Ārpus Rīgas

Rēzeknē no augusta pieaug maksa par ūdeni

Ārpus Rīgas

«Sipisņīki» un «ogurki» – Preiļos atver Latgales ražotāju veikalu

Indīgie un retie augi, kurus nedrīkst plūkt Jāņu vainagam

Infografikas: Indīgie un retie augi, kurus nedrīkst plūkt Jāņu vainagam

Pirmsjāņu laikā daudzu dienaskārtībā ir ziedu pušķu siešana un vainagu pīšana, līdz ar to aktuāls kļuvis arī jautājums par aizsargājamo augu izmantošanu, norāda Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP).

DAP atgādina – aizsargājamo augu plūkšana un tirdzniecība Latvijā ir aizliegta, par ko ir noteikts naudas sods. Tas, piemēram, fiziskām personām ir robežās no 15 līdz 700 eiro, atzīmē DAP vecākais valsts vides inspektors Jēkabs Dzenis, brīdinot par DAP pārbaudēm pirmsjāņu laikā.

Atrodot dabā aizsargājamos un retos ziedus, piemēram, savvaļas orhidejas - naktsvijoles, dzegužpirkstītes, dzegužpuķes un dzegužkurpītes, kas dažkārt tiek nežēlīgi izplūktas un sietas krāsainajos jāņuzāļu pušķos, DAP aicina tos baudīt nenoplūcot.

Pie aizsargājamiem ziediem pieskaitāma arī meža un pļavas silpurene un jumstiņu gladiolas, kā arī aizsargājama ir Sibīrijas skalbe. Vēl der paturēt prātā, ka Latvijā ir arī indīgi un bīstami augi – velnarutki, gundegas un citi, kurus arī labāk atstāt tur, kur tie ir, norāda DAP.

Tā šogad sagatavojusi divus infografikas, kas vēsta par aizsargājamiem un indīgajiem augiem, ko cilvēki vēlas izmantot ziedu pušķu siešanā vai vainagu pīšanā, bet tas nav vēlams un var būt pat bīstami.

DAP atzīmē, ka krāšņs Līgo un Jāņu vainags izdosies arī tad, ja tajā ievīs rudzupuķes, pīpenes, sarkano un balto āboliņu, suņuburkšķus, papardes, kalmes, madaras, asinszāli, birztalu nārbuli, raspodiņu, vībotnes, magones un citus vasaras visgarākajās dienās ziedošos augus, kas saulgriežu laikā ir plūcami.

"Taču aicinām, darīt to ar mēru un saudzīgi - arī visus bieži sastopamos augus nedrīkst plēst ar saknēm un nevajag noplūkt pēdējo krāšņo ziedu pļavā," norāda DAP.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt