Brīvdienu izklaides top-5: Ja man apkārt kalnu daudz, značit – Himalaji!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

“Hei, sveiks, Žagarkalns, Kaķīškalns, Kamparkalns!” Ir īstais brīdis sasveicināties ar kalniem, vai ne? Paplašināt kalnu uzskaitījumu lieliskās “Labvēlīgā tipa” dziesmas “Himalaji” piedziedājumā un konstatēt, ka tiešām “kalnu daudz”! Turklāt visos pagaidām ir sniegs! Un daudzi aicina sniega priekos.

Varbūt šo sajūsmu pastiprina tas, ka pirmā 2016.gada nedēļas nogale no kulturālo un iekštelpu izklaižu piedāvājuma puses ir visai nepiepildīta, varbūt tas ir neizskaidrojamais pašmāju Himalaju vilinājums, taču iesākam jauno gadu ar topu, kurā pasākumi piesaistīti tieši kalniem. Zinātājiem tas, iespējams, būs garlaicīgi, bet tiem, kuri pārsvarā griežas nepārtrauktā karuselī "darbs-mājas, mājas-darbs", iespējams, derēs atgādinājumam.

Brīvdienu izklaides top-5:

  1. Meistari kamanās un fani ne tikai pie ekrāniem
  2. Orģijas un jautras koncertblēņas Cēsīs
  3. Dziedoņiem pa pēdām
  4. Patausti hūti!
  5. Vissmagākajā kalnā

 

1. Meistari kamanās un fani ne tikai pie ekrāniem

Jau kādu laiku visai pamanāmi Latvijas Televīzija reklamē šīs nedēļas nogales brango ziemas sporta sacensību piedāvājumu LTV7 ēterā. Būs gan tiešraides no Pasaules kausa posma sacensībām bobslejā un skeletonā, kuras norisināsies Leikplesidā, gan tiešraides no Pasaules kausa posma biatlonā Rūpoldingā, gan tiešraides no Pasaules kausa posma kamaniņu sportā, kas norisināsies tepat Siguldā. Teju pilna programma!

Piektdien, 8. janvārī, iesākot sekot līdzi notikumiem Rūpoldingā un Leikplesidā, ir reāla iespēja sakārot Siguldas notikumus sestdien un svētdien piedzīvot klātienē. Tur pulcēsies vairāk nekā 120 meistarīgāko kamaniņu braucēju no 17 valstīm, un mūsu kamaniņbraucēji grib Siguldā revanšēties par pieticīgo startu pasaules čempionātā pērn. Sekmes! Sportistiem un tiem, kuri pirms vai pēc sacensībām Siguldā vai tās apkārtnē nodarbosies ar ziemas sporta veidiem, tā sacīt, “tautas klasē”…

Tuvākie kalni un trases: Kaķīškalns, Siguldas pilsētas trase, Kordes trase, Reiņa trase.

2. Orģijas un jautras koncertblēņas Cēsīs

Tomēr var arī nokļūt tālāk – pie citiem kalniem un citiem notikumiem. Cēsis kluba "Fono" skatuvi 9. janvārī beidzot atkal pārņems muzikālās orģijas, drosme, daile un kaisle, jo notiks ikgadējā “Nekvalitatīvās mūzikas nakts”, septītā, ja precīzi saskaitīts.

Un kluba piedāvājumā sestdienas naktī būs ārkārtīgi nekvalitatīva mūzika tādu apvienību kā “Damaged Boiz”, “Vīriem vajag atpūtu”, “Pisang Ambon”, “Tranzīts” un “Kabanos” izpildījumā.

Pēc šādas nakts pat bīstami ieteikt sportiskas aktivitātes, tāpēc vispirms var atgūt ņiprumu Vidzemes koncertzālē “Cēsis”, kur svētdien, 10. janvārī, plkst 12 Rīgas Doma meiteņu koris “Tiara” un Rozes Stiebras multiplikācijas filmu tēli drusku pablēņosies koncertblēņu uzvedumā  “Gribas drusku pablēņoties!”.

Koris “Tiara” un diriģente Aira Birziņa aicina bērnus (kuri ņem līdzi vecākus) kopīgi darīt labās blēņas Imanta Kalniņa, Raimonda Paula, Zigmara Liepiņa, Valta Pūces un citu komponistu mūzikā. Lai  jampadraci vērstu vēl jautrāku, to bagātinās  Rozes Stiebras animācijas filmu jaukie tēli videoekrānā. Un 103 lielas un ne tik lielas  puķu meitenes dziedās, spēlēs, dancos skaistākās dziesmas no studijā “Dauka” tapušajām muzikālajām animācijas filmiņām.

Pēc labām blēņām – labi sniega prieki, tamdēļ Cēsīs ir Ozolkalns un Žagarkalns.

3. Dziedoņiem pa pēdām

Ja brīvdienās nevarat izplānot ceļojumu, iesakām vienu visai īpatnēju – dziedoņiem pa pēdām. Proti, pa pēdām Latvijā labi zināmajam Maskavas vīru korim “Pravoslavnije pevčije” (Pareizticīgie dziedoņi).

Maršruta sākums – piektdien, 8. janvārī, plkst. 18 Latgales vēstniecībā “Gors” Rēzeknē. Nākamais kontrolpunkts – 9. janvārī plkst. 16 Krustpils kultūras namā, bet finišs 10. janvārī plkst. 19 Rīgas Domā.

Maršruta izvēle starp šiem punktiem ir brīva, bet pa ceļam ir iespējami kalni, sākot jau ar mūsu Everestu Gaiziņu un tam apkārt esošajiem dižkalniem un beidzot ar Riekstukalnu Rīgas pievārtē. Jāņem gan vērā, ka ir arī tādi kalni, kuros izklaižu rīkotāji vēl minstinās atklāt ziemas sezonu. Pagājušo gadu bezsniega rūgtā pieredze vēl labā atmiņā!

Te atgādinājums nevis par kalniem, bet dziedoņiem. Maskavas vīru koris “Pravoslavnije pevčije” (“Pareizticīgie dziedoņi”) tika izveidots 1992. gadā, apvienojoties labākajiem profesionālajiem dziedoņiem no Maskavas baznīcu koriem. Krievijā, kur izcilu vīru koru nav mazums, tas pelnīti uzskatāms par labāko kori, kas turpina jau kopš XVI gadsimta Krievzemē pastāvošo dziedošo diakonu koru tradīcijas.

Vīru koris piedalījies daudzos starptautiskos festivālos Maskavā, Vācijā, ASV, Šveicē un Itālijā, ņēmis dalību arī Vispasaules akcijā “Pasaule bez kājnieku mīnām” Ženēvā (akcijas patronese bija princese Diāna).

4. Patausti hūti!

Dažreiz neatstāj sajūta, ka Latvijā ir viena pilsēta, kurā vienmēr kaut kas notiek, taču visā pārējā Latvijā to zina retais, bet lielākā daļa vai nu nepamana, vai neliekas zinis.

Tā, piemēram, svētdien, 10. janvārī, plkst. 14 šīs pilsētas Jaunrades namā Slāvu garīgās mūzikas svētki atzīmēs 15 gadu jubileju pasākumā “Ziemassvētku zvani”. Ir runa par Ventspili, kur jau piecpadsmito gadu koris “Slavjaņe” (diriģente – Ilga Buntika) pulcina draudzīgus kolektīvus kopīgam notikumam un lūgšanai, kas izpaužas koru garīgajā mūzikā.

Pasākuma pirmsākumi un iedvesma meklējama 1999. gadā Daugavpilī, kur norisinājās koru garīgās mūzikas festivāls. Jau pēc diviem gadiem 2001. gada 14. janvārī Ventspils Kultūras centrā ar Rīgas pareizticīgo vīru kora “Nabat”, Daugavpils vecticībnieku jauniešu kora “Voskresenje” un Ventspils skolotāju kora “Slavjaņe” dalību pirmo reizi notika Slāvu garīgās mūzikas svētki “Ziemassvētki zvani”.

Bet svētdien, 10. janvārī, koncertā uzstāsies Sv. Nikolaja pareizticīgo baznīcas koris, kori “Kaiva”, “Cantabile”, “Slavjaņe”, “Lība”, vācu ansamblis “Windau”, horeogrāfijas ansamblis “Confetti”, Kultūras centra vīru kora grupa un zvanu ansamblis “Saules zvani”.

Kā zināms, Ventspilī ir kalns - Lemberga hūte, kura, ņemot vērā Kurzemē prognozētos laikapstākļus, svētdien var būt slapja. Jādodas pataustīt!

5. Vissmagākajā kalnā

Zināms, ka visgrūtāk uzveikt radošo moku kalnu, lai nokļūtu mākslas virsotnē. Ceļš uz virsotni bieži ved pāri lielākiem un mazākiem priekškalniem, augstākām un zemākām virsotnēm. Var gadīties apjukums un pārdomas: vai tik tā īstā virsotne nav palikusi aiz muguras?! Varbūt tās īstās nekad nebūs?!

Lai nu kā, bet pie kultūras virsotnēm noteikti pieskaitāma Valmieras teātra izrāde “Zojkina kvartira”, kuras ierakstu 9. janvārī plkst. 21.45 LTV1 piedāvā skatīties raidījuma “Teātris.zip” veidotāji. Nepalaidiet garām šo kalnu! Izrāde šķiet obligāta ne tikai tās kvalitāšu dēļ, bet arī tāpēc, lai iespētu izsekot teātra un režisores Indras Rogas veikumam pēc šīs Bulgakova lapaspuses aizvēršanas.

Tāpat ir citas virsotnes un virsotnītes kultūrā, kurām nepieciešama jūsu uzmanība un līdzdalība. Tās ir koncentrējušās Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio gada balvas “Kilograms kultūras” ziemas balsojumā.

Nobalsojiet, jo bez jums būtu virsotņu tukšs debesjums!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti