Vents Sīlis: Mums ir vīrišķības tuksnesis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 5 mēnešiem.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docētājs Vents Sīlis uzskata, ka mums ir stereotipisks priekšstats par vīrišķību, tas nāk no supervaroņu tēmas, supervaronim jārīkojas ekstremālos apstākļos, bet ģimene nav nekas ekstremāls. Vīrietis sākas tad, kad viņš kļūst pazemīgs un ir spējīgs lūgt palīdzību.

Vents Sīlis viesojās labdarības maratona “Dod pieci!” stikla studijā sarunā par vīrišķību.

Venta Sīļa pārdomas par vīrišķību:

“Vīrišķība ir problemātiska, grūti atbildēt uz jautājumu, kas tā ir, jo cilvēki parasti sauc stereotipiskas lietas. Mums ir vīrišķības tuksnesis, jo mūsdienās bieži nav iekšēja kodola sajūtas. Mums trūkst iekšējās struktūras, kur attīstīt vīrišķību.

Cilvēks ar iekšējo sašķeltību ir pieaudzis cilvēks ar tīņa mentalitāti. Tāds ir lielisks patērētājs – lieliski pavelkas uz kairinājumiem, tērē naudu.

Vīrietis var būt labs sportists, biznesmens, bet viņam grūti visu kopā salikt.

Tiem vīriešiem, kuri vīrišķību uztver kā problemātiku, pietrūkst iekšējās dzīves, adekvātu tēlu un jēdzienu, kā par to runāt. Atmetam supervaroņa konceptu - supervaronis nav vīrieša, bet zēna auditorija.

Tāds varonis rodas ekstremālos apstākļos, bet ģimenes dzīve nav ekstremāla dzīve. Tādi varoņi garlaicīgi jūtas ikdienas situācijās.

Vīrietis sākas tad, kad supervaronis viņā nomirst.

Kad visa varonība nolikta malā, vīriešos rodas pazemība, kas paceļ, tāds vīrietis var lūgt palīdzību.

Supervaroņi visu var, viņiem nesāp, viņi neiet pie ārsta, bet ar viņiem var manipulēt: “Nu, esi vecis, izdari šito!”

Katrā vīrietī ir arī sievišķā daļa, parasti to nogrūž ēnā, tā saistīta ar intuitīvām sajūtām. Dzeja un mūzika ir to skaitā.

Vīrietis, kurš pieradis ar pūķiem cīnīties, būs gatavs arī ar sievieti cīnīties, bet nebūs maigs un ievainojams. Ja tu nevari novilkt bruņas, tu nevari būt iejūtīgs un maigs.”

Vents Sīlis skaidro, ka tad, kad ģimene kļuva disfunkcionāla, tad saprata, ka tēvam jāmācās: “Tēvs ar mammu nevar konkurēt, vecākiem ar bērna un vecāku kultu mūsdienās ir sarežģīti, viņi pārstāj būt pāris.”

“Vecvecāki ir ārkārtīgi svarīgi, viņi ir otrā maiņa vecākiem – svarīgāki un viedāki,“ vecvecāku lomu raksturo Vents, aicinot trīs dienas mēnesī bērnus uzticēt vecvecākiem,

lai vecāki var izgulēties, paēst un satikt viens otru intīmi. Bieži notiek tā, ka ģimene nav gatava, ka bērni paņems tik daudz pūļu.

“Vecāki atceras, ka bērns jāsamīļo, bet viens otru nesamīļo.”

 “Telpaviriem.lv” ir  rokasgrāmata vīru grupām, šajā vietnē var uzzināt, kā kustināt vīrišķības lietas Latvijā.

Vents Sīlis uzsver: “Attīsti cilvēkā labāko, kas viņā ir, neliec viņam aizstāvēties!”

"Dod pieci!" 2018

Laikā no 17. līdz 23.decembrim notiek sabiedrisko mediju labdarības akcija „Dod pieci”.

Šogad akcijā runājam par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. 

Maratonā iegūtie līdzekļi caur labdarības organizāciju Ziedot.lv tiks novirzīti jaunas mācību sistēmas izveidei un ieviešanai vecākiem, kuru ģimenē ienāks bērns. Pirmo reizi maratona mērķi var atbalstīt arī ar „Ziedot.lv” dāvanu kartēm.

Konteksts:

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad runā par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. Uzsverot, ka bērniem vajadzīga mīlestība un nedalīta uzmanība no abiem vecākiem, Latvijas Radio 5 dīdžeji aicina ziedot piecus eiro par dziesmu pieci.lv ēterā, lai ieviestu bezmaksas praktiskas un psiholoģiskas mācības vecākiem: kā audzināt patiesi laimīgu bērnu un nenodot savas traumas nākamajām paaudzēm.

Labdarības maratonu "Dod pieci!" rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv. Maratons notiek Doma laukumā līdzās Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti