Vai Atmodas procesus ietekmēja VDK un Komunistiskā partija? Atbildes sniedz filma «Atmodas labirintā»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 1 mēneša.

Latvijas Televīzijas dokumentālā filma «Atmodas labirintā» pēta un skaidro, vai un kā Atmodas procesus ietekmēja Valsts drošības komiteja (VDK, čeka) un Latvijas Komunistiskā partija – vai Latvijas neatkarības atgūšana bija pašsaprotama un nenovēršama, vai tomēr viss varēja pavērsties citādāk?

Filma aptver salīdzinoši īsu, bet ārkārtīgi intensīvu laika periodu. Tās pamatā – intervijas ar Atmodas līderiem, Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas (CK) funkcionāriem, vēstures pētniekiem, VDK aģentu kartotēkā atrodamajiem Augstākās Padomes deputātiem, kuri savulaik bijuši aģenti, bet 1990. gada 4. maijā balsojuši par Latvijas neatkarību. Sandra Kalniete filmā atzīst – būtu pieticis arestēt pirmos desmit aktīvistus, lai viss apklustu.

Tas liek uzdot jautājumus par to, vai Atmodas laikā čeka vēl bija bīstama, jo kā VDK, tā CK darbinieki bija apjukuši un sašķēlušies. VDK savulaik daudzus piespieda sadarboties šantažējot, un, piekrizdami sadarboties, daudzi paglābās no apkaunojuma.

Kažoka pārmešana vai važu nokratīšana – ko nozīmē būt čekas aģentam un tomēr balsot par Latvijas neatkarību? «Tagad [ar kartotēkas publiskošanu] ir atliktais kauns. Patiesība agri vai vēlu nāk gaismā,» filmā pauž vēsturnieks, VDK darbības pētnieks Ņikita Petrovs. Filmu veidojusi scenārija autore Gunta Gaidamaviča un režisore Agita Cāne-Ķīle.

Filma ir daļa no LTV, žurnāla “Ir” un sabiedrisko mediju portāla LSM.lv kopprojekta “Čekas ietekme uz nacionālās Atmodas procesiem”. Topošajā filmā autori pēta un skaidro, vai un kā Atmodas procesus ietekmēja Valsts drošības komiteja (VDK) un Komunistiskā partija.

Filma LTV ēterā tika demonstrēta divās daļās - 30. janvārī un 31. janvārī. Pēc televīzijas pirmizrādes filma bez ierobežojumiem pieejama "Replay.lv" arhīvā.

Ar filmas palīdzību iecerēts sniegt plašāku redzējumu par tā laika norisēm un palīdzēt labāk apjaust un izprast, kā tapušas mūsu valsts nesenās vēstures lappuses. Dokumentālā filma «Atmodas labirintā» ir projekta noslēdzošais darbs. Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par filmas saturu atbild Latvijas Televīzijas Kultūras redakcija.

 

 

 

Filmas "Atmodas labirintā" 1. daļa

Filmas "Atmodas labirintā" 2. daļa

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti