«Činčadrilku» uzvaras gājiens (papildināts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 3 mēnešiem.

Stāsts par deviņdesmitajiem būtu nepilnīgs bez stāsta par šlāgera debijas plašsaziņas līdzekļos. Un tā septiņpadsmitā stāsta varonis ir duets „Sandra” ar dziesmu „Vēji aizpūš gadus”, bet gads ir 1992.

Nebija jau tā, ka līdz deviņdesmitajiem par šlāgeri neviens neko nezināja – tā 1987.gadā iznāca Vitauta Nenišķa populārā programma, kas viņu padarīja par pirmo šlāgerzvaigzni, lai gan radio un televīzijā Nenišķa skaņdarbus vēl neatskaņoja.

Tomēr laiki mainījās, un deviņdesmito sākumā fondu komisijas, tarifikācijas skates un citas mūziķus ierobežojošas prasības tika atceltas kā padomju cenzūras pārpalikums, un savu uzvaras gājienu sāka ballīšu muzikanti – viņu repertuārs bija „vienkāršās” tautas pārbaudi izturējis, bet galvenā instrumenta godā tika celts sintezators „Yamaha SHS 10”.

Komisijas veikalos šis 1987.gadā debitējušais aparāts maksāja 30 000 repšikus, un tas ir dzirdams populāro šlāgermūziķu Alda Drēģera, "Saulkrastu kapelas" un Miķeļa Gruzīša agrīnajās dziesmās. Tiesa gan, kārtīgi mūziķi šo "Yamaha" dēvēja par „bērnu sintazatoru”, tomēr tam bija virkne labu īpašību – bez iepriekšējas aparāta programmēšanas muzikants varēja izpildīt jebkuru klienta vēlmi – piespied vienu pogu un, lūk, jau skan lipīgs valša ritms, bez tam sintezators aizstāja veselu grupu, četrus vai piecus mūziķus, tā samazinot balles pašizmaksu.

Uzvaras gājienu šlāgermūzikas lauciņā sintezators sāka 1990.gadā, togad pirmo reizi „Mikrofona aptauja” bija sadalījusies divās aptaujās, jo atsevišķi notika „Rokaptauja” un „Vecā ratiņa” aptauja un „ratiņā” uzvarēja jau minētā "Saulkrastu kapela" ar dziesmu „Rudens roze”, kurā sintezators godīgi nospēlēja valša pavadījumu.

Tiesa gan, nākamajā gadā šai aptaujā uzvarēja grupa „bet bet”, tomēr jau 1992.gadā sintezatora lomu nospēlē tam laikam dārgā bungmašīna "Yamaha RX5", jo „Vecā ratiņa” pirmajā vietā klausītāji iebalso duetu "Sandra" ar Ingus Pētersona tēva Aleksandra Pētersona valša ritmā sarakstīto dziesmu „Vēji aizpūš gadus”.

Dažādu modeļu sintezatori, dēvēti par činčadrilkām jeb činčenēm, šlāgerierakstos turpināja valdīt vēl gadus piecus, bet lauku ballēs tie ir dzirdami joprojām – tāpat kā joprojām turpina muzicēt duets "Sandra", kas valša ritmā ieturētu šlāgerrepertuāru jau kādu laiku ir nomainījis pret brāļu Laivinieku stila kuplejām par dažādām sadzīves aktualitātēm – mazcenas mobilo, nūjotājiem, dārgajiem rēķiniem vai pat tām pašām činčadrilkām.

Bet tagad no šodienas pārceļamies uz divdesmit piecus gadus senu pagātni un lai skan dueta "Sandra" dziesma „Vēji aizpūš gadus”!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti