Ievārījums
Pavisam vienkārša metode, kā vasaras ogu garšu saglabāt baudīšanai ziemā, ir gatavojot ievārījumus svaigā veidā. Tos gatavo, ogas saspaidot vai sablenderējot kopā ar cukuru, sapildot burciņās un uzglabājot ledusskapī vai pagrabā.
Ja nav iespējas burkas glabāt vēsumā, jāgatavo klasiskie ievārījumi, kas lieliski noderēs arī kā dāvanas Ziemassvētkos, ieteica Purmalis.
Saldām zemenēm uz sešiem kilogramiem ogu pietiks ar trim līdz četriem kilogramiem cukura. Ogas un cukuru silda katlā, līdz masa sāk burbuļot. Tad to pilda sterilizētās burkās, tās vāko ciet un apgriež otrādi. Kad ievārījums atdzisis, to glabā vai nu pagrabā, vai skapītī.
Savukārt upeņu ievārījums būs garšīgāks, ja cukura un ogu attiecība būs 1:1. Tāpat arī ar rabarberiem.
Maldīgs ir priekšstats, ka rabarberu sezona beidzas pēc Jāņiem. Jā, nedz svaigā veidā, nedz ievārījumos negatavo stiegrainos un pāraugušos rabarberus, kas sākuši jau ziedēt, taču tuvojas otrās rabarberu ražas sezona, jo nogriezto rabarberu vietā aug jaunie dzinumi, uzsvēra pavārs.
Gatavojot ievārījumu, parastā cukura vietā var lietot arī ievārījuma cukuru, kas satur pektīnu – tādā veidā masa saželē, radot želejas konsistenci. Tā var pagatavot, piemēram, rabarberu želeju.
Ja gadījumā pagatavotais ievārījums nesaiet esošajās burkās, no tā var gatavot desertu un ēst ievārījumu uzreiz.
Piemēram, siltu ievārījumu var pasniegt kopā ar saldējumu.
Tāpat var pagatavot vienkāršu siera kūkas recepti, neveidojot to kūkas formā, bet pildot trauciņos. Uz apmēram kilogramu svaigā siera jāpievieno puse līdz pilna bundžiņa kondensētā piena, klāt jāpiespiež laima sula. Tad jāsadrupina cepumi un jāsajauc tie ar sviestu. Papildus garšai var apgrauzdēt riekstus, tie saldajam ēdienam piedos kraukšķīgumu. Tad svaigā siera masa, cepumi, rieksti un siltais ogu ievārījums pa kārtām jāpilda trauciņos, un deserts ir gatavs.
Saldēšana un kaltēšana
Ogas ziemai var arī sasaldēt. Tad nepieciešamības gadījumā tās varēs gan atkausēt un izmantot desertos, vai vēl sasaldētas pievienot smūtijiem. Ja ogas ir netīras, tās pirms saldēšanas var noskalot, taču tādā gadījumā tās jāizber uz ar dvieli noklātas paplātes un jāpagaida, kamēr ogas apžūst. Tad sausas ogas var likt trauciņos un saldēt.
Ogu vērtīgos vitamīnus var saglabāt, arī tās kaltējot. Izkaltētas ogas jāuzglabā trauciņos kopā ar salveti, kas uzsūks lieko mitrumu, ieteica Purmalis.