Tehnoloģijas, veiklais Guntars Račs un «Odis»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 4 mēnešiem.

Trešais stāsts ciklā „Deviņdesmitie. Savējie atcerēsies” būs par 1993.gada vasaru, pirmo latviešu popmūzikas kompaktdisku un „Odis” dziesmu „Shadows And Rain”.

Šodien, kad kompaktdiska dienas ir skaitītas un fizisko nesēju frontē to apdraud atdzimstošās vinilplates, minēšu dažus ar šo nesēju saistītos vēstures faktus – pasaulē pirmie plašpatēriņa diski tika izlaisti 1982.gadā, bet pirmais Padomju Savienības kompaktdisks tika izdots 1989.gadā. Interesanti, ka jau divus gadus agrāk PSRS uzsāka ražot arī pašus disku atskaņotājus, tie bija „Vega” un mūsu kaimiņvalstī tapusī „Estonija”, kuru līdz 1989.gadam saražoja nieka divarpus tūkstošos eksemplāru.

Tomēr nākotne piederēja tieši kompaktdiskam un ciparu tehnoloģijām, deviņdesmito sākumā dažās mājās goda vietā audioaparatūras statnī jau atradās kompaktdisku atskaņotājs un daži ārvalstu izpildītāju diski, kuriem neskādētu piepulcināt arī Latvijas izpildītāju CD.

Tāda doma radās arī „Mikrofona ierakstiem” un Guntaram Račam, kurš 1993.gadā sāka darbu pie pirmā latviešu kompaktdiska sagatavošanas.

Ar repertuāru problēmu nebija, jo mūziķi dalību šai projektā uzskatīja par goda lietu, un izlasē bija pārstāvēti gan nosacītie veterāni – "Linga", Baušķenieku pāris, „Rebel”, „Jaunais laiks”, „Odis” un „Jauns mēness”, gan arī „pēdējā viļņa” grupas – „bet bet”, „Prāta vētra”, „Otra puse” un „Nejautā”.

Piebildīšu, ka deviņdesmito sākumā daudziem Latvijas mūziķiem šķita, ka dziedāšana labākā vai sliktākā angļu valodā ir atslēga uz pasaules panākumiem, un tāpēc diskā ir septiņas dziesmas angliski, bet astoņas – latviski.

Tuvākā kompaktdisku rūpnīca bija Zviedrijā, kontaktus ar to nodibināt esot palīdzējis trimdas latviešu grupas "Skandāls" dalībnieks Raitis Freimanis, savukārt diska nosaukums „Latviešu rokenrols 93. Vasara” bija Ainara Mielava ideja, tiesa gan, ne pārāk veiksmīga, jo pašmāju pircējiem ar rokenrolu asociējās nevis dzīvesveids, bet gan Pits Andersons un grupa "Arhīvs".

Interesanti, ka ar konteineru no Zviedrijas uz Latviju ceļoja divu latviešu disku partijas – šis un arī "Remix" producentu grupas izdotais klasiskās mūzikas CD, tomēr Guntaram Račam izdevās apsteigt Aivaru Hermani, saņemto disku partiju izpakot pirmajam un tā iegūt „pirmā diska” statusu.

Jāteic, ka disks „Latviešu rokenrols 93. Vasara” bija dārgums gan toreiz, gan arī šodien. Toreiz tāpēc, ka tā cena – teju trīspadsmit latu bija gandrīz tāda pati kā minimālā alga, kas tolaik bija piecpadsmit latu. Šodien tas ir vērtīgs, jo tā tirāža bija nieka 300 eksemplāru un simtos Latvijas disku tirāžas turējās vēl gadus trīs.

Bet tagad no šodienas pārceļamies uz divdesmit četrus gadus senu pagātni un lai skan šai diskā rodamā „Odis” dziesma „Shadows And Rain” un te vietā būtu arī novēlēt veselību grupas solistam Arnim Mednim, kurš ir arī šīs dziesmas mūzikas autors, savukārt vārdus tai sarakstījis mūsu trimdas tautietis, kādreizējais radiostacijas "Amerikas Balss" darbinieks Mārtiņš Parņickis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti