Diabēta dienās bezmaksas pārbaudēs rosina noteikt veselības riskus

Diabēta dienās Rīgas Stradiņa universitātes studenti un mediķi jau trešo gadu iedzīvotājiem bez maksas pārbauda acu spiedienu, redzes asumu, asinsspiedienu un glikozes līmeni asinīs, kā arī izvērtē insulta risku. Universitātes Oftalmoloģijas Studentu zinātniskā pulciņa vadītājs Mārtiņš Brūveris paskaidroja, ka tādējādi cer izcelt slimības iemeslus un iespēju tos laicīgi noteikt.

Latvijā ir reģistrēti vairāk nekā 95 tūkstoši cukura diabēta pacientu, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. 65% gadījumu cukura diabētu diagnosticē, kad jau attīstījušās komplikācijas. Tādi veselības rādītāji kā asinsspiediens un glikozes līmenis asinīs ir ātri un vienkārši nosakāmi un ir nepieciešami, lai novērstu un kontrolētu ne tikai cukura diabētu, bet arī ar to saistītas sirds un asinsvadu saslimšanas.

Diabēta dienās aicina pārbaudīt dažādus veselības rādītājus
00:00 / 02:54
Lejuplādēt

"Novembris ir diabēta mēnesis un pēc SPKC [Slimību profilakses un kontroles centra] datiem ap 100 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju slimo ar cukura diabētu, bet visi citi pasaules pētījumu dati liecina, ka parasti slimo ap 10% populācijas," pastāstīja Brūveris. "Tas nozīmē, ka Latvijā ne visi diabēta pacienti ir diagnosticēti un šādā akcijā mēs varam garāmgājējiem pārbaudīt glikozes līmeni asinīs un, ja gadījumā tas ir palielināts, tad pacients var doties pie speciālista un laicīgi sākt kontrolēt slimību."

Pārbaudēs studenti skaidro arī diabēta saslimšanas dažādos tipus un pirmās izpausmes. Viena no diabēta pazīmēm ir izteikts nespēks, jo glikoze nespēj nonākt šūnās.

Regulāras veselības pārbaudes nepieciešamas ne tikai, lai novērstu un kontrolētu cukura diabētu, bet arī ar to saistītas sirds un asinsvadu saslimšanas.

Pacientu biedrības "Par sirdi" vadītāja Inese Mauriņa iezīmēja, ka cilvēkiem, kas sirgst ar cukura diabētu, ir sešas līdz astoņas reizes augstāks sirds mazspējas risks.

"Tas, ko mūsu ārsti stāsta, ka nereti pacienti, kuriem ir bijis cukura diabēts, par to uzzina tikai tad, kad noticis, piemēram, infarkts," teica Mauriņa. "Šobrīd pasaulē un Latvijā arvien vairāk runā par diabēta saistību ar sirds asinsvadu slimībām un arī nieru slimību. Šomēnes Amerikas sirds asociācija ir to definējusi jau kā sindromu šos sirds un nieru traucējumus, lai cilvēki pēc iespējas ātrāk atklātu un sāktu ārstēt šo slimību."

Mauriņa vērtē, ka

cilvēki Latvijā ir izglītotāki par riskantiem asinsspiediena, holesterīna un cukura līmeņa rādītājiem, taču iedzīvotāji bieži šos riskus nepārbauda.

"Otrā tipa cukura diabēts visvairāk attīstās cilvēkiem ar mazkustīgu dzīves veidu, paaugstinātu ķermeņa masu, paaugstinātu asinsspiedienu un holesterīnu un arī smēķēšana visu to veicina," paskaidroja Mauriņa. "Plus vēl ir liekā svara pandēmija, kas arvien straujāk izplatās arī Latvijā, jo liekais svars ir 34% iedzīvotāju, un  aptaukošanās jau ir ap 30% cilvēku Latvijā. Arī šie faktori ļoti nopietni ietekmē cukura diabēta risku."

Diabēta dienās bezmaksas veselības pārbaudes norit arī sestdien plkst.11-16 lielveikala "Rīga Plaza" telpās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti