Mobilā telefona vēsture: 1983. gadā pirmais modelis – teju kilogramu smags un 3 995 dolāru vērtībā

Šogad aprit 50 gadi, kopš tika veikts pirmais zvans, izmantojot rokas mobilo telefonu. Latvijas Radio ierakstu sērijā ielūkojas tajā, kā rādās pirmie rokas mobilie telefoni, kādi tie bija, kā tie ienāca cilvēku ikdienā un kā tie mainīja cilvēku dzīvi.

Mobilā telefona vēsture: pirmā modeļa rašanās
00:00 / 05:05
Lejuplādēt

Lai gan dažādi pētījumi un liecības norāda uz to, ka mobilais sakaru kanāls eksperimentālā ceļā bija izveidots jau 20. gadsimta 30. gadu beigās, par mobilo telekomunikāciju ēras sākumu pasaulē uzskatāms laiks pēc Otrā pasaules kara. Vienas no pirmajām sistēmām tika radītas ASV, Lielbritānijā un Zviedrijā 20. gadsimta vidū, tomēr šīs sistēmas bija ļoti primitīvas.

Vēlāk, attīstoties tehnoloģijām, sākās darbs pie rokas mobilā telefona izstrādes. Par rokas mobilā telefona tēvu dēvētais kompānijas "Motorola" inženieris Martins Kūpers vēlējās koncentrēties uz cilvēka mobilitāti, proti, sniegt iespēju cilvēkiem savā starpā sazināties jebkur, nepiesaistot cilvēku un saziņu konkrētai vietai, piemēram, automašīnai vai mājai.

Lūk, kā Kūpers, kuram nu jau ir 95 gadi, atceras laiku, kad kompānijā "Motorola" 1972. gadā sākās praktisks darbs pie pirmā rokas mobilā telefona izstrādes: "Zināt, kad man radās ideja par to, ka būtu nepieciešams izveidot rokā turamu mobilo telefonu, pirmā persona, kurai to minēju, bija mūsu ražošanas dizainers.

Un viņš ar to bija tik pārņemts, ka apturēja visus citus darbus departamentā un nozīmēja visus savus dizainerus, lai viņi izdomātu, kāds izskatītos rokā turams telefons.

Viņi nāca klajā ar visdažādākajām versijām, ko vien var iedomāties – slīdošs tālrunis, kapsulu tālrunis, grāmatas tālrunis. Un inženieriem kaut kas bija jāuzbūvē trīs mēnešos pēc tam, kad dizaineri bija beiguši darbu. Un es izvēlējos visvienkāršāko telefonu, lai tam būtu mazāk lietu, kas var salūzt."

1973. gada 3. aprīlī bija sākums ievērojamām pārmaiņām cilvēku savstarpējā komunikācijā. Šajā datumā Kūpers veica pirmo rokas mobilā telefona zvanu ar vairāk nekā kilogramu smago mobilā telefona prototipu. Vienu no diviem, kas toreiz bija izveidoti.

Stāvot uz ietves Ņujorkā, Manhetenā, Kūpers zvanīja savam konkurentam Džoelam no kompānijas "Bell Labs".

"Es viņam teicu: "Džoel, te Martins Kūpers!" Viņš teica: "Sveiks, Mārtij". "Džoel, es runāju ar tevi pa rokā turamo mobilo telefonu. Īstu mobilo telefonu, personīgu, pārnēsājamu, rokā turamu". Otrā līnijas galā bija klusums. Es domāju, ka viņš grieza zobus," smejot atcerējās Kūpers.

Taču, līdz mobilais telefons kļuva plašāk pieejams sabiedrībai, pagāja vēl vairāk nekā desmit gadi un daudz ieguldītas naudas. Tas tādēļ, ka bija nepieciešams attīstīt šo prototipu un izbūvēt mobilā telefona lietošanai nepieciešamo infrastruktūru.

1983. gadā "Motorola" iepazīstināja pasauli ar "DynaTAC 8000x" mobilā telefona modeli. Lieki teikt, ka to grūti salīdzināt ar mūsdienās lietotajiem tālruņiem. Līdz laišanai tirgū telefona svaru bija izdevies samazināt zem kilograma. Tas gan joprojām bija vairāk nekā 20 centimetrus garš, neskaitot vēl arī garo antenu, un tam nebija ilgs baterijas mūžs. Tas bija jālādē desmit stundas, bet darbības ilgums bija vien 35 minūtes. Tam nebija mūsdienu telefonos sastopamo daudzo funkciju, tostarp nebija kameras un nebija iespējams kādam uzrakstīt. Varēja vienkārši uzspiest telefona numuru un kādam piezvanīt.

Toreiz pirmais mobilais telefons maksāja 3 995 dolārus. Mūsdienu naudā tie būtu teju 10 000 dolāru jeb vairāk nekā 9000 eiro.

Lūk, ieskats kādā no amerikāņu reklāmām: "Galu galā, redzēt cilvēku izmantojam mobilo telefonu būs tikpat ierasti kā redzēt cilvēku pārbaudām laiku elektroniskajā pulkstenī, skaitļojam elektroniskajā kalkulatorā vai programmējam elektroniskajā datorā."

Jau 1994. gadā klajā nāca kompānijas IBM izstrādātais telefona modelis "Saimons", kuru tā funkciju dēļ vēlāk nodēvēja par pirmo viedtālruni. Bet tolaik šāds termins 1994. gadā vēl nebija radies. Tiesa, skārienjūtīgais risinājums nedarbojās kvalitatīvi, telefons bija ļoti dārgs un nekļuva populārs.

Zināšanām un tehnoloģijām attīstoties, klajā nāca arvien jaunāki, vieglāki, mazāki, pieejamāki, ērtāk lietojami un ar plašākām funkcijām aprīkoti telefoni. Tiem visiem vēl bija pogas.

Bet tad 2007. gadā sekoja jauna revolūcija – pirmais "Apple" ražotais "iPhone" telefons. Kopš "iPhone" parādīšanās mobilo telefonu attīstība ir strauji turpinājusies un turpinās joprojām, sacensībā par labāko mobilo telefonu iesaistoties dažādām kompānijām.

Laika gaitā ar telefoniem kļuvis iespējams sarakstīties, ar tiem fotografēt, filmēt un darīt vēl citas lietas. Tikmēr pamata funkcija – zvanīšana, lai gan ir neatņemama sastāvdaļa, tomēr vismaz jauniešu vidū vairs nav tik populāra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti