Rēzeknē izveidots Latgalē vienīgais stomas un brūču aprūpes kabinets

Jau mēnesi Rēzeknes slimnīcā strādā stomas un brūču aprūpes kabinets. Šāds pakalpojumus slimnīcā izveidots, lai pacienti ātrāk saņemtu palīdzību stomas, nedzīstošu brūču gadījumos vai pēc operācijām būtu iespēja izņemt diegus. Kabinetā strādā divas medicīnas māsas, kas veic nepieciešamo aprūpi un sniedz norādījumus, kā pacientam rīkoties tālāk. Latgalē šāda veida kabinets šobrīd ir vienīgais.

Rēzeknes slimnīcā izveidots stomas un brūču aprūpes kabinetsLāsma Zute
  Stomas un brūču aprūpes kabinets atrodas Rēzeknes slimnīcas ambulatorajā daļā jeb poliklīnikas ēkā. Kabinets atvērts kopš decembra sākuma. Mēneša laikā uzņemti 17 pacienti. Ideja par šāda kabineta izveidi bija slimnīcas galvenajai māsai Elitai Cīrulei:

  “Cilvēkam pēc operācijas izvesta stoma, tas ir liels šoka moments, tāpēc bija doma, lai būtu pacientam atbalsts, lai zinātu, ka ir medicīnas darbinieks, pie kura var griezties ar visām problēmām, kādas izveidojušās, sākot no tā, kādu maisiņu izvēlēties, kā aprūpēt stomu.”

  Pacientam, kuram ievietota stoma, dzīve mainās; stoma var būt uz konkrētu laiku vai arī uz visu atlikušo mūžu. Nereti cilvēkam šķiet, ka ar stomu nav iespējams iziet no mājas, tomēr ar to var iet pirtī un pat peldēties baseinā, vien nepieciešams darīt to pareizi.

  Kabinets būs vieta, kur pacientam palīdzēs sadzīvot ar jaunajām izmaiņām.

  “Stoma - tas ir, kad tievā vai resnā zarna tiek izvesta vēdera pusē, tas ir pēc onkoloģiskām saslimšanām, traumu gadījumos, zarnu iekaisuma gadījumā, pacientam ir speciālie stomas maisiņi, kas jāliek, tas apgrūtina pacientam pirmajā momentā to dzīves sajūtu, kā nu būs, ko viņš ar to darīs.”

  Galvenā māsa stāsta, ka stomas kabinets savulaik Rēzeknes slimnīcā jau bijis, tomēr finanšu līdzekļu ekonomijas nolūkos tas tika slēgts. Tomēr šobrīd, vēloties atvieglot pacientu piekļuvi medicīnas speciālistiem, ir redzams, ka kabineta pakalpojumi ir nepieciešami. Līdz šim pacienti ar stomas problēmām griezās uzņemšanas nodaļā, pie ķirurga vai ģimenes ārsta.

  Stomas un brūču aprūpes kabinetā strādā divas ķirurģijas aprūpes māsas, kas var pacientu konsultēt, veikt nepieciešamo medicīnisko aprūpi vai nopietnākos gadījumos nosūtīt pie ārsta. Kabinetā var vērsties arī ar dažādām brūcēm, izgulējumiem, čūlām vai, ja nepieciešams, pēc operācijas izņemt diegus vai skavas.

  “Ļoti daudz ir stomas pacienti bijuši, galvenās ir stomas aprūpes kļūdas, bieži iekaisumi apkārt stomai,” stāsta stomas un brūču aprūpes kabineta speciāliste Daiba Nagle. Viņa piebilst, ka nepieciešamības gadījumā dodas arī pie pacientiem uz mājām:

  “Tikai piecu kilometru rādiusā un ar pacienta transportu. - Ja cilvēkam vajag, tad var pieteikt? - Jā, zvana un es saku, ka jāatved un jāaizved, tas ir dārgāk, bet tāda iespēja ir.”

  Šobrīd stomas un brūču aprūpes kabinets ir maksas pakalpojums, tomēr Rēzeknes slimnīca ir iesniegusi pieteikumu Nacionālajam veselības dienestam, lai saņemtu valsts finansējumu un pacientiem dotu iespēju jau šogad veikt bezmaksas aprūpes procedūras.

  0 komentāri
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
  Veselība
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Populārākie
  Interesanti