Jubilejas skrējienā Rīga-Valmiera vāks līdzekļus piecgadīgā Eliasa rehabilitācijai

Labdarības skrējiensoļojums Rīga-Valmiera nav iedomājams bez līdzekļu vākšanas Vidzemes bērniem ar kustību traucējumiem. Nākamgad skrējiena dalībnieki un brīvprātīgie palīgi palīdzēs valmierietim Eliasam Kuprišam, kurš 7. janvārī svinēs savu piekto dzimšanas dienu. Latvijā garākās skriešanas sacensības risināsies desmito gadu pēc kārtas un plānotas 20. maijā.

Valmierā priekšlaikus 29. grūtniecības nedēļā pasaulē nākušais Eliass dzemdībās piedzīvoja skābekļa badu, kas neatgriezeniski bojāja smadzenes. Mediķi uzstādīja diagnozi – bērnu cerebrālā trieka ar spastisku tetraparēzi. Tikai retais var apjaust, cik liels spēks ir spastikai – nepareizam un paaugstinātam muskuļu tonusam. Eliass to zina kopš dzimšanas un cīnās ar neiespējamo.

Neskatoties uz kustību traucējumiem, kas traucē staigāt paša spēkiem, puika ir ne tikai gudrs un inteliģents, bet arī pozitīvi noskaņots reiz pārvietoties savām kājām gluži tāpat kā pārējie bērni. Mazā cīnītāja raksturs nākamgad iedvesmos ne vienu vien skrējēju 107 kilometru ceļā no Brīvības pieminekļa Rīgā līdz Sīmaņa baznīcai Valmierā. Ja skrējējiem tā ir izklaide un brīvā laika pavadīšana, tad mazajam Eliasam fizioterapijas nodarbības bērnu rehabilitācijas centrā "Poga" ir darbs, ko uztver ar prieku.

Šī gada sākumā Eliass kopā ar mammu Sintiju devās uz Vāciju, kur Bonnas Universitātes klīnikā neiroķirurga vadībā tika veikta sarežģīta un smaga mugurkaula operācija, kas ievērojami samazināja muskuļu spasticitāti.

Valmierietis nevar pastāvīgi staigāt, bet rāpo un sēž. Pēc operācijas Eliass vairs nesūdzas par sāpēm, jūtas daudz drošāk un brīvāk, kā arī neatpaliek no vienaudžiem svara ziņā. Kājas vairs nav ar izteiktu spastiku, kas nozīmē, ka var trenēt muskuļus un spert pirmos patstāvīgos soļus. 

Eliasam ir divi vecāki brāļi un tētis, kurš ir vienīgais daudzbērnu ģimenes apgādnieks. Rehabilitācijas kursiem bērnu centrā "Poga" nepieciešams līdzcilvēku atbalsts, tieši tāpēc mazajam valmierietim palīdzēs nākamgad labdarības skrējiena dalībnieki un brīvprātīgie palīgi. 20. maijā puisēns sagaidīs finišētājus savā pilsētā pie Sīmaņa baznīcas durvju kliņķa, jo ir ne tikai smaidīgs puika, bet arī zinātkārs un sabiedrisks.

Vēsturiskais skrējiensoļojums Rīga-Valmiera nākamgad notiks desmito reizi pēc kārtas pateicoties labdarības formātam un neatlaidīgajiem dalībniekiem, kuri vēlreiz un vēlreiz vēlas pārbaudīt savas spējas nakts laikā veikt 107 kilometrus gar šosejas malu, lai nākamajā dienā finišā tiktos ar sacensību sargeņģeli – bērnu, kuram staigāšana ir mūža sapnis.

Labdarības skrējienā iepriekšējos gados ziedojumos savākti vairāk nekā 33 tūkstoši eiro. Šogad teju sešus tūkstošus savāca Kristai Spirģei, ar kuru Bonnā vienlaicīgi atradās nākamā gada sacensību sargeņģelis Eliass. 

Skrējiensoļojums Rīga-Valmiera aizsākās trešās atmodas laikā 1989. gadā, kad dažas dienas pēc Baltijas ceļa skrējēji pirmo reizi nesa Mildas sveicienu Sīmanim. 1993. gadā līdz ar Trīszvaigžņu spēlēm noslēdzās piecu sacensību cikls. 2014. gadā skrējiens tika atjaunots un 2023. gadā risināsies desmito reizi pēc kārtas, piedzīvojot daudzus emocionālus mirkļus, tostarp spriedzes pilnu trases rekordu krišanu, kas pieder Pēterim Grīviņam un Diānai Džavizai.

Šis gads paliks atmiņā ar simbolisko ukrainietes Viktorijas Briantsevas uzvaru tieši 107 dienas pēc nežēlīgā Krievijas iebrukuma kaimiņvalstī. Savukārt Toms Komass kļuva par vīru, kas atjaunotajā skrējienā spēja triumfēt divus gadus pēc kārtas. 

Lai arī distance ir nemainīga, rīkotāji arī rūdītiem dalībniekiem allaž sarūpē pa kādam pārsteigumam. Savukārt konkurenci jau tagad sola nodrošināt pasaules čempionātos rūdīti ultramaratonisti, sertificētajā trasē pretendējot uz Latvijas čempionāta medaļām 100 kilometru šosejas skrējienā. Sagaidāms, ka nākamgad uz starta izies vairāki Latvijas skrējēji, kas dzīvo un trenējas ārpus savas dzimtenes, speciāli ierodoties tieši uz šo pasākumu, kas iepriekš ne reizi nav noticis maija mēnesī. Pieteikšanās sāksies 107 dienas pirms labdarības skrējiena.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti