Ģimenes studija

Klases vakari un diskotēkas skolās: kā uz to raugās vecāki un pedagogi?

Ģimenes studija

Valsts finansējuma izlietojums bērnu ar autiskā spektra traucējumiem audzināšanai

Sieviete audzina viena: kā šāds ģimenes modelis ietekmē bērnu spējas veidot attiecības

Psiholoģe par solomammām: Bērnam jāredz, ka pieaugušais tiek galā ar savu dzīvi

Latvijā statistiski izplatītākais ģimenes modelis ir sieviete, kas savus bērnus audzina viena. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" skaidroja, ka bērna personības veidošanā ir svarīga droša piesaiste vismaz vienam no vecākiem, ja bērnam to nevar sniegt ģimenē, jāmeklē palīdzība.

Puikas skatās uz tēti, meklē līdzības, skatoties uz mammu, meklē atšķirības, meitenēm tas ir pretēji. Attīstības kontekstā tie ir svarīgi piemēri, par augšanu viena vai abu vecāku ģimenē komentē sistēmiskais ģimenes psihoterapeits Aldis Miglinieks.

Pētījumi saka, ka bērna attiecības ar katru no vecākiem spēlē lielu lomu nākotnē – kā viņam veidosies priekšstats par attiecību veidošanu. Ja ir tikai viens vecāks, tas var daudz izdarīt, rādot piemēru,

skaidro centra "Dardedze" psiholoģe Liene Nikolajeva.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Rakstnieces Zanes Zustas grāmatā "Nepieradināts putns" galvenā varone aug bez tēva, intensīvi to izjūtot, tas būtiski ietekmē viņas dzīvi. Viņa baidās veidot saikni ar vīriešiem.

Biežāk sievietes, bet arī tēvi vieni paši audzina bērnus, pauž Miglinieks. Svarīgi, kur ir resurss – kāda ir kopiena. Ja nav resursa pie tēva, tad labāk nedzīvot kopā. Tad jāskatās uz vecvecākiem, krustvecākiem, kaimiņiem. Svarīgi nekautrēties lūgt palīdzību. Lūgt palīdzību ne vienmēr ir vienkārši.

Nikolajeva uzsver, ka lielā mērā piesaistes attiecības, ko bērns ir piedzīvojis ar savu vecāku, ietver arī uzmanības apliecinājumu. Ja tās nav pietiekami nodrošinātas, bērns meklēs uzmanību. Ja viens vecāks ģimenē veido ar bērnu pietiekami drošas attiecības, runā, izrāda interesi, sniedz uzmanību, bērnam veidojas droša sajūta, nebūs vajadzība meklēt attiecības pie citiem cilvēkiem. Tas ir dzimumneitrāli – abi vecāki šo drošības sajūtu spēj nodrošināt.

Joprojām ir gadījumi, kad bērni nezina, kas ir viņu tētis. Miglinieks novērojis, ka mūsdienās vecāku atbildība par bērnu palielinās.

Bērnam ir jāredz, ka pieaugušais tiek galā ar savu dzīvi, uzsver Nikolajeva.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti