Iznākusi otrā Daigas Mazvērsītes grāmata par latviešu estrādes mūzikas vēsturi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Muzikoloģe un žurnāliste Daiga Mazvērsīte, iemūžinot latviešu estrādes mūzikas vēsturi, uzrakstījusi jau otro grāmatu – “Melnbaltās dziesmas 2. Lielo orķestru ēru nomaina vokāli instrumentālie ansambļi”, kura turpina pirmo šajā sērijā iznākušo grāmatu “Melnbaltās dziesmas. No Alfrēda Vintera līdz Zigfrīdam Račiņam”. Grāmatā apskatīts, kā mūzikā ienāca Alnis Zaķis, Ivars Vīgners, Gunārs Rozenbergs, Zigurds Rezevskis, Gunārs Freidenfelds, Andrejs Lihtenbergs, Zigmunds Lorencs un citi, informēja izdevniecības "Zvaigzne ABC" pārstāvji.

Daigas Mazvērsītes vārds zināms tiem, kas klausās Latvijas Radio 2, kur skanējuši Daigas sagatavotie raidījumi “Dzīves ritmi mūzikā” un “No putekļainā plaukta” – raidījumu cikls, kas veltīts radio mūzikas vēsturei. Daiga Mazvērsīte ir diplomēta muzikoloģe, viņas kontā ir vairākas grāmatas – par estrādes mūzikas celmlauzi Elgu Igenbergu, dziedātāju Margaritu Vilcāni, komponistu Uldi Stabulnieku, mūziķi Mārtiņu Freimani.

“Aiz katra skaņdarba stāv neredzama autoru un izpildītāju komanda,” saka Daiga Mazvērsīte.

“Daudzi 20. gadsimta komponisti, mūziķi, dziedoņi, orķestri un ansambļi savulaik tika cildināti, celti vai debesīs, bet tagad viņus esam aizmirsuši.”

Lai pilnīgi aizmirstībā nepazustu šo mūziķu vārdi, Daiga Mazvērsīte savulaik paspējusi parunāt ar komponistiem, solistiem, diriģentiem un nu apkopojusi gan šīs intervijas, gan mūziķu dzīves stāstus divās grāmatās – “Melnbaltās dziesmas. No Alfrēda Vintera līdz Zigfrīdam Račiņam” un tikko iznākušo “Melnbaltās dziesmas 2. Lielo orķestru ēru nomaina vokāli instrumentālie ansambļi”.

“Par manu labsajūtu viņi samaksāja ar savu mūža darbu, bet es varu atmaksāt vismaz ar šo grāmatu,” otrās grāmatas ievadā raksta autore.

“Pētot latviešu populāro mūziku, šo 35 gadu laikā esmu nākusi pie secinājuma, ka spilgtāko talantu vidū ir maz tādu, kas piedzīvojuši saulainu, harmonisku bērnību, allaž likušies gultā pilnu vēderu un uzauguši draudzīgā, harmoniskā ģimenē. Lielākā daļa jau mazotnē piedzīvojusi drāmas un zaudējumus, taču kāda liktenīga, neizskaidrojama nejaušība vedusi pa mūzikas ceļu, piešķirot jaunu, iepriekš pat nenojaustu jēgu visam dzīves gājumam. Kad pareizais virziens uztaustīts, atrasti domubiedri, atbalstītāji, mūzika ieskanas arvien skaļāk, uzstājīgāk, reizēm kļūstot ne vien par profesiju, bet par atkarības veidu, kad nebiedē smags darbs, negulētas naktis, izjukusi ģimenes dzīve. Ielecot koncertu karuselī, to aizstāj skaņu reibonis, darbaholisms, klausītāju sajūsmas pilnās acis un aplausi, neapturama vēlme izpausties un radīt.

Visi šie īpašie, mums tik daudz skaistus mirkļus sniegušie ļaudis bijuši sapņotāji, cerību pilni meklētāji, izcili meistari savā profesijā, taču savu “laimes putnu” tikai dažiem izdevās atrast un noturēt.

Vienlaikus dzimst arī sāpīgs jautājums – ko darīt, kad tava dziesmiņa nodziedāta?" par grāmatu stāsta autore. 

Pieejama arī e-grāmata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti