Vai zini?

Vai zini, ko nozīmē bibliskie jēdzieni "nomiris", "nokāpis ellē" un "augšāmcēlies"?

Vai zini?

Vai zini, ar ko vēsturē iegājis amerikāņu pianista Kīta Džereta Ķelnes koncerts?

Vai zini, ka Valmierā savulaik bijusi konfekšu rūpnīca?

Vai zini, ka Valmierā savulaik bijusi konfekšu rūpnīca?

"Lai labi garšo!" Tā saviem pircējiem vienmēr novēlējis valmieriešu iecienītais saldumu tirgotājs Oskars Bērziņš.

Vai zini?

Latvijas Radio 3 ciklā "Vai zini?" kultūrpētnieki, vēsturnieki un citi eksperti skaidro dažnedažādus terminus, vēsta par interesantiem artefaktiem un neparastām idejām.

Tolaik Valmierā vairāki Bērziņi bija veikalnieki: jau pieminētais konfekšu Bērziņš uz Rīgas ielas. Maiznieks Mārcis Bērziņš Bruņinieku ielā, kurš cepa gardākos ūdenskliņģerus visā pilsētā. Dārznieks Juris Bērziņš uz Dārza ielas. Trīsdesmitajos gados gaļas un desu tirgotavu Rīgas ielā Nr. 56 atvēra arī Eduards Bērziņš.

"Oskara Bērziņa konfekšu rūpniecības" īpašnieks Oskars Viļums Bērziņš dzimis 1899. gadā Valmieras apriņķa Rencēnu pagasta Vecostermaņos. Saimnieku Pētera un Annas Bērziņu ģimenē bijušas piecas atvases: Oskara trīs brāļi – Jānis Alfrēds, Pēteris Aleksandrs un Alberts Teodors – un māsa Anna Matilde. Pēc pilsētas skolas beigšanas vairākus gadus puisis tēvam palīdzēja lauku darbos. Uz Valmieru no Rencēniem nākamais konfekšu rūpnieks pārcēlās 20. gadsimta 20. gados. Viņš 1925. gadā no E. Gorkša atpirka darbnīcu, kurā atradās katli konfekšu masas vārīšanai un galdi gatavās produkcijas apstrādei.

SALDĀS MEITENES. O. Bērziņa konfekšu fabrikas strādnieces 1925. gadā
SALDĀS MEITENES. O. Bērziņa konfekšu fabrikas strādnieces 1925. gadā

1929. gada augustā, Valmierā noīrējot telpas Rīgas ielā 1, Oskars Bērziņš nama pirmajā stāvā iekārtoja savu konfekšu veikalu. Turpat aiz veikala telpām ierīkoja nelielu ražotni, kurā uz vietas sāka gatavot saldumus.

O. Bērziņa konfekšu tinējas un produkcijas iepakotājas 1929. gadā
O. Bērziņa konfekšu tinējas un produkcijas iepakotājas 1929. gadā

Iesākumā Oskars Bērziņš pats ne vien tirgojis, bet arī vārījis krējuma konfektes. Vēlākajos gados darbā pieņemtas darbinieces, kuras grieza, formēja konfekšu masu un tina gatavo produkciju.

KO IZVĒLĒTIES? Oskara Bērziņa konfekšu veikala iekšskats ap 1935. gadu
KO IZVĒLĒTIES? Oskara Bērziņa konfekšu veikala iekšskats ap 1935. gadu

Par iecienītāko "O. Bērziņa konfekšu rūpniecības" produktu kļuva karameles. Trīsdesmitajos gados, kad visa Latvija pazīst populāro soļotāju Jāni Daliņu, Oskars Bērziņš izgatavo speciālu karameļu šķirni "Daliņa kājas".

Ja bija vēlme konfektes iegādāties lētāk, tās varēja nopirkt uz svara bez konfekšu papīra. Ja gribēja smalkāk, tad tās pirka, ietītas glītā papīrā.

Noliktavu, kurā glabāt saražoto preci, Bērziņš īrēja Rīgas ielā 30.

Valmiera. Skats uz Rīgas ielas 30. namu (pa kreisi ķieģeļu ēka) - Centrālās savienības "Konzums...
Valmiera. Skats uz Rīgas ielas 30. namu (pa kreisi ķieģeļu ēka) - Centrālās savienības "Konzums" veikals un noliktavas, kurā vietu savas preces glabāšanai nomāja arī Oskars Bērziņš. 1930. gadi

1931. gada jūnijs. "Valmieras Avīzes" lasītāji no neliela rakstiņa uzzina, ka "Ar šo gadu rūpnieks O. Bērziņš paplašina savu konfekšu rūpnīcu ar jaunām modernām mašīnām. Sevišķi tiek piegriezta vērība higiēniskiem apstākļiem un preces svaigumam. Pēdējā laikā izlaidis vairākas jaunas fabrikātu šķirnes, kuras pilnā mērā var sacensties ar Rīgas ražojumiem." (Nr.22./124., 1931.g. 05.06. – 2. – 3.lp.).

Oskars Bērziņš izbraukumā ar saviem darbiniekiem 1936. gada vasarā
Oskars Bērziņš izbraukumā ar saviem darbiniekiem 1936. gada vasarā

 

Valmiera. Skats uz Rīgas ielu 30. Šajā ēkā Oskars Bērziņš glabāja jau saražoto gatavo produkciju. 19...
Valmiera. Skats uz Rīgas ielu 30. Šajā ēkā Oskars Bērziņš glabāja jau saražoto gatavo produkciju. 1938. gads

1938. gadā Lāčplēša ielā 6 Bērziņš sāka celt māju. Nākamajā gadā veikals un ražotne pārgāja uz jaunajām, modernajām telpām.

VĒSTURISKS FOTO. Valmieras centra augšskats 1939. gada vasarā. Redzams vēl nenojauktais BUB depo, ie...
VĒSTURISKS FOTO. Valmieras centra augšskats 1939. gada vasarā. Redzams vēl nenojauktais BUB depo, iepretim – pa labi tumšā ēka (Nr. 6) vēl tikai top. 1940. gadā Oskaram Bērziņam tajā iznāks strādāt vien dažus mēnešus...

Bija paredzēts, ka ēkas otrajā stāvā dzīvos uzņēmējs ar ģimeni. 1940. gada vasarā veikalu nacionalizēja.

Oskara Bērziņa konfekšu fabrikas strādnieces kopā ar direktoru Oskaru Bērziņu 1940. gadā, īsi pirms...
Oskara Bērziņa konfekšu fabrikas strādnieces kopā ar direktoru Oskaru Bērziņu 1940. gadā, īsi pirms uzņēmuma nacionalizācijas

Atsavināja arī eleganto divstāvu ķieģeļu namu. Bērziņi bija spiesti meklēt citu dzīvesvietu. Oskaru Bērziņu atbrīvoja no konfekšu fabrikas direktora pienākumiem. Viņa vietā iecēla jaunu direktoru.

1941. gada 14. jūnijā Bērziņus līdz ar citām turīgāko valmieriešu ģimenēm deportēja uz Padomju Savienības Tālajiem Austrumiem. Tēvu šajā traģiskajā dienā nošķīra no ģimenes tāpat kā citus vīriešus, novietojot atsevišķos vagonos.

Viņi nekad vairs nesatikās: konfekšu rūpnieks Oskars Viļums Bērziņš gāja bojā 1942. gadā Sevurallagā.

O. Bērziņa nams Lāčplēša ielā ir saglabājies līdz mūsdienām. Pēckara gados, līdz pat 60. gadu vidum, telpās darbojās augļu un dārzeņu kombināts. Uz tā ražošanas iekārtām pildīja dažādus konservus, kā arī "Valmieras minerālūdeni" un "Augļu" limonādi. Vēlāk šajā ēkā bijušas telpas teātra noliktavai, darbojušās vēl dažādas iestādes. Ēkas pirmajā stāvā bijis maizes un komisijas preču veikals.

Tagad šeit iekārtots restorāns "Rātes vārti".

Vai zini?

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti