Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Pusaudzes izkļūšana no narkotiku un «ripu» bedres. Darinas stāsts

Piecu gadu vecumā Darinai nomira tēvs, meitene ar mammu pārcēlās uz dzīvi ārpus galvaspilsētas. Skolas gados Darina izjuta spēcīgu vēlmi pēc savas piederības, to atrada rajona pusaudžu vidū, kuri aizrāvās ar cigaretēm, alkoholu un narkotikām.

 "Diezgan grūti pateikt, par ko es vairāk sapņoju, jo gribējās visu izbeigt un nonākt vietā, kur sāpju nav. Es teiktu, ka es sapņoju nomirt," par dzīvi 13 gadu vecumā atminas meitene.

Darina piedzima Rīgā, dzīvoja pāris gadus laukos, pēc tam ar mammu atgriezās atpakaļ Rīgā un uzsāka mācības licejā. "It kā prestiža skola, bet tā ir skola bagātajiem. Kad jaunieši uzzināja, ka es esmu ieradusies no ciemata, salīdzinoši nabadzīga, vēl arī krievvalodīga, tad sākās: "Ha! Tu nemāki! Ha! Tev nesanāk! Tautas bumbas komandā tevi neņemsim!"".

Pusaudzes gados Darina jutās vientuļa. Meitenei bija ļoti grūti atrast sev piederību. "Vienam no skolas galvenajiem mērķiem būtu jābūt skolēna socializācijai, bet tā tur īstenota netika," atminas Darina. Meitene mainīja skolu un nonāca krievu skolā, kur sakontaktējās ar jauniešiem no riska grupas.

"Narkotikas arī tika lietotas, protams, alkohols, marihuāna, aptiekas preparāti, LSD, amfetamīns un dažādas ripas," stāsta Darina. Narkotikas nebija dārgas, tās varēja atļauties jebkurš jaunietis.

Darina narkotikas lietoja reizi nedēļā, alkoholu biežāk. "Policisti ir kā suņi. Ja tu nebaidies, tad viņi tavas bailes nejūt un pakaļ tev neskrien. Nopietni, tas ir teiciens, kuru uz ielas dzīvojot esmu atkārtojusi vairākkārt" stāsta Darina.

Darina uzskata, ka nonāktu bērnunamā, ja nebūtu mammas atbalsta.

"Man tajā brīdī nebija saprašanas, kā rīkoties. Centieni bija, bet noteiktu darbības špikeru nebija. Esmu diezgan līdzatkarīga persona, man ir nepieciešama sava piederība, draugu vai cits atbalsta loks. Ja man tāds būtu, man šķiet, ka es nebūtu nonākusi tur, kur nonācu."

Darina ļoti spilgti atceras brīdi, kurā saprata, ka dzīvē kaut kas nav labi. Tolaik meitene ar draugu dzīvoja pie onkuļa, jo mamma jau bija samierinājusies ar faktu, ka meita mājās nākt nevēlas. Draugam bija jādodas uz Ģintermuižu, Darina saprata, ka, visticamāk, devīto klasi nepabeigs. "Jau trīs mēnešus man bija iekaisušas rokas. Vairākas naktis nakšņoju ļoti nesanitāros apstākļos, tāpēc laikam tiku pie stafilokoka, un jebkura rēta iekaisa. Sēdēju, mēģināju mācīties angļu valodu, draugs bija izgājis uz ielas prasīt cigaretes un es domāju – kaut kas nav labi," atceras meitene.

Drīz pēc tam Darina nonāca Resiliences centrā, izgāja mentora palīga apmācības un aizbrauca uz nometni. Un tas ļoti daudz palīdzēja.

"Man tagad ir ļoti laba ikdiena, un es ar to esmu apmierināta. Mācos tālmācībā, strādāju darbā, kas man patīk, man ir draugi, labi komunicēju ar vecākiem. Es ļoti labi saprotu savu dzīvi, saprotu, kas ir labi un kur man ir jādodas, lai būtu labāk. Ja cilvēks neapzinās, ka tas nav labi un tā dzīvot nevajadzētu, tad es viņam nevaru ieteikt absolūti neko, jo tas cilvēks tā ir pieradis dzīvot un viņam tā ir norma. Viņam pašam jāsaprot, kur ir viņa bedre."

KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS DOD PIECI MĀJASLAPĀ

Ārkārtas tūlītēja palīdzība:

 • OPEN Radošais Centrs Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
 • YOU+ Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar YOU+ Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.
 • SAIF Sociālā atbalsta un izglītības fonds    Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.
 • Laiks jauniešiem Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
   

Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:

 • Palīdzēsim Viens Otram Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.
 • Latvijas Samariešu apvienība Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība Jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.
 • Resiliences centrs Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.
 • House of Hope Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.
 • Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociāli pakalpojumi, sazinies.
 • Palīdzēsim.lv Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.

Ik gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnu namiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem, kā arī Latvijā nonākušo Ukrainas kara bēgļu bērnu atbalstam. Kopā šo gadu laikā ir saziedoti vairāk nekā 3 miljoni eiro.

Labdarības maratons "Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta "Serious Request", kurā dažādās Eiropas valstīs radio dīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai labdarības maratona izraudzītai grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Ikviens tiek aicināts ziedot līdzekļus apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Latvijā šo tradīciju iedzīvināja Latvijas Radio 5 radošā komanda.

"Dod pieci!" organizē Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju un sabiedrisko mediju portālu LSM.lv. Savu atbalstu labdarības maratona "Dod pieci!" norisē sniedz arī vairāk nekā 20 uzņēmumi.

}}}}
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti