Sākumskolas direktore: Skolas ir jāpielāgo bērniem, nevis bērni skolām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Gatavojamies pakāpeniskai pārejai uz skolas gaitu sākšanu no sešiem gadiem. Pārejas periodā vecāki varēs izvēlēties savam sešgadniekam mācību vietu - bērnudārzu vai skolu. Lai sešgadniekus uzņemtu skolā, tai jānodrošina bērniem piemēroti apstākļi. Tas nozīmē, ka mazajiem jābūt iespējai rotaļāties, gulēt diendusu, doties pastaigās.

Pirmās klases uzņemt drīkstēs skolas, kuras būs pielāgojušas savas telpas līdzīgi bērnudārzam. Jau pašreiz Latvijā ir 371 skola, kurā ir arī pirmsskolas grupas.

Vispārizglītojošās skolas, kurās jau tagad ir arī pirmsskolas grupiņas, tas neradīs problēmas, grūtāk būs skolām, kurās mazajiem apstākļi jārada no jauna, jo tas prasa lielus materiālos ieguldījumus un darbu.

Valda Zālīša sākumskolas direktore, Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas (LIVA) valdes locekle Elita Rītere  sešgadnieku uzņemšanā skolā saskata grūtības un domā, ka nesen izskanējušais paziņojums, ka skolu direktori atbalsta skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma, ir pāragrs, jo LIVA valdē šādu jautājumu vēl nav skatīts. “Patiesībā ir pretēji – lielākā daļa man zināmo skolu direktoru atbalsta esošās kārtības saglabāšanu, jo apzinās, ka skolās jāveic ļoti daudz pārmaiņu, lai tajās varētu ienākt sešgadnieki, turklāt tādu pārmaiņu, kas prasa lielas investīcijas.

Skolā, kāda tā ir šobrīd, sešgadniekam var rasties problēmas, un nepietiek tikai ar izglītības satura maiņu, ir jāveic būtiskas izmaiņas arī mācību organizācijas struktūrā, skolu vidē, telpu iekārtojumā, skolas apkārtnē u.c. Lielākajā daļā skolu sešgadniekiem būs jāpārvietojas pa skolu kopā ar t.s. lielajiem bērniem – jāizmanto viena ēdnīca, gaiteņi, kāpnes un labierīcības. Mēs esam sākumskola, bet jau pie mums ir redzams, cik liela ir atšķirība starp 6. klases skolēna un mazā sešgadnieka vajadzībām, nemaz nerunājot par skolām, kur mācās arī vidusskolēni.”

Skolas nepiemērotas sešgadnieku vajadzībām

Ir virkne praktisku izmaiņu, kas ienāk skolā līdz ar sešgadniekiem. Sešgadniekiem ir nepieciešama diendusa, kā to nodrošināt skolā? Pat, ja tiek iekārtotas telpas ar gultiņām, kur atpūsties, kā nodrošināt, lai pārējie bērni, kuriem ir starpbrīdis, netrokšņo? Būtiska dienas sastāvdaļa, kas tiek nodrošināta pirmsskolas izglītības iestādēs, ir pastaigas svaigā gaisā. Kā varēs organizēt šķietami vienkāršu iziešanu pagalmā, kā klases audzinātāja viena pati spēs palīdzēt visiem bērniem pārģērbties, kā skolas pagalmā nodrošināt kārtību, ja tur uzturas gan lielākie bērni, gan, piemēram, trīs klases ar sešgadniekiem?! Tad jārod iespēja nodrošināt skolotāju palīgus, kas attiecīgi nozīmē papildu finansējumu. Šobrīd klasēs ir pat 30 bērni, tāpēc nav iespējams prasīt no viena pedagoga, lai viņš spēj gan nodrošināt kārtību klasē, gan iemācīt noteikto vielu.

Pēc Elitas Rīteres domām, problēmas sešgadniekiem skolā sagādās arī pusdienošana kopā ar lielajiem skolēniem nepiemērotu galdu un krēslu dēļ, arī tualetes izmantošana skolā var radīt neērtības kā lieliem, tā maziem skolēniem, jo mazākiem var būt nepieciešama pieaugušo palīdzība tualetes apmeklējumā. Tāpat skolā kāpņu margas var būt bērnam par augstu.

"Šobrīd, kad uz skolu nāk septiņus gadus veci bērni, mēs bieži vien redzam, ka bērni ir satraukti, raudoši, tāpēc ir ieviests adaptācijas laiks. Taču starp sešus un septiņus gadus veciem bērniem ir ļoti liela atšķirība, kas iezīmējas emocionālajā briedumā, ikdienas patstāvībā u.tml. Tas nozīmē, ka sešgadniekiem esošā skola var radīt vēl lielāku stresu. Skolas ir jāpielāgo bērniem, nevis bērni skolām,” domā Elita Rītere.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) skaidro, ka skolas gaitu uzsākšana 6 vai 7 gadu vecumā vienmēr būs vecāku izvēle.

Jau rakstījām, ka sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" savākti vairāk nekā 10 000 parakstu par iniciatīvu, lai tiktu saglabāta esošā kārtība skolas gaitu sākšanai. Proti, lai bērni skolas gaitas arī turpmāk sāktu no septiņu, nevis sešu gadu vecuma, kā to piedāvājusi Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), liecina "Manabalss.lv" pieejamā informācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti