«Pa vidu» – iznākusi rokasgrāmata 8 līdz 13 gadus vecu bērnu vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ne vairs mazi bērni, bet arī pusaudži vēl ne – tā nereti tiek raksturoti bērni vecumposmā starp 8 un 13 gadiem. Lai gan tā saucamais mazo pusaudžu periods ir viens no attīstības ziņā visaktīvākajiem posmiem, sagādājot vecākiem ne vienu vien izaicinājumu, pieejamā informācija tieši par šo vecumgrupu vēl joprojām ir trūcīga. Lai mazinātu šo informācijas iztrūkumu, Ģimenes psiholoģijas centrs "Līna" ir nācis klajā ar Sāras Okvelas–Smitas grāmatas "Pa vidu" tulkojumu latviešu valodā.

Šis izdevums ir paredzēts kā rokasgrāmata, kas palīdzētu vecākiem orientēties sarežģītajā posmā starp bernību un pusaudžu gadiem. Sākot ar fizisko attīstību, ķermeņa pārmaiņām un izmaiņām uzvedībā, beidzot ar ekrānu lietošanu un veselīgu attiecību veidošanu – autore Sāra Okvela-Smita apskata biežāk sastopamos izaicinājumus, kā arī piedāvā iejūtīgus un praktiskus ieteikumus dažādu grūtību pārvarēšanai.

Sāra Okvela-Smita ir četru bērnu mamma un augsti novērtēta bērnu audzināšanas grāmatu autore no Lielbritānijas. Savos darbos viņa īpaši pievēršas psiholoģijai, iejūtīgām bērnu audzināšanas praksēm un piesaistes teorijai. Viņas  sarakstītās bērnu audzināšanas grāmatas ir tulkotas vairāk nekā 30 valodās, un kā audzināšanas jautājumu eksperti viņu bieži aicina piedalīties britu televīzijas un radio raidījumos.

Grāmatu var iegadāties Latvijas lielākajās gramatnīcās, kā arī Ģimenes psiholoģijas centra "Līna" mājaslapā.

Fragments no Sāras Okvelas-Smitas grāmatas "Pa vidu":

Ķermeņa pozitīvisma veicināšana 8 –13 gadu vecumā

Vecumposmā starp 8 un 13 gadiem ķermeņa tēls daudziem kļūst ļoti nozīmīgs. Pētījumi liecina, ka bērni mēdz izjust nepatiku pret savu ķermeni un apsvērt domu sākt vai pat sāk diētu jau no sešu gadu vecuma. Ķermeņa pārmaiņas, sākoties pubertātei, var dažiem bērniem, sevišķi meitenēm, izraisīt domas, ka viņiem ir liekais svars pat tad, ja tā nav, un, lai gan sākumskolas vecuma meitenēm ir zemāka pašapziņa saistībā ar savu ķermeni un viņām biežāk ir ēšanas traucējumu pazīmes nekā zēniem, arī zēni no tā nav pasargāti. Mēs dzīvojam sabiedrībā, kurā tievums ir vērtība un tiek noraidīti ķermeņi, kurus uzskata par pārāk resniem. Mūsu meitenes tiek bombardētas ar bildēm, kurās redzamas nedabīgi tievas modeles, TV un kinozvaigznes un sociālo tīklu ietekmeles (kas bieži vien reklamē diētas produktus), un mūsu zēni saņem subliminālu vēstījumu, ka vērtīgs un iekārojams ir tikai un vienīgi muskuļots vīrieša ķermenis ar izteiktu sešpaku un milzīgiem bicepsiem.

Negatīva ietekme ir visapkārt, bet mammas atstāj īpaši nozīmīgu iespaidu uz savu sākumskolas vecuma bērnu (sevišķi meitu) ķermeņa pašvērtējumu un ēšanas paradumiem. Jo vairāk mamma koncentrējas uz savu svaru un jo sliktāk viņa izsakās par savu ķermeni, jo lielāka iespēja, ka viņas meita darīs tāpat.

Šajā nodaļā iepazīstināšu ar veidiem, kā vecāki var audzināt savus bērnus tā, lai viņi izvairītos no diētu un ar ķermeni saistītas zemas pašapziņas lamatām, kurās tik daudzi iekrīt. Un, kamēr mēs runājam par to, kā bērni šajā vecuma grupā novērtē savu ķermeni, atgriezīsimies arī pie autonomijas idejas, šoreiz koncentrējoties uz atziņu, ka bērna ķermenis pieder viņam pašam un viņam ir tiesības izvēlēties, kā to izdaiļot.

Kā veicināt pozitīvu ķermeņa tēlu bērniem  8 – 13 gadu vecumā?

Apzinoties savus vārdus un darbus, kā arī konkrētu rīcību un izteikumus, kuri var palīdzēt jūsu bērnam iemīlēt sevi, iegūsit lielisku kombināciju, lai izaudzinātu par savu ķermeni pozitīvi domājošu topošo pusaudzi, kurš bez iemesla neuzsāks diētu.

• Palīdziet savam bērnam saprast, ka visi ķermeņi ir skaisti! Skaists nenozīmē tievs vai muskuļots. Skaists ir tas, kurš savā ādā jūtas laimīgs un kurš augstu vērtē savu unikālo personību. Uzmanieties un sava bērna klātbūtnē neizsakiet nelāgus komentārus, ieraugot apaļīgu cilvēku, un neslavējiet svaru nometušu cilvēku, ka viņš ir kļuvis tievs.

 • Centieties neslavēt savu bērnu par viņa izskatu vai – drīzāk – neizsakiet komentārus par viņa ķermeni! Izvairieties no tādiem tekstiem kā: "Šajā kleitā tavs viduklis izskatās tik slaids" vai: "Šis krekls nudien izceļ tavus muskuļus."

• Palīdziet saviem bērniem saprast, ka viņi ir daudz kas vairāk par savu izskatu! Viņus veido viņu personība, hobiji, intereses, draugi, viņu vieta jūsu ģimenē, mācību priekšmeti, kas viņiem patīk skolā… Ķermenis ir tikai viens neliels elements no tā visa, kas viņi ir.

 • Parūpējieties, lai jūsu bērns redzētu labus piemērus par pozitīvu attieksmi pret savu ķermeni! Tās varētu būt fotogrāfijas vai iedvesmojoši citāti, kas piesprausti kaut kur redzamā vietā jūsu mājās, kāda uz žurnālgaldiņa nolikta grāmata par brīnišķīgo daudzveidību, televīzijas pārraide vai filma, kuru jūs varētu skatīties kopā.

 • Koncentrējieties uz ķermeņa varēšanu un to, ko ar to var sasniegt! Runājiet par sportistiem – cik viņi ir stipri, cik ātri spēj skriet un cik viņi ir izturīgi!

• Rādiet saviem bērniem piemēru, kā izturēties pret savu ķermeni ar pateicību! Ja esat nupat atgriezušies no kopīgas garas pastaigas, jūs varat teikt, piemēram: "Manas kājas ir ļoti nogurušas, bet tās ir tik daudz strādājušas. Jūtos tām tiešām pateicīga."

• Palīdziet bērnam atšķirt ķermeņa attēlus, kas neatbilst reālajai dzīvei, piemēram, runājot par to, kā ar attēlu var manipulēt, izmantojot fotošopu.

• Pērkot savam bērnam grāmatas vai žurnālus, centieties izvēlēties tādus, kuros redzami pozitīvi piemēri ar spēcīgām personīgajām īpašībām un spējām, nevis tādi, kas pievērš uzmanību tikai savam ķermenim un izskatam.

• Ja jūsu bērns izmanto sociālos tīklus, raugieties, lai viņš seko ietekmeļiem, kuriem ir pozitīva attieksme pret savu ķermeni un kuri vienlīdzīgi izturas pret jebkādām ķermeņa aprisēm, izmēriem un ādas krāsu!

• Veiciniet sportiskumu, taču nevis ar mērķi sadedzināt kalorijas vai zaudēt svaru, bet gan kā kustību prieku, darot lietas, kas patīk, piemēram, braucot ar riteni, lēkājot pa batutu, dejojot, peldot un kāpjot kalnos.

• Sava bērna klātbūtnē nekad neizsakiet negatīvus komentārus par savu izskatu, it īpaši par savu svaru, ķermeņa formām vai izmēru! Atcerieties, ka tas, ko jūs sakāt vai domājat par savu ķermeni, ar lielu iespējamību ietekmēs, kā jūsu bērns domās par savu ķermeni.

Droši vien no iepriekš minētā saraksta ir skaidrs, ka liela daļa darba, lai izaudzinātu bērnu, kurš ir labās domās par savu ķermeni, saistīta ar jūsu pašu domām un jūtām. Lai gan tas var šķist nomācoši, it īpaši, ja jūsu attiecības ar savu ķermeni nav labas, mēģiniet to ieraudzīt kā iespēju ne tikai izaudzināt bērnu, kuram ir pozitīva attieksme pret savu ķermeni, bet arī izmainīt attiecības ar savu ķermeni uz kaut ko daudz labāku!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti