Rīta Panorāma

Par Brazīlijas prezidentu ievēlēts kreisais kandidāts Lula

Rīta Panorāma

Šveicē pasaulē garākais vilciena sastāvs

Kā samazināt elektrības patēriņu?

Ikdienišķas idejas elektrības taupīšanai. Iesaka eksperti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

No 10 līdz 20% – tik daudz katram no mums ir iespējams samazināt savu ikmēneša elektrības patēriņu, tikai un vienīgi mainot savus ikdienas paradumus. Kā to paveikt? Speciālisti iesaka būt vērīgiem un analizēt pieejamos datus.

Energoefektivitātes speciālists Jānis Šipkovs aicināja cilvēkus būt gudriem un pievērst uzmanību savam patēriņam. Tā varēs saprast, kas ir lielākie elektrības patērētāji mājoklī un vai ir iespējams patēriņu mazināt.

Šipkovs norādīja: ""Sadales tīkls" ir praktiski visiem uzlicis viedos skaitītājus. Par velti mums tie dati ir pieejami pat pa stundām. Varam skatīties telefonos, datoros. Cilvēkam ir jādara mazā izpēte. Izrauj ārā liekos, paskaties "Elektrum", "Enefit", "Sadales tīklu" datos, ko tur redzi, – vai tas deva efektu vai nedeva."

Viens no lielākajiem elektrības patērētājiem mājsaimniecībā mēdz būt ledusskapis. Aizsalis ledusskapis patērēs vairāk, tāpat kā tas, kurš atrodas saules staros vai blakus cepeškrāsnij.

"Elektrum" Energoefektivitātes centra projektu vadītājs Toms Lācis pauda: "Var pārbaudīt blīvējuma gumijas. Starp tām var ielikt parastu papīra A4 lapu. Ja viņa turas stingri, tad viss ir kārtībā. Ja ir vaļīga vai slīd ārā, tad ir nepieciešams notīrīt blīvgumiju vai nomainīt."

Ūdens kafijai vai tējai jāvāra tik, cik nepieciešams. Veļa jāmazgā tad, kad veļas mašīna ir pilna, izvēloties pareizo režīmu.

Lācis norādīja: "Veļas mašīnām pamācībā ir norādīts, kurš režīms cik elektroenerģijas tērē. Var gadīties, ka atsevišķiem modeļiem īsākais režīms nav tas, kas tērē vismazāk. Varbūt ir cits režīms, kas tērē mazāk."

Arī elektrisko cepeškrāsni var izmantot krietni gudrāk, nekā esam pieraduši līdz šim.

"Pēdējās piecas minūtes vai pat ilgāk varam izslēgt ārā, atstāt ēdienu iekšā. Kamēr tur ir karsts, tas turpinās gatavoties, un būsim mazliet ietaupījuši elektroenerģiju," sacīja speciālists.

Boileram regulāri jāveic apkope – tas samazinās patēriņu. Ūdens temperatūru nav nepieciešams turēt karstāku par 59 grādiem.

"Ja jums mājās ir dinamiskais pieslēgums, kad jūs maksājat par elektroenerģiju cenu, kas ir konkrētajās stundās, piemēram, ūdens sildītāju jūs varat ieslēgt pēc grafika tajās stundās, kad elektrība ir lētāka. Viņš uzsildīs ūdeni, un ūdeni jūs varat patērēt tajās stundās, kad elektrība ir dārgāka, bet tajā brīdī neslēgt iekšā boileru, izmantot to ūdeni, kas jau ir iekšā," pamācīja Lācis.

Ierīces, kas strādā gaidīšanas režīmā, sākot ar televizoru un beidzot ar telefona lādētāju, varam atslēgt no strāvas, izraujot kontaktu vai izslēdzot pagarinātāju. Vēl viena iespēja ir uzstādīt laika rozeti, kas pati noteiktās stundās atslēgs strāvu jūsu izvēlētajām iekārtām.

"Valsts nekustamo īpašumu" Energopārvaldības sektora vadītājs Jānis Kļaviņš teica: "Varbūt ir slinkums pašam izslēgt vai izraut, tad ar šādu iekārtu izslēdz cilvēcisko faktoru un viņš regulāri izslēgs elektroenerģiju, kad nebūsiet mājās."

LED apgaismojums būs daudz efektīvāks par kvēlspuldzēm. Caurstaigājamās telpās būtu vērts apsvērt iespēju uzstādīt sensorlampas. Uz apgaismojuma rēķina var ietaupīt vakaros visai ģimenei sapulcējoties vienā istabā, kopīgi skatoties televizoru vai spēlējot spēles, nevis katram sēžot savā istabā.

KONTEKSTS:

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā vērojams būtisks energoresursu cenu kāpums.

Tuvojoties apkures sezonai, Latvijā tika apstiprināts atbalsts energocenu krīzē iedzīvotājiem – daļēja kompensācija apkurei, pensiju piemaksas, kā arī plašāks mājokļa pabalsts. Valdību veidojošās partijas arī vienojās par atbalstu uzņēmumiem energocenu krīzē, kas varētu izmaksāt līdz 200 miljoniem eiro.

Vienlaikus politiķi atzina – iespējams, nāksies lemt vēl par papildu atbalstu. Un septembra beigās valdība un Saeima lēma par papildu atbalstu iedzīvotājiem un uzņēmumiem energocenu krīzē 422,2 miljonu eiro apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti