Ģimenes studija

Aizspriedumi un profesijas prestižs: aspekti, kāpēc vīrieši neizvēlas strādāt bērnudārzā

Ģimenes studija

Pieaug saziņa ar tehnoloģiju starpniecību; vecāki un bērni spēļotāji

Gaisma par spilgtu un sega "kož": kā palīdzēt īpaši jutīgiem bērniem

Praktiski ieteikumi vecākiem – kā palīdzēt bērniem ar paaugstinātu un/vai pazeminātu jutīgumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Bērni uz sensorajiem kairinājumiem var reaģēt pārāk vāji vai pārāk spēcīgi, kā arī meklēt noteiktas sajūtas, vai gluži otrādi – izvairīties no citām sajūtām. Viņi var būt apsēsti ar kādām noteiktām darbībām, piemēram papīru plēšanu, automašīnu riepu griešanu, veļasmašīnas darbu vai gluži otrādi – izvairīties no kādām skaņām, piemēram putekļu sūcēja, smaržām, ar šādiem piemēriem LSM.LV bērnu hipersensitivtāti raksturo Uzvedība.lv veidotāja Līga Bērziņa.

Ir hipersensitivtāte – paaugstināts jutīgums un hiposensitivitāte – pazemināts jutīgums, un turklāt vienam bērnam var būt abas šīs iezīmes.

Piemēram, šie bērni var nevēlēties, lai kāds viņam skaras klāt, bet tas netraucē viņiem ar visu spēku mesties virsū citiem un savādākā veidā meklēt spēcīgus taustes kairinājumus.

Jārēķinās, ka, meklējot noteiktus stimulus, viņi var censties visu sasmaržot, visam pieskarties, pagaršot, ko daudzi uzskatīs par sociāli nepieņemamu uzvedību.

Tas, kas varētu būt pieņemams triju gadu vecumā, izskatīsies pilnīgi savādāk trīspadsmit, divdesmit trīs vai sešdesmit trīs gadu vecumā. Bērns, kuram ir paugstināts taustes jutīgums, varētu nevēlēties vilkt noteiktus apģērbus, viņam varētu nepatikt apģērbu zīmītes, vīles.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Kā palīdzēt?

Bērniem, kuriem viegli iestājas sensorā pārslodze, ir nepieciešams drošā veidā un drošā vidē vairāk piedzīvot dažādas sajūtas, nevis norobežoties no tām. Mūsu mērķis ir palīdzēt piedzīvot bērnam dzīvi pilnībā, soli pa solim palielinot aktivitātes, kurās bērns var piedalīties, sajūtas, kuras viņš spēj droši piedzīvot un izbaudīt. Galvenais ir to darīt drošā, rotaļīgā, bērnam saistošā veidā. Mums ir jābrīdina bērns, ka dažas aktivitātes arī varētu nebūt patīkamas un jāsagatavo šim brīdim, lai palīdzētu viņam kontrolēt savas reakcijas, aicina Līga Bērziņa.

Līgas Bērziņas ieteiktās rotaļas un aktivitātes, kas var palīdzēt:

Taustes jutīgums

  • Ejiet dabā. Gan lietū, gan vējā, gan sniegā. Jūs jau esat pamanījuši, ka daudziem maziem bērniem vējš nepatīk, bet tad izgatavojiet savu pūķi vai papīra lidmašīnas. Mēģiniet sadraudzēties ar vēju.
  • Spēlējieties ar ūdeni. Daudz. Ūdens kaujas, ūdens pārliešanas aktivitātes, puķu apsmidzināšana, ūdens liešana dažādās pudelēs ar piltuves palīdzību, trauku mazgāšana utt.
  • Pieskārienu aktivitātes – zīmējiet burtus uz muguras, veidojiet sensoros maisiņus, kur rīsos ir paslēptas sīklietas; metam gaisā daudzas šalles un lakatiņus un skaitiet, cik daudz var noķert; lai bērni slēpjas zem palagiem, kad jūs klājat gultu; saberiet auduma maisiņā dažādas sīklietas un aiciniet bērnu meklēt kādu konkrētu sīklietu.
  • Veidošanas aktivitātes kinētiskās smiltis, sāls mīkla, dažādas cietības plastilīns, darbošanās ar siltu vasku.
  • Kustību rotaļas ar pieskārieniem – aklās vistiņas, spilvenu cīņas, ķerenes, zeķu cīņas utt.
  • Seju apkrāsošana izkrāsoties kā laupītājiem, fejām utt. Roku apgleznošana ar hennu, sejas krāsām utt.

 

Aktivitātāšu idejas dzirdes jutīgumam

  • Zīmējam mūziku – uzliekam mūziku un ļaujam bērnam zīmēt, kas ienāk prātā.
  • Klausāmies mūziku – kustēties mūzikas ritmā, sportot mūzikas ritmā, dejo tikai rokas, dejo tikai kājas. Spēle "Silts, auksts, karsts, deg" ar skaņu palīdzību, ar aizsietām acīm. Putni dzied, kukaiņi dūc.
  • Ritmi – muzicējiet ar sadzīves priekšmetiem, veidojiet flautas no pudelēm, muzicējiet ar glāzēm.
  • Dziediet! – dziediet vannas istabā, runājiet un dziediet dažādos priekšmetos – katlos, pudelēs, caur papīra dvieļa, cauruli, vērojot, kā mainās atbalsis; dziediet tukšās telpās, atdariniet dažādas skaņas tuneļos.

Redze

  • Kustību rotaļas burbuļu pūšana, burbuļu automāti; mētājiet balonus tā, lai tie nepieskaras zemei; veidojiet tuneļus no krēsliem un lieniet pa tiem; lēkājiet pāri šķēršļiem; meklējiet priekšmets aizsietām acīm; spēlējiet "Silts, auksts, karsts" spēles utt.
  • Rotaļas ar gaismām ēnu teātris, ekspedīcijas pa māju ar lukturīšiem, gaismu spēles, veidojiet savas gaismas kastes – puscaurpīdīgā gaismas kastē ielieciet eglīšu virteni un uz izgaismota vāka uzberiet vai nu smiltis vai salieciet sīklietas.
  • Darbs ar krāsām  mandalu gleznošana, zīmēšana ar marķieriem uz tapešu ruļļa.
  •  Dejošana kustēšanās mūzikas ritmā, kustēšanās pretēji mūzikas ritmam, dienas un nakts spēles.
  • Vigvami ar krēsliem, segām un izgaismotām eglīšu rotām.
  • Tumšā istabā cilvēki klusi pārvietojas un tad vadītājs mēģina uzminēt, kur kas ir un ieslēdz lukturīti.
  • Nodzēst gaismu un mētāt vai ripināt gaismas bumbu.
  • Zīmēšana uz spoguļa bērns nosēžas pretī spogulim un mēģina uz spoguļa uzzīmēt savu kontūru.

Oža

  • Gatavojiet smaržīgas lietas – vannas putas, vannas eļļas, vannas bumbas, gatavojiet vannas bumbas un ziepes paši, eksperimentējot ar dažādām smaržām.
  • Spēlējiet iztēles spēles – kā tas smaržo? Kā smaržo daba, prieks, skumjas utt.? Kas tā par smaržu, aprakstot – nevis vienkārši smaržo vai smird, bet puķu smarža, dabas smarža, grāmatu smarža, apģērbu veikala smarža utt.
  • Mini smaržas spēles slēgtās burciņās saliek dažādas garšvielas un pārtikas produktus, un ar ciet acīm ir jāuzmin, kas ir kas.
  • Izmēģiniet smaržas, kuras atraisās siltumā, sveces, cepumi, losjoni, tējas.
  • Gatavojiet īpaši aromātiskus karstos dzērienus  ar citronu, laimu, kanēli, kardamonu utt.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti