Reportāža: Arī Zoodārzā karsti…

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Dienās, kad termometra stabiņš sasniedz un pārsniedz + 30 grādus, patvērumu no karstuma un saules meklē ne tikai sakarsušie ļaudis, bet arī visa dzīvā radība - tostarp Rīgas Zooloģiskā dārza iemītnieki.

Ap pusdienlaiku no 11. tramvaja Mežaparka pieturā izkāpj prāvs bariņš cilvēku. Tērpušies vieglās, plīvojošās drānās un rokās turot līdzpaņemtās ūdens pudeles, ar ko remdēt slāpes, cilvēki dodas Rīgas Zooloģiskā dārza virzienā, lai apraudzītu tā iemītniekus, tostarp arī mežacūkas, kas katru vasaras dienu pulksten 12:15 veldzējas vēsā dušā.

Rīgas Zooloģiskajā dārzā netālu no flamingu mājas daudz cilvēku vēro sārtos un sarkanos skaistuļus. Netālu no tās Latvijas Radio tiekas ar Rīgas Zooloģiskā dārza darbinieci Lauru Līdaku, kura izrāda dārza teritoriju. Ejot garām graciozajiem flamingiem, Laura stāsta par silto un auksto zemju dzīvnieku dzīvi Latvijas dažādajos gadalaikos:

„Šobrīd diena ir lieliska, nav karsts, solīja no rīta 30 grādus, nejūtu vēl! Dzīvnieki adaptējas, arī tai skaitā zebras. Ziemā iet laukā arī silto zemju dzīvnieki, jo viņi Āfrikas dabiskos apstākļus nav redzējuši un viņi adaptējas - pielāgojas. Dzīvniekiem nepatīk krasi karsts un krasi auksts. Arī cilvēkam šīs ekstrēmās temperatūras nav tīkamas. Leduslācim nebūt nevajag mīnus 40 grādu šeit, tāpat arī tropiskajiem dzīvniekiem, kazuāram, nevajag plus 30 grādus. Viņš nebūt labi nejutīsies. Tā kā dzīvnieki pielāgojas šiem apstākļiem. Sliktākie laikapstākļi ir mitrums un lietus.”

Apstājamies pie kazuāra būra. Kazuārs ir liels 80-90 kg smags nelidojošs putns un Laura izrāda tā apartamentus:

"Viņiem arī tiek ierīkotas duša un dubļu vanna, kur karstā vasaras dienā pamērcēt kājas. Nu, un ja viņam dikti nepatīk tā saulīte un ja viņš ir gan nodušojies, gan kājas pamērcējis, tad kazuārs palien zem kāda krūma, ko jūs te varat redzēt, nav te klajums”.

Nokļūstot pie mežacūku mājas, kas ir neliela aploka lielumā, nekas neliecina, ka pēc 10 minūtēm rukšu sakarsušās muguras atdzesēs vēsajā dušā. Cūkas - Jolka un Pēcis - guļ ērti iekārtojušās sasilušajās smiltiņās un ar miegainu skatienu noraugās uz cilvēkiem, kas gaida viņu dušošanos. Dušu vietas ir divas lielās bedres. Viena no cūciņām pašlaik ir izvēlējusies ēnainu vietu un atpūšas. Atnākot kopējai un ieslēdzot dušu - kas ir pie aploka sētas piestiprināts ūdens smidzinātājs -, cūkas sāk izbaudīt ūdens priekus.

„Laimes brīdi šodien izbauda mežacūkas, šobrīd ieslēgta duša, cerams, ka drīz izveidosies tāda jauka dubļu vanniņa, kurā varēs iegulties, lai atvēsinātos vai lai uzliktu ķermeņa masku… Jā, šī mežacūkām ir jauka higiēniska procedūra, protams, arī atvēsināšanās karstajā laikā,” komentē zoodārza darbiniece – gide.

Līdzīgi kā cilvēki, arī dzīvnieki karstās vasaras dienās ievēro piesardzības pasākumus un uzturā daudz lieto ūdeni.

„Ūdens un ēna - tie ir divi galvenie faktori, kas būtu mums, arī cilvēkiem, karstā vasaras dienā jāievēro. - Vai ir arī tā, kā cilvēkiem - ir teikts, ka būtu jāizdzer divi litri ūdens dienā, vai dzīvniekiem arī ir tā? - Dzīvniekiem ūdens visu laiku ir pieejams, viņi dzer ūdeni tik, cik viņiem kārojas,” stāsta Laura.

Rīgas Zooloģiskajā dārzā bez mežacūkām ciemiņus gaida arī citi dzīvnieki, tostarp Humbolta pingvīni, kas zoodārzā būs aplūkojami līdz septembra beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti