4. studija

Banānu svēršanai nepieciešama īpaša atļauja!

4. studija

Paradokss: vienam dzīvoklim - trīs adreses!

Ko darīt ar atkritumu tvertnē izmestu Raini?

Iedzīvotāji sašutuši par dižgaru grāmatu izmešanu mēslainē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Šlāgermūziķis Kārlis Ārgalis, ieraugot to, kas atrodas atkritumos, bija tuvu asarām. „Es to nevaru pārdzīvot,” viņš saka.

„Nāku izmest miskasti un skatos, kas uz mani no miskastes skatās - Rainis ar Aspaziju, „Vētras sēja”, kolosāli dzejoļi. Skatos - arī [Rūdolfs] Blaumanis – visi viņa sējumi,” saka Ārgalis.

Latviešu literatūras klasika vienkopus ar alus pudelēm, reklāmām. „Tik vērtīgas grāmatas tiek izmestas ārā. Ārprāts!” saka Kārlis.

Par izmestajām grāmatiņām pārdzīvo arī Alvīne Ārgale. „Ārprāts, visa mūža darbs iemests miskastē!” saka Ārgale.

Tikmēr Kārlis uzskaita, kādas grāmatas viņš atrada miskastē. „Es esmu atradis Rūdolfa Blaumaņa sējumus ar astoņām grāmatām. Te ir [Ērihs Marija Remarks], arī „Straumēni” – šī kolosālā grāmata,” atrasto uzskaita Kārlis.

Atrastās grāmatas pamanītas Imantā. Kāds pamatīgi iztīrījis savu grāmatu plauktu un nav saudzējis arī tādu izcilu personību darbus kā Raiņa, Ziedoņa vai Čaka dzejoļu krājumus. Nederīga kļuvusi arī dāvana no skolotāja, pabeidzot mācību iestādi.

„Vismīļākais man ir Rainis. Es lasu Raini un Aspaziju. Esmu dziesmas uzrakstījis ar Aspazijas dzeju. [Izdota] 1938.gadā un miskastē?” retoriski vaicā Kārlis. Turpat ir „Mērnieku laiki”, „Zaļā grāmata” un „Baltā grāmata”.

„Grāmatas var piedāvāt bibliotēkām, bet ir jāsaprot, ka bibliotēkas rīcībā nav telpu, lai paņemtu visu pretī,” saka Latvijas Nacionālās bibliotēkas pārstāve Aivija Everte. Viņa aicina cilvēkus sūtīt piedāvājumus uz bibliotēkas e-pastu, kurā piedāvāt grāmatas. Atbildēts tiek katram, taču, ja grāmatas netiks pieņemtas, tad ieteiks, ko darīt. „Ja kādreiz bija pašsaprotams, ka [dzīvoklī] centrālais priekšmets bija grāmatu plaukts, tad tagad tradīcijas mainās. Mainās attieksme pret drukāto grāmatu,” saka Aivija.

Ja kādreiz viesu istabā goda vietā stāvēja sekcija ar visiem kopotajiem rakstiem - lasītiem vai nelasītiem, tagad grāmatu plauktus aizvietojuši televizori, e- grāmatas.  „Ikvienai grāmatai jau ir šī kultūrvēsturiskā nozīme, bet, ja izdota lielā tirāžā, vērtība mazinās,” saka Aivija.

Daudz grāmatu gan nes arī uz veikalu „Otrā elpa”. Tur tās šķiro un izvēlas, kuras būtu pārdodamas un kuras atdodamas. Grāmatu ceļi gan ir dažādi un zināms, ka daļa no tām tiek izmantotas ziemā kurināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti