Latvijas mežos pieaug vilku populācija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 3 mēnešiem.

Par  šī gada dzīvnieku Latvijā ir nosaukts pelēkais vilks, bet sabiedrībā pret šo skaisto, spēcīgo un viltīgo  plēsoņu  nav vienota viedokļa. Ir gan  daudz aizspriedumu, gan pamatotu pretenziju un baiļu, gan arī  sajūsma kā par vienu no mūsu mežu neatņemamu sastāvdaļu un interesantu medījamo objektu. Tikmēr vilku populācija Latvijas mežos pieaug, ziņo Latvijas Radio.

Pēc Eiropas Savienības regulām vilki nu jau vairākus  gadus arī  Latvijā ir limitēti dzīvnieki, kas nozīmē, ka to medīšana ir skaitliski ierobežota.  Tomēr ar katru gadu mežniecību  darbinieki un mednieki atzīst, ka medīšanai atļauto vilku skaits aug, jo aug arī pašu pelēču populācija  mežos un vilku postījumu skaits zemnieku saimniecībās.   

Vilks ir tradicionāls Latvijas mežu dzīvnieks, bet  tik daudz un kuplā skaitā kā šobrīd Latvijas mežos vilki nav mitinājušies jau vairāku gadsimtu garumā. Vismaz tūkstotis, ja ne par pusi vairāk ir vilku skaits Latvijā,  protams, medniekiem tas ir interesants medījamais objekts, stāsta Dienvidlatgales virsmežniecības  medību daļas inženieris Viesturs Arbidāns

Vilku medības Latvijā ir limitētas, tomēr limitam, tāpat kā vilku skaitam  pēdējos gados ir tendence pieaugt - iepriekš tie bija 100 vai 150 vilki gadā, bet šogad jau trīssimt, jo vilki, kā jau plēsēji, neapšaubāmi, ietekemē dzīvi mežā, stāsta Arbidāns, kurš vilkus nesauc par meža sanitāriem.

Vilks nesmādē mājlopus un bieži viesojas zemnieku saimniecībās, pēdējos gados saplosot aptuveni 170 mājlopus. Visvairāk mājdzīvnieki no vilku uzbrukumiem cieta 2011.gadā, kad tikai saplosīti 242 mājdzīvnieki, lielākoties tās  ir aitas, stāstot  arī  par situāciju Subates apkaimē pērn, uzsver Viesturs Arbidāns.

Vilku medības ir saistošs  pasākums medniekiem un nebūt ne tik viegls,  par savu pieredzi vilku medībās stāsta medību kolkektīva  „Sēļi” mednieks Aivars Rasčevskis.

Latgales pusē ir manīti vilki baros pa desmit, protams, tie var nodarīt skādi zemnieku saimniecībam. Daļa vilku Latgalē ieceļo arī no kaimiņvalstīm - Krievijas un Baltkrievijas, tomēr izmedīt tos nav tik vienkārši, īpaši šobrīd, kad sniega mežos ir maz un vilku pēdas grūti pamanīt. Tāpēc Dienvidlatgalē kopš medību sezonas sākuma – pērnā gada jūlijā -  ir nomedīti tikai  12 vilki, visā Latvijā kopumā tie ir pāri par 220, attiecīgi līdz marta beigām, kad oficiāli beidzas vilku medību sezona, vēl var medīt aptuveni 80 vilkus.

Tomēr ne visi mednieki atbalsta vilku medīšanu. Piemēram mednieks Aivars, vilku uzskata par pārāk skaistu un cēlu dzīvnieku, lai to medītu, pats to nav darījis nekad.

Dabā visam jābūt līdzsvarā, tad dabas daudzveidībai briesmas nedraud. Arī vilkam ir tiesības uz savu eksistenci mūsu mežos, saka  mežniecību darbinieki  un paši mednieki. Tas, ka pelēkais vilks - tautā sauks par pelēci - kļuvis par šī gada dzīvnieku Latvijā, tam ir tikai apliecinājums.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti