Masku tradīciju festivālā būs sastopami mistiskie miežvilki, ķekatas un budēļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Jau šīs nedēļas nogalē, no 24. līdz 26. februārim, Rīgā, Katlakalnā, Mālpilī un Vecumniekos varēs vērot pulku dažādu maskoto ļaužu. XVIII Starptautiskā masku tradīciju festivāla laikā būs iespēja satikt dažādus maskotos tēlus – viedos vecīšus, līksmos un asprātīgos čigānus, mistiskos miežvilkus, nevaldāmos pavasara dabas garus ķekatas un budēļus. Festivālā piedalīsies arī masku grupas no Lietuvas, Čehijas un Sjerraleones.

Lietuvu festivālā pārstāvēs divas folkloras kopas. “Knituva” no Žemaitijas novada  Kelmes rādīs visā Lietuvā populāro Užgavēņa (Meteņa) maskošanās tradīciju. Otra lietuviešu kopa nāk no Suvalkijas novada un rādīs senu, no prūšiem mantotu Ziemassvētku laika masku tradīciju „Baltā zirga dancotāji“. Baltais zirgs tradicionālajā kultūrā bieži simbolizē saules ratus, un tam ir īpaša nozīme daudzu tautu mitoloģijā visā pasaulē.

Čehijas valahiešu kopa RADHOŠŤ rādīs vietējo, Meteņiem raksturīgu maskošanās tradīciju Fašank – masopust, kad ciemata vīrieši un zēni, ģērbti tradicionālās maskās (sarkanas krāsas maskas zēniem un melnas krāsas maskas precētiem vīriešiem) kopā ar pūtēju orķestri iet cauri ciemam. Finālā notiek simbolisks „ķēves nogalināšanas” un pēc tās arī viņas atdzīvināšanas rituāls. Ar rituālajām dejām un citām izdarībām tiek nodrošināta bagātīga raža un labklājība.

Tālo un karsto Rietumāfriku pārstāvēs skatuves mākslas kompānija no Sjerraleones Frītaunas. Viņu masku tēlu klāstā ir dažādas maskas, kam ir svarīga loma kāzu un bēru ritos, krustabās, vadoņu kronēšanas ceremonijās, kā arī valsts ierēdņu apciemojumu laikā.

Festivāla pasākumi būs vērojami ne tikai pilsētas ielās un laukumos. Īpašus maskoto tēlu priekšnesumus būs iespējams vērot arī uz Rīgas Kongresu nama skatuves.

Festivāla norise:

Piektdiena, 24.februāris
17 – 18.30 Konferences atklāšana Rīgas Kongresu namā.
19 – 21 Latvijas un ārvalstu masku grupu dižkoncerts Rīgas Kongresu namā.

Sestdiena, 25.februāris
10 – 14 Masku gājieni novados: Katlakalnā, Vecumniekos, Mālpilī.
15 – 17 Konference Ziemeļblāzmas Kultūras pilī.
18 – 23 Masku saiets un grupu izrādīšanās Ziemeļblāzmas Kultūras pilī un parkā.

Svētdiena, 26.februāris
10 – 12 Konferences noslēgums KTMC „Ritums”.
12 – 12.30 Lielais masku gājiens: Rātslaukums – Brīvības piemineklis – Vērmanes dārzs.
12 – 15 Meteņa svinēšana un festivāla noslēgums Vērmanes dārzā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti