Uz «jam session» Latgalē sanāk šļutes vīri

Bez naglām, tikai no baļķa ar cirvi un dabīgiem izejmateriāliem var tikt līdz daiļi krāsotam namiņam. To šīs nedēļas nogalē namdaru saietā ar nosaukumu „Šļutes vīru jam session”, Ambeļu pagastā Latgalē pierādīja Latvijas namdari un šī amata pazinēji.

Pasākuma mērķis bija celt godā seno namdara amatu un pierādīt, ka arī mūsdienās vēl ir šādi lietpratēji, un tas pa spēkam var būt ikvienam, kurš vēlas dzīvot ekoloģiskā vidē un pēc iespējas mazāk izdot ēkas būvniecībai.

Šļute. Tūkstošiem gadu ar šo ir cirtuši mājas. Ja iemācās ar to izcirst mājas, tad naglas un vispār nekas vairāk nav vajadzīgs,” uzskata šļutes īpašnieks Oskars Mežinieks.

Prāva izmēra cirvis, meistaru darināts - tieši ar šādu jau kopš sendienām namdari būvējuši mājas, stāsta namdaru saieta rīkotājs un tieši šāda cirvja īpašnieks Oskars Mežinieks. Tas ir meistara darinājums, rādot arī citu rīkus, saka Oskars.

Tieši šis cirvis – šļute - kļuvis par pamatu šīs nedēļas nogales pasākumam Mežinieku saimniecībā, piebilst Oskara sieva Ilze.

Ar meistara darinātu šļuti droši var pēc iespējas lētāk celt ēkas gan dzīvošanai, gan, piemēram, kā šajā namdaru saietā, būvēt novietni saimniecības aitām. Vajadzīgas tikai darba iemaņas, gudra galva un čaklas rokas, saka Oskars Mežinieks.

Uz pirmo Vislatvijas namdaru saietu Ambeļu pagastā pulcējās ap 30 cilvēku - namdari, viņu ģimenes locekļi, arī dziesminieki, kā Kaspars Dimiters, un šis saiets tapa ar Latvijas Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti