Dziļums, sāpe un nepiepildīti sapņi. Filmas «Bedre» režisore stāsta par darbu pie scenārija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Guvusi panākumus pasaules kinofestivālos, režisores Daces Pūces debijas spēlfilma “Bedre” septembra vidū piedzīvoja Latvijas pirmizrādi. Filma vēsta par desmit gadus veco Markusu, kuram jāpielāgojas jaunai dzīvei laukos pie omes. Pēc incidenta ar kaimiņu meiteni Emīliju ciema iedzīvotāji uz zēnu sāk lūkoties ar neiecietību un aizdomām, līdz nejaušības dēļ Markuss patvērumu un draudzību rod pie noslēpumainā vientuļnieka Jūrnieka, kurš dzīvo meža nomalē.

Filma “Bedre” ir veidota pēc rakstnieces Janas Egles stāstu motīviem. Režisore Dace Pūce izraudzījusies trīs stāstus: “Man ļoti patika stāsts “Bedrē", jo tas sasaucās ar manu bērnību, kur puikas apceļ mazas meitenes. Kaut ko tādu es esmu līdzīgu bērnībā izjutusi. Tā bija pirmā paralēle. Otrs, mani ļoti uzrunāja stāsts par Jūrnieku, jo tur ir vienkārši dziļums, tur ir sāpe, tur ir kaut kādi nepiepildīti sapņi. Un trešais stāsts, kas man, kā saka, “iesita” pa galvu, bija Alberta un Roberta stāsts. Tas saucas “Gaismā”. Tāds diezgan smags stāsts par nedzimušo bērnu; pēc tam, attīstot scenāriju, rakstot šo scenāriju kopā ar Montu Gāgani un Pēteri Rozīti, maniem kursa biedriem, mēs cīnījāmies, un es konsekventi paliku pie tā, ka mēs liksim klāt tomēr to stāstu. Jo visu laiku gāja uz to pusi, ka iztiksim bez šī trešā stāsta, jo viņš [gandrīz] tā kā cita filma.”

Kastingā piedalījušies teju 600 bērni no visas Latvijas. Režisore atzīst, ka bijusi nedaudz satraukusies, kā būs strādāt ar bērniem, taču tādēļ, ka bērni pirms tam tika sagatavoti gan aktiermeistarībā, gan zināja tekstu, tad darbs izrādījies viegls. Īpaši viņa uzteic Damiru Onacki, kurš bija disciplinēts un ne reizi neiebilda režisores norādījumiem.

Filma "Bedre" ir režisores Daces Pūces pilnmetrāžas debijas spēlfilma un jau saņēmusi XVII starptautiskā kinofestivāla “Baltijas debijas” galveno balvu jeb “Grand Prix” nominācijā “Labākā filma”, kā arī “Grand Prix” kā labākā pilnmetrāžas spēlfilma 62. Lībekas kinofestivālā Vācijā, kļūstot par pirmo filmu no Latvijas, kas festivāla vēsturē saņem galveno balvu. 

Filmā piedalās aktieri Dace Eversa, Indra Burkovska, Inese Kučinska, Aigars Vilims un Egons Dombrovskis, un viena no lomām uzticēta godalgotajai Polijas aktrisei Agatai Buzekai. Savukārt desmitgadīgā Markusa lomā iejuties jaunais aktieris Damirs Onackis.

Filmas radošajā komandā ir scenārija autori Dace Pūce, Monta Gāgane un Pēteris Rozītis, operators Gatis Grīnbergs, māksliniece Laura Dišlere, montāžas režisors Jussi Rautaniemi, producentes Kristele Pudane un Elīna Jozauska. Filmas mūzikas autors ir Valters Pūce, mūzikas mikss – Normunds Šnē, skaņu režisors – Varis Kurmiņš. Mūzikas ierakstā piedalījās “Sinfonietta Rīga” mūziķi un Rīgas Doma zēnu koris Mārtiņa Klišāna vadībā. Filmā skan arī dāņu komponistes Cecīlijas Noeras (Cecilie Noer) skaņdarbs "Ouvre".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti