju – pilnsabiedrību “SBSC” par līguma summu – 29,9 miljoni eiro. Tajā iekļauti ne tikai būvdarbi, bet arī projektēšanas risinājumi papildu drošības pasākumu veikšanai, BIM tehnoloģiju izmantošana, autoruzraudzība un ēkas apsaimniekošana uz pieciem gadiem par kopējo summu 22 miljoni eiro, kā arī teātra tehnoloģiskais aprīkojums un iebūvētās mēbeles par kopējo summu 7,9 miljoni eiro.

JRT būvniecība turpināsies saskaņā ar pilnsabiedrības “Zaigas Gailes birojs un Partneri” izstrādāto projektu.

Darbi JRT ēkas būvlaikumā tika apturēti 2018. gada beigās, jo parādījās plaisas blakus esošajās mājās. 2019. gada jūlija beigās pasūtītājs – "Valsts nekustamie īpašumi" – līgumu ar būvnieku – pilnsabiedrību “RERE būve 1” lauza, tam sekoja tiesāšanās par līgumu, bet gada beigās panākts mierizlīgums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti