Ģimenes studija

Projektu "PuMPuRS" pārņems pašvaldības: Vai skolēni turpinās saņemt atbalstu

Ģimenes studija

Izrāde "Divas pasaules" aicina domāt par Brigaderi, Jaunsudrabiņu un viņu darbiem šodien

"Pa vidu" – rokasgrāmata palīdzēs 8 līdz 13 gadus vecu bērnu vecākiem

Kā bērnam palīdzēt kļūt par pusaudzi. Speciālistu ieteikumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nesen izdota grāmata par bērnu vecumposmu no 8–13 gadiem – "Pa vidu". Tajā stāstīts par bērnu attīstību un vajadzībām pirmspusaudžu vecumā. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" speciālisti skaidroja, ka pirmspusaudžu vecumā bērnos notiek svarīgas fizioloģiskas un emocionālas izmaiņas, nobriest bērnu domāšana; tas ir laiks, kad bērns ir ceļā uz pusaudžu vecumu, pieaugušo uzticība viņiem ir ļoti svarīga.

Ne vairs mazi bērni, bet arī pusaudži vēl ne – tā nereti tiek raksturoti bērni vecumposmā starp 8 un 13 gadiem. Lai gan tā saucamais mazo pusaudžu periods ir viens no attīstības ziņā visaktīvākajiem posmiem, sagādājot vecākiem ne vienu vien izaicinājumu, pieejamā informācija tieši par šo vecumgrupu vēl joprojām ir trūcīga. Lai mazinātu šo informācijas iztrūkumu, Ģimenes psiholoģijas centrs "Līna" ir nācis klajā ar Sāras Okvelas-Smitas grāmatas "Pa vidu" tulkojumu latviešu valodā.

Šis izdevums ir paredzēts kā rokasgrāmata, kas palīdzētu vecākiem orientēties sarežģītajā posmā starp bērnību un pusaudžu gadiem. Sākot ar fizisko attīstību, ķermeņa pārmaiņām un izmaiņām uzvedībā, beidzot ar ekrānu lietošanu un veselīgu attiecību veidošanu – autore Sāra Okvela-Smita apskata biežāk sastopamos izaicinājumus, kā arī piedāvā iejūtīgus un praktiskus ieteikumus dažādu grūtību pārvarēšanai.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Par "mazajiem pusaudža gadiem" mēdz saukt laiku pirms pusaudža vecuma sasniegšanas. Centra "Līna"psihologs Emīls Ūdris skaidro, " ja ["mazos pusaudža gadus"]  salīdzina ar pusaudžu gadiem – tas nav mazsvarīgāks vecums. Tas ir laiks, kad sagatavojas kļūt par pusaudzi, notiek pirmās fizioloģiskās pāmaiņas. "Mazo pusaudžu" un pusaudžu vecumposmi ir saistīti."

"Šim posmam svarīgi, ka sākās fizioloģiskās izmaiņas, kad bērns saprot, ka spēj izdarīt secinājumus, uzņemas atbildību, tam pievienojas hormonālās pārmaiņas. Vecākiem tas ir sarežģīts vecumposms, bērni ir mainīgi, viņiem ir spēcīgas emocijas,"

skaidroja mākslas terapeite Zane Veitnere.

Četru bērnu tēvs Andris Kuksiks "mazo pusaudžu" vecumu savos bērnos raksturo šādi: "Bērniem parādās savas prasības, savas tiesības, nepakļaujas vecāku noteikumiem, otrā dienā viss var būt pretēji. Svarīgi atrast instrumentus, ar ko regulēt bērnu uzvedību, – puikam 9 gadi, meitai 12 gadi. Bērni noliedz aizrādījumus, acīmredzamas lietas, no tā sāk veidoties konflikts, ignorē vecāku prasības."

Ūdris uzsver, ka "kontrole ir relatīvs jēdziens. Var sākt domāt, kā dot bērnam vairāk atbildības."

"Galvenā "mazo pusaudžu" iezīme – vēlme būt patstāvīgiem.

Vecāki nedrīkst iedot pārāk lielu brīvību, mazāko klašu skolēniem nepieciešama kontrole, ko realizē mierīgā ceļā,"

pieredzē dalās Rīgas 64. vidusskolas sākumskolas skolotāja Inese Strauta.

Zane Veitnere savā bērnā novērojusi, ka attiecības ar pieaugušajiem ir palīdzošas skolas vidē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti